Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

INFLACJA OSTRO W GÓRĘ, GOSPODARKA TEŻ

Ceny rosną najszybciej od 25 lat. W maju inflacja przyspieszyła do prawie 14% r/r (bez jednej dziesiątej). Dla porównania miesiąc wcześniej było to jeszcze 12.4%.

INFLACJA OSTRO W GÓRĘ, GOSPODARKA TEŻ

W maju najmocniej rosły ceny paliw o ponad 35% r/r, energia podrożała o ponad 31 % a ceny żywności i napojów wzrosły o 13.9%.
I to, co warto dodać, przy działających do końca lipca tarczach antyinflacyjnych które i tak obniżają ceny żywności, paliw i energii.
Szacunki Polskiego Instytutu Ekonomicznego zakładają, że w wakacje żywność będzie droższa aż o ok. 20%.
Zdaniem ekonomistów szczyt inflacja osiągnie na jesieni, jednak mimo spadku w kolejnych miesiącach poniżej maksymalnego poziomu nadal będzie wysoka.

INFLACJA OSTRO W GÓRĘ, GOSPODARKA TEŻ

Przyspiesza inflacja, gospodarka też.
W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 8.5% r/r – to odczyt zgodny z szacunkami ekonomistów. Co podbiło wzrost gospodarczy od stycznia do marca?

To powiększające się zapasy przedsiębiorstw w największym stopniu wpłynęły na wzrost gospodarczy. Wydatki konsumpcyjne i inwestycje rosły wolniej od PKB. Dodatkowo na wynikach negatywnie ciążył deficyt w handlu zagranicznym – zwracają uwagę ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Ich daniem w kolejnych kwartałach czeka nas hamowanie gospodarki. Jak wynika z danych o koniunkturze publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny firmy przestają akumulować zapasy, co wpłynie na istotny spadek tempa wzrostu gospodarczego w drugim kwartale tego roku, także wzrost inwestycji będzie niski z uwagi na wysokie koszty materiałów budowlanych.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O bezrobociu, w szczególności o tym że stopa bezrobocia spada mimo spowolnienia gospodarczego rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Kazimierzem Sedlakiem, dyrektorem Sedlak...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji na ryku kredytów mieszkaniowych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK i wykładowcą w SGH.

BIZNES I POLITYKA

Produkt krajowy brutto Niemiec wzrósł o 0,4% Kw/Kw, zamiast 0,3% według prognoz

%d bloggers like this: