Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

INFLACJA SPADŁA PONIŻEJ CELU, OPROCENTOWANIE OBLIGACJI ANTYINFLACYJNYCH TEŻ. WARTO ZAMIENIAĆ JE NA OBLIGACJE SKARBOWE? (ROZMOWA)

O tym w jakie obligacje warto teraz inwestować uwzględniając aktualne oprocentowanie i wskaźnik inflacji, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Karolem Paczuskim, zarządzającym funduszami dłużnymi w Uniqa TFI.

OBLIGACJE
Karol Paczuski, zarządzający funduszami dłużnymi w Uniqa TFI

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Inflacja w marcu wynosi przypomnijmy 1 i 90 procent, czyli już poniżej celu. To, co cieszy konsumentów i Radę Polityki Pieniężnej, już niekoniecznie cieszy tak bardzo posiadaczy obligacji indeksowanych inflacją. Co robić? Jaką strategię przyjąć, jeżeli jesteśmy takich obligacji posiadaczami? O tym porozmawiamy z moim i Państwa gościem, którym jest Karol Paczuski, zarządzający funduszami dłużnymi w Uniqa TFI. Dzień dobry.

KAROL PACZUSKI, UNIQA TFI: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Nim przejdziemy do obligacji indeksowanych inflacją, zerknijmy jeszcze na rentowność obligacji dziesięcioletnich skarbowych, które wzrosły dzisiaj już o około 15 punktów bazowych. No i to właściwie jedyna reakcja rynku na informację o ryzyku wszczęcia wobec Polski procedury nadmiernego deficytu. Tak dla osób niewtajemniczonych i bardzo szybko: Jak tłumaczyć tę reakcję?

KP: Oczywiście rynki były świadome tego, że zadłużenie kraju, deficyt budżetowy za zeszły rok będzie bardzo wysoki i to nawet po odjęciu wydatków zbrojeniowych, on przekroczy prawdopodobnie 3 punkty procentowe, więc jest ryzyko nałożenia takiej procedury. Natomiast wydaje mi się, że też duży wpływ na reakcję rynków po świętach miały dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych.

NG: No dobrze, wróćmy do zagadnień bliższych przeciętnemu konsumentowi: Obligacje indeksowane inflacją. W momencie, kiedy inflacja zaczęła rosnąć, (podobnie jak i stopy procentowe) były one szeroko promowane, jako dobra alternatywa dla lokat bankowych. Na początek przypomnijmy może, jak dokładnie działa ten instrument.

KP: Ten instrument obligacji detalicznych opartych na inflacji działa w ten sposób, że w pierwszym okresie odsetkowym otrzymujemy pewne stałe oprocentowanie przez cały rok. Natomiast w kolejnych okresach odsetkowych to oprocentowanie jest uzależnione od odczytu inflacji plus marża, która wynosi 1,25 procenta. Czyli jeżeli inflacja wynosiła 4 punkty procentowe, to dodajemy do tego 1,25 i oprocentowanie w całym roku wtedy wynosi 5,25 procenta.

NG: No dobrze, a załóżmy, że posiadam ten instrument teraz. Co będzie się działo z oprocentowaniem zakładając, że inflacja mimo, że spodziewamy się jeszcze wybicia z obecnego dołka, raczej będzie już spadać?

INFLACJA SPADŁA PONIŻEJ CELU, OPROCENTOWANIE OBLIGACJI ANTYINFLACYJNYCH TEŻ. WARTO ZAMIENIAĆ JE NA OBLIGACJE SKARBOWE? (ROZMOWA)
Karol Paczuski, zarządzający funduszami dłużnymi w Uniqa TFI

KP: Tak. To oznacza, że klienci/posiadacze tych obligacji mogą tak naprawdę zapomnieć o oprocentowaniu dwucyfrowym, z którym mieliśmy do czynienia w zeszłym roku. Też inflacja również była dwucyfrowa. W związku z tym te oprocentowanie w najbliższych okresach będzie stosunkowo niskie, bo będzie wahało się między 3 a 4 punkty procentowe. Być może w końcówce roku klienci zobaczą troszkę wyższe oprocentowanie. Natomiast rzeczywiście wydaje się, że w najbliższym roku, dwóch latach to oprocentowanie nie powinno istotnie przekraczać 4-5 punktów procentowych.

NG: No, to co z takimi obligacjami można teraz zrobić? Sprzedać, przedłużyć, zamienić na inne papiery? Spróbujmy może rozważyć każdy z tych scenariuszy pod kątem opłacalności.

KP: Oczywiście możemy trzymać taki papier do końca okresu zapadalności. Natomiast wtedy mamy to ryzyko, że w tym miesiącu, w którym będziemy naliczać nowy kupony, inflacja będzie stosunkowo niska i wtedy przez całe 12 miesięcy otrzymujemy niższy kupon. Natomiast oczywiście trudno powiedzieć, jaki będzie poziomie inflacji za 12 czy za 24 miesiące, bo tutaj możemy różne scenariusze kreślić i tak naprawdę nie wiemy, jaki to będzie kupon w kolejnych okresach odsetkowych.

Natomiast zawsze w takim przypadku w takim instrumencie mamy tę szansę na to, że inflacja wzrośnie i wtedy również odsetki od takich obligacji będą wyższe, czyli powinny nam zrekompensować właśnie taki wzrost inflacji.

Wydaje się, że przy niskim poziomie inflacji, jaki jest prognozowany w najbliższych miesiącach, ciekawszym scenariuszem może być sprzedaż takich papierów i kupno również obligacji detalicznych, natomiast trzyletnich, stałokuponowych. One w tym momencie oferują stałe oprocentowanie na poziomie 6,40. I jest to oprocentowanie w każdym z trzech najbliższych lat. Więc niezależnie od poziomu inflacji, czy ona będzie wynosiła 2%, czy 4% czy 8%, oprocentowanie, co roku będzie wynosiło 6,40. Jeżeli założymy, że inflacja nie będzie wyższa niż 5 punktów procentowych, wówczas te instrumenty – ten trzyletni papier wydaje się ciekawszą opcją.

NG: Panie Karolu, a czy my coś tracimy na takiej sprzedaży i kupnie? Albo w ogóle na zamianie jednych papierów wartościowych na drugie?

KP: W liście emisyjnym oczywiście są zawarte wszystkie informacje na temat potencjalnych transakcji na tych papierach. Z tego, co wiem jest minimalna prowizja pobierana przez Ministerstwo Finansów w przypadku wcześniejszej sprzedaży tych papierów. Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że to jest 0,05 procenta w przypadku sprzedaży papierów.

NG: Karol Paczuszki zarządzający funduszami dłużnymi w Uniqa TFI był moim i Państwa gościem. Dziękuję bardzo za spotkanie i za rozmowę.

KP: Dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA SPADŁA PONIŻEJ CELU, OPROCENTOWANIE OBLIGACJI ANTYINFLACYJNYCH TEŻ. WARTO ZAMIENIAĆ JE NA OBLIGACJE SKARBOWE? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Rainbow rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Szczechurą, prezesem, Rainbow Tours.

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...