Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

INFLACJA PRODUCENCKA W NIEMCZECH NAJGORSZA OD 2009

NASTROJE W POLSKIM PRZEMYŚLE

Ceny producentów (czyli inflacja PPI) towarów handlowych w sierpniu tego roku były o 12,6% niższe niż w sierpniu roku ubiegłego. Był to najsilniejszy spadek cen producentów w porównaniu do miesiąca poprzedniego roku od rozpoczęcia badania w 1949 r.

INFLACJA PRODUCENCKA W NIEMCZECH NAJGORSZA OD 2009
Inflacja producencka w Niemczech. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Do tak dużego spadku przyczynił się w szczególności efekt bazy ze względu na bardzo wysoki poziom cen w roku poprzednim. W sierpniu 2022 r. w wyniku wojny na Ukrainie ceny producentów wzrosły bardziej niż kiedykolwiek od początku badania (+45,8% w porównaniu do sierpnia 2021 r.).

CZYTAJ TEŻ: WALL STREET CZEKA NA FED

Kolejną przyczyną spadku cen producentów w porównaniu do analogicznego miesiąca ubiegłego roku był spadek cen energii, ale także dóbr pośrednich. W dalszym ciągu słabły wzrosty cen dóbr konsumpcyjnych i kapitałowych.

Energia w sierpniu 2023 r. była o prawie 32% tańsza niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Jednak w porównaniu do lipca 2023 r. ceny energii wzrosły o 1,6%.

INFLACJA PRODUCENCKA W NIEMCZECH NAJGORSZA OD 2009

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: