Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

INFLACJA NA WĘGRZECH NAJWYŻSZA OD 25 LAT. ORBAN CHCE LIMITÓW CEN PRODUKTÓW SPOŻYWCZYCH

Inflacja na Węgrzech wyniosła w październiku rekordowe 21.1%.

INFLACJA NA WĘGRZECH
foto: pexels.com

Inflacja na Węgrzech najwyższa od 25 lat

Inflacja konsumencka na Węgrzech jest właśnie najwyższa od ćwierćwiecza. Jak podał tamtejszy urząd statystyczny ceny towarów i usług w ujęciu rocznym skoczyły w październiku o 21,1 procent.

INFLACJA NA WĘGRZECH
Inflacja na Węgrzech najwyższa od 25 lat.

Inflację nad Dunajem w ostatnich dwóch miesiącach mocno podbiło uwolnienie cen energii. O 40 proc. w skali roku wzrosły też ceny żywności. Warto przy tym pamiętać, że węgierski wskaźnik inflacji jest zaniżany przez wprowadzone przez rząd w Budapeszcie ceny maksymalne paliw. Stąd doszło tam do paradoksu, że inflacja bazowa – bez cen paliw i żywności – jest obecnie wyższa niż wskaźnik CPI. Inflacja bazowa wynosi bowiem już 22,3 procent.

Z sięgającą ponad 21 proc. inflacją konsumencką Węgrzy wysunęli się tym samym przed Polskę i Czechy jeśli chodzi o wzrost cen. Węgrzy mają też zdecydowanie najwyższe stopy procentowe w regionie. Główna stopa referencyjna wynosi 13 proc., wobec 7 w Czechach i 6,75 w Polsce.

Orban wprowadzi limity cen produktów spożywczych

W odpowiedzi na rosnącą inflacje rząd w Victora Orbana chce wprowadzić limity cen w sklepach spożywczych.

Tym razem rząd w Budapeszcie chce wprowadzić limity cenowe na jajka i ziemniaki. Jak przyznał agencji Reutersa, Gergely Gulyás szef kancelarii premiera Orbana taka decyzja wynika z gwałtownego wzrostu cen w październiku.

Nie jest to pierwsza ingerencja rządu w Budapeszcie w wolny rynek. Już w lutym na Węgrzech wprowadzono limity cen na sześć produktów spożywczych w tym mleko i mąkę. Ograniczono wtedy też ceny paliw i oprocentowanie kredytów hipotecznych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV