Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

INFLACJA NBP NIEPOTRZEBNA? ZASKAKUJĄCA ZMIANA TERMINU STYCZNIOWEJ DECYZJI WS. STÓP

Inflacja NBP niepotrzebna? Rada Polityki Pieniężnej decyzję o poziomie stóp procentowych w styczniu będzie musiała podjąć bez danych o inflacji w grudniu. NBP poinformował dziś, że styczniowe posiedzenie Rady odbędzie się w wtorek, 4 stycznia.

TARCZA ANTYINFLACYJNA

Inflacja NBP jest potrzebna po to, żeby bank – i członkowie Rady Polityki Pieniężnej – wiedzieli z jakim jej poziomem się zmagają. To Rada Polityki Pieniężnej ustala bowiem poziom stóp procentowych – czyli ceny pieniądza między NBP a bankami komercyjnymi. A ta cena wpływa na cenę pieniądza na rynku międzybankowym, skąd już tylko krok od ceny pieniądza dla firm i konsumentów (czyli oprocentowania kredytów). Zwykle posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbywa się po tym, jak Główny Urząd Statystyczny poda tzw. szybki odczyt inflacji.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

Obejmuje on dane o zmianie cen tylko trzech kategorii towarów – żywności i napojów bezalkoholowych, nośników energii (prąd, gaz, ciepło systemowe), oraz paliw do prywatnych środków transportu. Ale ponieważ te kategorie stanowią większość wydatków gospodarstw domowych w Polsce – szybki odczyt inflacji jest zwykle mocno zbliżony do odczytu finalnego (w grudniu 2021 roku szybki odczyt wskazywał na inflację 7.7 procent w ujęciu rocznym, odczyt finalny okazał się wyższy o zaledwie 10 punktów bazowych – wyniósł 7.8 procent). Tymczasem tym razem członkowie RPP będą musieli podejmować decyzję o stopach bez jakichkolwiek danych o poziomie grudniowej inflacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: INFLACJA W LISTOPADZIE NAJWYŻSZA OD 1992 ROKU

Inflacja NBP – nowe dane w grudniu

Nie oznacza to jednak, że od ostatniego posiedzenia RPP na początku grudnia do Rady nie wpłynęły żadne nowe dane, które wpływają na ocenę dynamiki wzrostu cen w przyszłości. Po pierwsze w połowie grudnia pojawiły się informacje o podaży pieniądza w listopadzie. Te dane pokazują jak chętnie konsumenci biorą kredyty – m.in. konsumpcyjne. Czyli pozwalają ocenić jak mocny jest czynnik kreacji pieniądza. Członkowie RPP będę też mogli wziąć pod uwagę pierwszy efekt tarczy antyinflacyjnej – czyli obniżoną akcyzę na paliwa, która zepchnęła ceny litra benzyny i diesla o ponad 20 groszy w dół.

INFLACJA NBP
FOT.: Rūdolfs Klintsons / Pexels

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Kolejny kraj musi się mierzyć z dwucyfrową inflacją. W czerwcu zharmonizowana inflacja w Hiszpanii przyśpieszyła do 10% rok do roku z 8,5% zanotowanych w...

KREDYTY

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych...

POLSKA

W porównaniu z kwietniem w maju 2022 r. w obiegu było o 6 mld zł mniej gotówki w obiegu.

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

%d bloggers like this: