Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

INFLACJA PPI W POLSCE 10.1% ROK DO ROKU

POLSKI PRZEMYSŁ HAMUJE
foto: pixabay.com

O blisko połowę spadła Inflacja cen producentów w marcu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Zdaniem ekonomistów to znak, że inflacja towarów i usług konsumpcyjnych wkrótce również spadnie.

INFLACJA PPI W POLSCE
Inflacja PPI w Polsce. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Wskaźnik inflacji producenckiej spadł w ujęciu rocznym w marcu do 10.1%. z 18.4%. w lutym. To wynik lepszy od oczekiwań analityków, którzy obstawiali, że inflacja producencka w marcu wyniesie 11%. W porównaniu do lutego ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły o 0.8%.

Jeśli jednak spojrzymy bardziej szczegółowo na dane podane przez GUS to zauważymy, że ceny były wyższe niż przed rokiem we wszystkich sekcjach przemysłu. Największy wzrosło 48%. odnotowano w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę. W sekcji górnictwo i wydobywanie ceny wzrosły o ponad 21%.

Wyższe niż przed rokiem były również ceny produkcji artykułów spożywczych, które wzrosły o ponad 14%.

INFLACJA PPI W POLSCE 10.1% ROK DO ROKU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Zamiast spodziewanego niewielkiego zysku PKP cargo zaraportowało, że w trzecim kwartale poniosło 8 mln zł straty. Jeden z członków zarządu spółki odmówił podpisania się...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

%d bloggers like this: