Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

INFLACJA ROŚNIE JAK ZYSKI ORLENU. W LIPCU 5% R/R

Inflacja konsumencka (CPI) w lipcu wyniosła 5 procent w ujęciu rocznym – szacuje GUS. Najmocniej zdrożały paliwa do aut – o aż 30%.

Tak wysokiej inflacji nie było w Polsce od ponad 10 lat. Ostatnio ceny w pięcioprocentowym rocznym tempie rosły w maju 2011 roku, kiedy premierem był Donald Tusk, a strefa euro chwiała się w posadach z powodu kryzysu długu publicznego.

Pięcioprocentowa inflacja oznacza, że koszyk zakupów za który rok temu płaciliśmy 100 zł – w lipcu tego roku kosztował już 105 zł.

Najmocniej w konsumenckich zakupach zdrożało paliwo – aż o 30% w ujęciu rocznym. To druga strona świetnych wyników koncernów paliwowych – w tym tygodniu chwaliły mocnymi wzrostami sprzedaży i zysków rok do roku chwaliły się Orlen i Lotos.

O 5.3% wzrosły ceny nośników energii – czyli m.in. prądu. Ślady tej inflacji również możemy znaleźć w wynikach giełdowych spółek energetycznych. W tym tygodniu świetne wyniki na działalności dystrybucyjnej – czyli tej części biznesu w której ma monopol, bo klienci nie są w stanie zmienić tego od jakiej firmy mają przyłącze energetyczne – pokazała Energa. O wzroście marży na dystrybucji gazu informowało też PGNiG.

Powoli wygasa wzrost cen żywności. W ujęciu rocznym żywność drożała o 3.1%, a w ujęciu miesięcznym – ceny spadły o 0.4%. Lipcowy spadek cen żywności w stosunku do czerwca nie jest jednak niczym niezwykłym i zdarza się niemal co roku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

Bez kategorii

Czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych na Węgrzech umocniła forinta, ale nieznacznie. Główna stopa procentowa na Węgrzech będzie od jutra wynosić 1.65%.

OTOCZENIE MAKRO

Sprzedaż detaliczna w sierpniu rosła szybciej, niż w lipcu. Ale już połowa nominalnego wzrostu sprzedaży to inflacja - wynika z danych GUS. Sprzedaż w...

OTOCZENIE MAKRO

Rosną oczekiwania inflacyjne w USA. Amerykanie, którzy wzięli udział w ankiecie dotyczącej oczekiwań – spodziewają się, że w krótkim terminie inflacja będzie rosła średnio...

ENERGETYKA

Gaz dla gospodarstw domowych znów w górę. Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na trzecią w tym roku podwyżkę taryf PGNiG. Wejdzie w życie za...