Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

INFLACJA ROŚNIE JAK ZYSKI ORLENU. W LIPCU 5% R/R

Inflacja konsumencka (CPI) w lipcu wyniosła 5 procent w ujęciu rocznym – szacuje GUS. Najmocniej zdrożały paliwa do aut – o aż 30%.

INFLACJA ROŚNIE JAK ZYSKI ORLENU. W LIPCU 5% R/R

Tak wysokiej inflacji nie było w Polsce od ponad 10 lat. Ostatnio ceny w pięcioprocentowym rocznym tempie rosły w maju 2011 roku, kiedy premierem był Donald Tusk, a strefa euro chwiała się w posadach z powodu kryzysu długu publicznego.

CZYTAJ TEŻ: ORLEN CHCE MIEĆ 54 STACJE WODOROWE DO 2030 ROKU. NIEDUŻO.

Pięcioprocentowa inflacja oznacza, że koszyk zakupów za który rok temu płaciliśmy 100 zł – w lipcu tego roku kosztował już 105 zł.

Najmocniej w konsumenckich zakupach zdrożało paliwo – aż o 30% w ujęciu rocznym. To druga strona świetnych wyników koncernów paliwowych – w tym tygodniu chwaliły mocnymi wzrostami sprzedaży i zysków rok do roku chwaliły się Orlen i Lotos.

O 5.3% wzrosły ceny nośników energii – czyli m.in. prądu. Ślady tej inflacji również możemy znaleźć w wynikach giełdowych spółek energetycznych. W tym tygodniu świetne wyniki na działalności dystrybucyjnej – czyli tej części biznesu w której ma monopol, bo klienci nie są w stanie zmienić tego od jakiej firmy mają przyłącze energetyczne – pokazała Energa. O wzroście marży na dystrybucji gazu informowało też PGNiG.

Powoli wygasa wzrost cen żywności. W ujęciu rocznym żywność drożała o 3.1%, a w ujęciu miesięcznym – ceny spadły o 0.4%. Lipcowy spadek cen żywności w stosunku do czerwca nie jest jednak niczym niezwykłym i zdarza się niemal co roku.

INFLACJA ROŚNIE JAK ZYSKI ORLENU

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA ROŚNIE JAK ZYSKI ORLENU. W LIPCU 5% R/R

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Tona węgla w Holandii kosztuje znacznie mniej niż w Polsce.

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

INNE

Inflacja w Turcji wyhamowuje już drugi miesiąc.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy obniżka zapowiadana przez rząd pomoże piekarniom rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Grzegorzem Putką, prezesem zarządu Piekarni Putka.

%d bloggers like this: