Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

INFLACJA NBP NIEPOTRZEBNA? ZASKAKUJĄCA ZMIANA TERMINU STYCZNIOWEJ DECYZJI WS. STÓP

Inflacja NBP niepotrzebna? Rada Polityki Pieniężnej decyzję o poziomie stóp procentowych w styczniu będzie musiała podjąć bez danych o inflacji w grudniu. NBP poinformował dziś, że styczniowe posiedzenie Rady odbędzie się w wtorek, 4 stycznia.

INFLACJA NBP NIEPOTRZEBNA? ZASKAKUJĄCA ZMIANA TERMINU STYCZNIOWEJ DECYZJI WS. STÓP

Inflacja NBP jest potrzebna po to, żeby bank – i członkowie Rady Polityki Pieniężnej – wiedzieli z jakim jej poziomem się zmagają. To Rada Polityki Pieniężnej ustala bowiem poziom stóp procentowych – czyli ceny pieniądza między NBP a bankami komercyjnymi. A ta cena wpływa na cenę pieniądza na rynku międzybankowym, skąd już tylko krok od ceny pieniądza dla firm i konsumentów (czyli oprocentowania kredytów). Zwykle posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbywa się po tym, jak Główny Urząd Statystyczny poda tzw. szybki odczyt inflacji.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

Obejmuje on dane o zmianie cen tylko trzech kategorii towarów – żywności i napojów bezalkoholowych, nośników energii (prąd, gaz, ciepło systemowe), oraz paliw do prywatnych środków transportu. Ale ponieważ te kategorie stanowią większość wydatków gospodarstw domowych w Polsce – szybki odczyt inflacji jest zwykle mocno zbliżony do odczytu finalnego (w grudniu 2021 roku szybki odczyt wskazywał na inflację 7.7 procent w ujęciu rocznym, odczyt finalny okazał się wyższy o zaledwie 10 punktów bazowych – wyniósł 7.8 procent). Tymczasem tym razem członkowie RPP będą musieli podejmować decyzję o stopach bez jakichkolwiek danych o poziomie grudniowej inflacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: INFLACJA W LISTOPADZIE NAJWYŻSZA OD 1992 ROKU

Inflacja NBP – nowe dane w grudniu

Nie oznacza to jednak, że od ostatniego posiedzenia RPP na początku grudnia do Rady nie wpłynęły żadne nowe dane, które wpływają na ocenę dynamiki wzrostu cen w przyszłości. Po pierwsze w połowie grudnia pojawiły się informacje o podaży pieniądza w listopadzie. Te dane pokazują jak chętnie konsumenci biorą kredyty – m.in. konsumpcyjne. Czyli pozwalają ocenić jak mocny jest czynnik kreacji pieniądza. Członkowie RPP będę też mogli wziąć pod uwagę pierwszy efekt tarczy antyinflacyjnej – czyli obniżoną akcyzę na paliwa, która zepchnęła ceny litra benzyny i diesla o ponad 20 groszy w dół.

INFLACJA NBP
FOT.: Rūdolfs Klintsons / Pexels

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Inflacja w Turcji wyhamowuje już drugi miesiąc.

USA

Fed podniósł główną stopę procentową w USA o 25 pb. do przedziału 4,50-4,75 proc. FOMC powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą właściwe.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rosnących cenach jaj rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Magdaleną Wilgatek, Business Development Manager z Centrum Monitorowania Rynku.

CENY

Kolejny spadek inflacji HICP w strefie euro, inflacja bazowa bez zmian.

%d bloggers like this: