Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

INFLACJA NAJWYŻSZA OD PONAD 20 LAT

Inflacja jest jeszcze wyższa, niż oczekiwaliśmy. Ceny w listopadzie okazały średnio o 7,7% wyższe, niż rok temu – podał Główny Urząd Statystyczny. Ostatni raz wyższą inflację mieliśmy w grudniu 2000 r.

INFLACJA NAJWYŻSZA OD PONAD 20 LAT

Ekonomiści spodziewali się wzrostu cen na poziomie jedynie 7,4 proc.
Tym samym mimo zapewnień banku centralnego i rządu, że wysoka inflacja ma charakter przejściowy rzeczywistość okazuje się dużo bardziej przykra dla kieszeni Polaków i inflacja CPI w naszym kraju szybko zmierza w kierunku dwucyfrowym.
Przypomnijmy, że jeszcze na początku tego roku, w styczniu, dynamika wzrostu cen była ponad dwukrotnie mniejsza niż obecnie i wynosiła jedynie 2,7 proc.

Do wysokiej inflacji nadal przyczyniają się gównie wysokie ceny paliw – w porównaniu z listopadem 2020 roku tankowanie na stacjach benzynowych stało się droższe aż o 36,6 proc. O prawie 38 proc. zdrożało w ciągu roku paliwo LPG.
Natomiast o 13 proc. wzrosły ceny energii elektrycznej. Spośród głównych składników koszyka zakupowego najmniej podrożała rok do roku żywność – wzrost wyniósł „jedynie” niespełna 6 i pół proc.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

Zerowy VAT na żywność zostaje z nami na dłużej. Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające obniżkę tego podatku.

UE

Amerykańska ustawa Inflation Reduction Act doczekała się reakcji Unii Europejskiej.

ŚWIAT

W listopadzie inflacja w Turcji spadła o 0.9 punktu procentowego.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że indeks PMI dla przemysłu w Polsce zwiastuje niewielką nadzieję rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z ekonomistą Markiem Zuberem.

%d bloggers like this: