Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

INFLACJA JUŻ PRAWIE 6%. PRZYSPIESZA, ZAMIAST ZWALNIAĆ

Inflacja jeszcze wyższa, niż sądziliśmy. Ceny we wrześniu były średnio o 5.9% wyższe, niż rok temu – podał Główny Urząd Statystyczny. To o 10 punktów bazowych więcej, niż mówiły wstępne dane GUS za wrzesien – i tak najwyższe od 20 lat.

FOT.: Pixabay / Pexels

Inflacja zamiast zwalniać – co prognozował m.in. Minister Finansów, czy prezes NBP – przyspiesza. Wrześniowy odczyt jest o aż 40 punktów bazowych wyższy, niż w sierpniu.
Tym samym mimo zapewnień banku centralnego i rządu, że wysoka inflacja ma charakter przejściowy rzeczywistość okazuje się dużo bardziej przykra dla kieszeni Polaków i inflacja CPI w naszym kraju szybko zmierza w kierunku 6 proc.
Przypomnijmy, że jeszcze na początku tego roku, w styczniu, dynamika wzrostu cen była ponad dwukrotnie mniejsza niż obecnie i wynosiła jedynie 2,7 proc.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: PROF. ANCYPAROWICZ (RPP): SPIRALA PODWYŻEK JESZCZE SIĘ NIE NAKRĘCIŁA

Do wysokiej inflacji nadal przyczyniają się gównie wysokie ceny paliw – w porównaniu z wrześniem 2020 roku tankowanie na stacjach benzynowych stało sie droższe aż o 28,6 proc. O prawie 38 proc. zdrażało w ciągu roku paliwo LPG.
Natomiast o 9 i pół proc. wzrosły ceny energii elektrycznej. Spośród głównych składników koszyka zakupowego najmniej podrożała rok do roku żywność – wzrost wyniósł „jedynie” 4,2 proc.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Niemiecka gospodarka zwalnia po postpandemicznym wystrzale- ale do poziomu znacznie powyżej wieloletniej średniej wzrostu.

OTOCZENIE MAKRO

Polska gospodarka rośnie mocniej, niż spodziewali się ekonomiści. Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 3 kwartale o 5.1% rok do roku - szacuje Główny Urząd...

CENY

6.8% w ujęciu rocznym wyniósł wzrost cen i usług konsumenckich w październiku - szacuje Główny Urząd Statystyczny.

OTOCZENIE MAKRO

Gigantyczny deficyt handlowy Polski w sierpniu. Sięgnął niemal 1.5 miliarda euro - podał Narodowy Bank Polski. To już drugi miesiąc z rzędu, kiedy polskie...