Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

INFLACJA NAJWYŻSZA OD 25 LAT

Potwierdziły się wstępne dane – inflacja konsumencka w Polsce jest najwyższa od ponad ćwierćwiecza. Jak podał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny inflacja CPI w ubiegłym miesiącu wyniosła 16,1 proc.

INFLACJA NAJWYŻSZA OD 25 LAT

Zdaniem ekonomistów ING Banku Śląskiego trudno będzie o spadek inflacji przed końcem roku. Jednak podwyżki stóp dobiegają końca – prognozuje ING.
Natomiast członek odpowiedzialnej za wysokość stóp procentowych w naszym kraju Rady Polityki Pieniężnej, Ludwik Kotecki przyznał w tym tygodniu, że inflacja na koniec roku może wynieść nawet 20 proc. co może zmusić RPP do podniesienia kosztu pieniądza do 10 procent. Obecnie główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 6.75 procent.

INFLACJA NAJWYŻSZA OD 25 LAT

Wzrosty cen żywności i opału najmocniej wpłynęły na wysoki poziom inflacji konsumenckiej w sierpniu – potwierdził Główny Urząd Statystyczny.

Porównując tegoroczne ceny sierpniowe do tych sprzed roku największy wzrost nastąpił w kategorii OPAŁ – aż o 157%. Dwukrotne przebicie w sierpniu ceny ubiegłorocznej miało również miejsce w cenie cukru, zanotowano wzrost o dokładnie 109%., a w porównaniu tylko z lipcem tego roku cukier podrożał o 43 proc.

Tylko jedna kategoria zanotowała przecenę w skali roku – sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 8.3%.
Szczególnie niepokoić muszą podwyżki cen artykułów spożywczych. Sierpień, będący szczytem sezonu zbiorów, rozpoczynał okres przecen artykułów żywnościowych. Nie tym razem. Mąka zdrożała w sierpniu o 44%, oleje o 40%, mięso drobiowe o 33%, a mleko o 28%.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

POLSKA

Ceny towarów i usług znowu w górę i to o ponad 1 punkt procentowy. Wstępny odczyt inflacji konsumenckiej we wrześniu w Polsce wyniósł 17.2%.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak wysoka jest inflacja pod koniec września i co z tego wynika rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Eugeniuszem Gatnarem, byłym...

POLSKA

W tym roku średnioroczna inflacja wyniesie 13,9 proc., a w przyszłym roku utrzyma się na dwucyfrowym poziomie i wyniesie 11,6 proc. – wynika z...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: