Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

INFLACJA NAJWYŻSZA OD CZASÓW BUZKA. W SIERPNIU 5.5%

Inflacja w Polsce najwyższa od czasów premiera Buzka. W sierpniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł aż 5.5%. To oznacza, że koszyk zakupów za który rok temu płaciliśmy 100 złotych – w sierpniu tego roku kosztował już 105 zł i 50 groszy.

INFLACJA W POLSCE
FOT.: Pixabay / Pexels

Tak szybkiego wzrostu cen nie mieliśmy od czerwca 2001 roku, czyli ostatnich miesięcy rządu AWS z Jerzym Buzkiem na czele.

INFLACJA NAJWYŻSZA OD CZASÓW BUZKA
INFLACJA NAJWYŻSZA OD CZASÓW BUZKA

Kiedy spojrzymy w poszczególne kategorie okazuje się, że nie ma ani jednej, której ceny by spadły. Nadal najmocniej drożały – w ujęciu rocznym – paliwa – choć nie jest to już wzrost 30-stoprocentowy, jak w maju, czy czerwcu.

CZYTAJ TEŻ: PROF. ANCYPAROWICZ (RPP): TO NIE JEST INFLACJA PIENIĘŻNA

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium mówił w rozmowie z BIZNES24, że taka struktura wzrostu cen pokazuje, że to już nie tylko inflacja podażowa – czyli ta, na którą RPP nie ma wpływu – podnosi koszty życia w Polsce.

INFLACJA NAJWYŻSZA OD CZASÓW BUZKA. W SIERPNIU 5.5%
INFLACJA NAJWYŻSZA OD CZASÓW BUZKA. W SIERPNIU 5.5%

Były prezes NBP prof. Marek Belka mówi natomiast w BIZNES24, że bardzo niepokojąca jest zmiana cen miesiąc do miesiąca.

CZYTAJ TEŻ: ZRÓB COŚ, BO TWOJE OSZCZĘDNOŚCI SZYBKO TOPNIEJĄ

Prof. Belka podkreślał, że zwykle w sierpniu ceny w ujęciu miesięcznym spadają – bo tanieje żywność. W tym roku takiego spadku nie było – co jest – zdaniem byłego premiera – bardzo groźnym dla przyszłej inflacji prognostykiem.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Inflacja w styczniu niższa, dzięki Tarczy i Polskiemu Ładowi - mówi w BIZNES24 Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Niższa, niż 10 procent w...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...