Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

INFLACJA ROŚNIE JAK ZYSKI ORLENU. W LIPCU 5% R/R

Inflacja konsumencka (CPI) w lipcu wyniosła 5 procent w ujęciu rocznym – szacuje GUS. Najmocniej zdrożały paliwa do aut – o aż 30%.

INFLACJA ROŚNIE JAK ZYSKI ORLENU. W LIPCU 5% R/R

Tak wysokiej inflacji nie było w Polsce od ponad 10 lat. Ostatnio ceny w pięcioprocentowym rocznym tempie rosły w maju 2011 roku, kiedy premierem był Donald Tusk, a strefa euro chwiała się w posadach z powodu kryzysu długu publicznego.

CZYTAJ TEŻ: ORLEN CHCE MIEĆ 54 STACJE WODOROWE DO 2030 ROKU. NIEDUŻO.

Pięcioprocentowa inflacja oznacza, że koszyk zakupów za który rok temu płaciliśmy 100 zł – w lipcu tego roku kosztował już 105 zł.

Najmocniej w konsumenckich zakupach zdrożało paliwo – aż o 30% w ujęciu rocznym. To druga strona świetnych wyników koncernów paliwowych – w tym tygodniu chwaliły mocnymi wzrostami sprzedaży i zysków rok do roku chwaliły się Orlen i Lotos.

O 5.3% wzrosły ceny nośników energii – czyli m.in. prądu. Ślady tej inflacji również możemy znaleźć w wynikach giełdowych spółek energetycznych. W tym tygodniu świetne wyniki na działalności dystrybucyjnej – czyli tej części biznesu w której ma monopol, bo klienci nie są w stanie zmienić tego od jakiej firmy mają przyłącze energetyczne – pokazała Energa. O wzroście marży na dystrybucji gazu informowało też PGNiG.

Powoli wygasa wzrost cen żywności. W ujęciu rocznym żywność drożała o 3.1%, a w ujęciu miesięcznym – ceny spadły o 0.4%. Lipcowy spadek cen żywności w stosunku do czerwca nie jest jednak niczym niezwykłym i zdarza się niemal co roku.

INFLACJA ROŚNIE JAK ZYSKI ORLENU
INFLACJA ROŚNIE JAK ZYSKI ORLENU. W LIPCU 5% R/R

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA ROŚNIE JAK ZYSKI ORLENU. W LIPCU 5% R/R

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Wizyty na stacjach benzynowych w ostatni weekend przyprawiły o ból głowy kierowców. Do wysokich cen oleju napędowego teraz dołączyła benzyna - popularna 95 na...

ŚWIAT

Inflacja CPI w kwietniu w USA wyniosła 8,3% i jest o 0,2 punktu procentowego wyższa od prognoz rynkowych.

POLSKA

Takiego wzrostu cen towarów i usług w kwietniu nikt się nie spodziewał. Według wstępnego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego inflacja konsumencka wzrosła do 12,3 proc.,...

POLSKA

Polska inflacja w marcu wyniosła 11% rok do roku - wynika z danych opublikowanych przez GUS.

%d bloggers like this: