Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

INFLACJA SPADA, ALE EBC GROZI PODWYŻKAMI

Inflacja spada – ale Europejski Bank Centralny nie zabiera wciąż palca ze spustu zacieśniania polityki monetarnej. Robert Holzmann, szef austriackiego banku centralnego i jeden z członków Rady Prezesów EBC powiedział dziś, że możliwe są jeszcze jedna, albo dwie podwyżki.

Robert Holzmann
Robert Holzmann, guberneator banku centralnego Austrii. FOT: Oesterreichische Nationalbank

Holzmann powiedział w wywiadzie dla CNBC kolejne zacieśnienie polityki monetarnej w strefie euro jest możliwe – jeśli pojawią się wydarzenia, które określił mianem „dodatkowych szoków gospodarczych”. Słowa Holzmanna wypowiedziane w czasie szczytu MFW w Marakkeszu tylko z pozoru stoją w wystąpieniem Christine Lagarde, które rynek odczytywał jako zapowiedź pauzy w podwyżkach stóp. Christine Lagarde w każdym swoim wystąpieniu przypomina bowiem, że EBC podejmuje decyzje zgodnie z napływającymi danymi, a Holzmann uprzedzał o możliwych podwyżkach gdyby sytuacja inflacyjna się pogorszyła.

Inflacja konsumencka w strefie euro spada niemal nieprzerwanie od szczytu z października ubiegłego roku. We wrześniu zharmonizowana CPI wyniosła 4.3 procent, czyli była o 30 punktów bazowych powyżej poziomu głównej stopy EBC.

Robert Holzmann jest uważany za największego zwolennika ciasnej polityki monetarnej w obecnej Radzie Prezesów EBC. Na drugim końcu skali jest Fabio Panetta z sąsiadujących z Austrią Włoch.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Tym razem Europejski Bank Centralny postanowił pozostawić stopy procentowe w eurolandzie na niezmienionym poziomie czyli w przypadku stopy refinansowej na poziomie 4.25% a stopę...

INFLACJA

Inflacja w Polsce w połowie unijnej stawki. W strefie euro nieznacznie spadła, ale nadal znajduje się powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, jak kupić mieszkanie we Włoszech i czy to się opłaca, oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24...

INFLACJA

Inflacja bazowa czyli po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,6% w czerwcu w ujęciu rocznym. W maju wyniosła ona 3.8%, a zatem mamy...