Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

INFLACJA NAJWYŻSZA OD 24 LAT

Takiego wzrostu cen towarów i usług w kwietniu nikt się nie spodziewał. Według wstępnego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego inflacja konsumencka wzrosła do 12,3 proc., czyli najwyższego poziomu od 24 lat.

INFLACJA NAJWYŻSZA OD 24 LAT

To duża negatywna niespodzianka nie tylko dla portfeli Polaków, ale także dla rynku, który oczekiwał kwietniowego wzrostu inflacji na poziomie 11,4 proc. rok do roku po tym jak ceny w marcu wzrosły o 11 proc. W skali miesięcznej ceny poszły w górę o 2,0%
Inflację napędzają przede wszystkim galopujące ceny paliw, które w skali roku podrożały o 12,7 proc. Bardzo mocno podrożały też nośniki energii – były one średnio o 27,3% droższe niż przed rokiem.

INFLACJA W KWIETNIU 12,3%

Jak zauważyli ekonomiści PKO BP najmocniej dynamikę cen ogółem podbiła jednak żywność (wzrost o 12,7 proc. wobec 9,2% w marcu), a proinflacyjne efekty wojny w Ukrainie będziemy jeszcze długo odczuwać i szczyt inflacji będzie dopiero za kilka miesięcy. Z kolei zdaniem analityków Banku Gospodarstwa Krajowego inflacja osiągnie najwyższy poziom w miesiącach letnich i ukształtuje się w przedziale 13-14% r/r.

W związku z tym Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała podnieść stopy procentowe do poziomu 6 proc. z obecnych 4,5 procent. RPP zbiera się w już w najbliższy czwartek i rynek oczekuje, że podniesie stopy o co najmniej 50 punktów bazowych.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O cenach żywności rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Marianem Owerko, prezesem i założycielem Bakallandu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak oszczedzać w trudnych czasach i niskich oprocentowaniach lokat rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Majtkowskim, analitykiem w eToro.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że cukier jest drogi i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Romanem Kubiakiem, prezesem Pfeifer & Langen Polska, producenta cukru.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: