Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

INFLACJA OSTRO W GÓRĘ, GOSPODARKA TEŻ

Ceny rosną najszybciej od 25 lat. W maju inflacja przyspieszyła do prawie 14% r/r (bez jednej dziesiątej). Dla porównania miesiąc wcześniej było to jeszcze 12.4%.

INFLACJA OSTRO W GÓRĘ, GOSPODARKA TEŻ

W maju najmocniej rosły ceny paliw o ponad 35% r/r, energia podrożała o ponad 31 % a ceny żywności i napojów wzrosły o 13.9%.
I to, co warto dodać, przy działających do końca lipca tarczach antyinflacyjnych które i tak obniżają ceny żywności, paliw i energii.
Szacunki Polskiego Instytutu Ekonomicznego zakładają, że w wakacje żywność będzie droższa aż o ok. 20%.
Zdaniem ekonomistów szczyt inflacja osiągnie na jesieni, jednak mimo spadku w kolejnych miesiącach poniżej maksymalnego poziomu nadal będzie wysoka.

INFLACJA OSTRO W GÓRĘ, GOSPODARKA TEŻ

Przyspiesza inflacja, gospodarka też.
W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 8.5% r/r – to odczyt zgodny z szacunkami ekonomistów. Co podbiło wzrost gospodarczy od stycznia do marca?

To powiększające się zapasy przedsiębiorstw w największym stopniu wpłynęły na wzrost gospodarczy. Wydatki konsumpcyjne i inwestycje rosły wolniej od PKB. Dodatkowo na wynikach negatywnie ciążył deficyt w handlu zagranicznym – zwracają uwagę ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Ich daniem w kolejnych kwartałach czeka nas hamowanie gospodarki. Jak wynika z danych o koniunkturze publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny firmy przestają akumulować zapasy, co wpłynie na istotny spadek tempa wzrostu gospodarczego w drugim kwartale tego roku, także wzrost inwestycji będzie niski z uwagi na wysokie koszty materiałów budowlanych.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Kolejny kraj musi się mierzyć z dwucyfrową inflacją. W czerwcu zharmonizowana inflacja w Hiszpanii przyśpieszyła do 10% rok do roku z 8,5% zanotowanych w...

KREDYTY

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych...

ŚWIAT

Nie mamy dobrych informacji dla polskich eksporterów. Pogarszają się nastroje w niemieckiej gospodarce - głównego partnera handlowego Polski.

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

%d bloggers like this: