Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

INFLACJA JUŻ PRAWIE 6%. PRZYSPIESZA, ZAMIAST ZWALNIAĆ

Inflacja jeszcze wyższa, niż sądziliśmy. Ceny we wrześniu były średnio o 5.9% wyższe, niż rok temu – podał Główny Urząd Statystyczny. To o 10 punktów bazowych więcej, niż mówiły wstępne dane GUS za wrzesien – i tak najwyższe od 20 lat.

INFLACJA W POLSCE
FOT.: Pixabay / Pexels

Inflacja zamiast zwalniać – co prognozował m.in. Minister Finansów, czy prezes NBP – przyspiesza. Wrześniowy odczyt jest o aż 40 punktów bazowych wyższy, niż w sierpniu.
Tym samym mimo zapewnień banku centralnego i rządu, że wysoka inflacja ma charakter przejściowy rzeczywistość okazuje się dużo bardziej przykra dla kieszeni Polaków i inflacja CPI w naszym kraju szybko zmierza w kierunku 6 proc.
Przypomnijmy, że jeszcze na początku tego roku, w styczniu, dynamika wzrostu cen była ponad dwukrotnie mniejsza niż obecnie i wynosiła jedynie 2,7 proc.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: PROF. ANCYPAROWICZ (RPP): SPIRALA PODWYŻEK JESZCZE SIĘ NIE NAKRĘCIŁA

Do wysokiej inflacji nadal przyczyniają się gównie wysokie ceny paliw – w porównaniu z wrześniem 2020 roku tankowanie na stacjach benzynowych stało sie droższe aż o 28,6 proc. O prawie 38 proc. zdrażało w ciągu roku paliwo LPG.
Natomiast o 9 i pół proc. wzrosły ceny energii elektrycznej. Spośród głównych składników koszyka zakupowego najmniej podrożała rok do roku żywność – wzrost wyniósł „jedynie” 4,2 proc.

INFLACJA JUŻ PRAWIE 6%. PRZYSPIESZA, ZAMIAST ZWALNIAĆ

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA JUŻ PRAWIE 6%. PRZYSPIESZA, ZAMIAST ZWALNIAĆ

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego tempo wzrostu cen w czerwcu było jeszcze wyższe niż w poprzednich miesiącach. Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%. To...

POLSKA

W Polsce stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1%.

POLSKA

Według GUS, produkcja przemysłowa w maju wzrosła 15% rok do roku- to jednak pokazuje lekkie hamowanie polskiego przemysłu.

CENY

Ceny mleka o połowę wyższe, niż przed rokiem. Ceny żyta - prawie dwukrotnie wyższe. Ceny produktów rolnych w skupie oszalały - wynika z danych...

%d bloggers like this: