Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

INFLACJA NAJWYŻSZA OD PONAD 20 LAT

Inflacja jest jeszcze wyższa, niż oczekiwaliśmy. Ceny w listopadzie okazały średnio o 7,7% wyższe, niż rok temu – podał Główny Urząd Statystyczny. Ostatni raz wyższą inflację mieliśmy w grudniu 2000 r.

INFLACJA NAJWYŻSZA OD PONAD 20 LAT

Ekonomiści spodziewali się wzrostu cen na poziomie jedynie 7,4 proc.
Tym samym mimo zapewnień banku centralnego i rządu, że wysoka inflacja ma charakter przejściowy rzeczywistość okazuje się dużo bardziej przykra dla kieszeni Polaków i inflacja CPI w naszym kraju szybko zmierza w kierunku dwucyfrowym.
Przypomnijmy, że jeszcze na początku tego roku, w styczniu, dynamika wzrostu cen była ponad dwukrotnie mniejsza niż obecnie i wynosiła jedynie 2,7 proc.

Do wysokiej inflacji nadal przyczyniają się gównie wysokie ceny paliw – w porównaniu z listopadem 2020 roku tankowanie na stacjach benzynowych stało się droższe aż o 36,6 proc. O prawie 38 proc. zdrożało w ciągu roku paliwo LPG.
Natomiast o 13 proc. wzrosły ceny energii elektrycznej. Spośród głównych składników koszyka zakupowego najmniej podrożała rok do roku żywność – wzrost wyniósł „jedynie” niespełna 6 i pół proc.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowie z przewodniczącym rady nadzorczej SELENA FM, Krzysztofem Domareckim.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Dlaczego gaz tak drożeje, skoro PGNiG kupuje większość według długoterminowego kontraktu jamalskiego – pyta w BIZNES24 prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, zszokowana...