Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

INFLACJA NAJWYŻSZA OD PONAD 20 LAT

Inflacja jest jeszcze wyższa, niż oczekiwaliśmy. Ceny w listopadzie okazały średnio o 7,7% wyższe, niż rok temu – podał Główny Urząd Statystyczny. Ostatni raz wyższą inflację mieliśmy w grudniu 2000 r.

INFLACJA NAJWYŻSZA OD PONAD 20 LAT

Ekonomiści spodziewali się wzrostu cen na poziomie jedynie 7,4 proc.
Tym samym mimo zapewnień banku centralnego i rządu, że wysoka inflacja ma charakter przejściowy rzeczywistość okazuje się dużo bardziej przykra dla kieszeni Polaków i inflacja CPI w naszym kraju szybko zmierza w kierunku dwucyfrowym.
Przypomnijmy, że jeszcze na początku tego roku, w styczniu, dynamika wzrostu cen była ponad dwukrotnie mniejsza niż obecnie i wynosiła jedynie 2,7 proc.

Do wysokiej inflacji nadal przyczyniają się gównie wysokie ceny paliw – w porównaniu z listopadem 2020 roku tankowanie na stacjach benzynowych stało się droższe aż o 36,6 proc. O prawie 38 proc. zdrożało w ciągu roku paliwo LPG.
Natomiast o 13 proc. wzrosły ceny energii elektrycznej. Spośród głównych składników koszyka zakupowego najmniej podrożała rok do roku żywność – wzrost wyniósł „jedynie” niespełna 6 i pół proc.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Kolejny kraj musi się mierzyć z dwucyfrową inflacją. W czerwcu zharmonizowana inflacja w Hiszpanii przyśpieszyła do 10% rok do roku z 8,5% zanotowanych w...

KREDYTY

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych...

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

CENY

Ceny mleka o połowę wyższe, niż przed rokiem. Ceny żyta - prawie dwukrotnie wyższe. Ceny produktów rolnych w skupie oszalały - wynika z danych...

%d bloggers like this: