Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

INFLACJA NAJWYŻSZA OD CZASÓW BUZKA. W SIERPNIU 5.5%

Inflacja w Polsce najwyższa od czasów premiera Buzka. W sierpniu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł aż 5.5%. To oznacza, że koszyk zakupów za który rok temu płaciliśmy 100 złotych – w sierpniu tego roku kosztował już 105 zł i 50 groszy.

FOT.: Pixabay / Pexels

Tak szybkiego wzrostu cen nie mieliśmy od czerwca 2001 roku, czyli ostatnich miesięcy rządu AWS z Jerzym Buzkiem na czele.

Kiedy spojrzymy w poszczególne kategorie okazuje się, że nie ma ani jednej, której ceny by spadły. Nadal najmocniej drożały – w ujęciu rocznym – paliwa – choć nie jest to już wzrost 30-stoprocentowy, jak w maju, czy czerwcu.

CZYTAJ TEŻ: PROF. ANCYPAROWICZ (RPP): TO NIE JEST INFLACJA PIENIĘŻNA

Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium mówił w rozmowie z BIZNES24, że taka struktura wzrostu cen pokazuje, że to już nie tylko inflacja podażowa – czyli ta, na którą RPP nie ma wpływu – podnosi koszty życia w Polsce.

Były prezes NBP prof. Marek Belka mówi natomiast w BIZNES24, że bardzo niepokojąca jest zmiana cen miesiąc do miesiąca.

CZYTAJ TEŻ: ZRÓB COŚ, BO TWOJE OSZCZĘDNOŚCI SZYBKO TOPNIEJĄ

Prof. Belka podkreślał, że zwykle w sierpniu ceny w ujęciu miesięcznym spadają – bo tanieje żywność. W tym roku takiego spadku nie było – co jest – zdaniem byłego premiera – bardzo groźnym dla przyszłej inflacji prognostykiem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Na skokowy spadek cen stali - jeszcze chyba nie ma co liczyć. W sierpniu na świecie wyprodukowano 157 milionów ton stali - o prawie...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest prof. Eryk Łon- członek Rady Polityki Pieniężnej. Panie...

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.

FX

Czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych na Węgrzech umocniła forinta, ale nieznacznie. Główna stopa procentowa na Węgrzech będzie od jutra wynosić 1.65%.