Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

INFLACJA CPI VI’21 4.4% R/R

O 4,4 proc. wzrosły w ujęciu rocznym ceny usług i towarów w czerwcu. To 0,3 punktu procentowego mniej niż w maju ale wciąż o prawie 2 pp więcej niż wynosi cen inflacyjny Narodowego Banku Polskiego na ten rok.

To co złożyło się na czerwcowy wzrost cen to: Żywność i napoje bezalkoholowe podrożały o 2 proc., napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 1,7 proc., użytkowanie mieszkania i nośniki energii o 5,9 proc., a wyposażenie gospodarstwa domowego o 2,6 proc.
Najwyższą dynamikę w ubiegłym miesiącu wykazywały wzrosty cen paliw 27,3 proc. w porównaniu z czerwcem 2020 r. – , z czego benzyna podrożała o 29 proc., diesel o 26,4 proc., a LPG 18,4 proc.). oraz wywóz śmieci (24,9 proc.).

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

AZJA

W Chinach wzrost cen mniejszy w czerwcu niż oczekiwano. Inflacja CPI wyniosła 1.1% rok do roku, zakładany wzrost o 1.3%.

EUROPA

2.3% wynosiła prawdopodobnie roczna inflacja w czerwcu - podał niemiecki urząd statystyczny Destatis. To o 20 punktów bazowych mniej, niż w maju.

FX

Inflacja bazowa w górę. Po wyłączeniu cen żywności i energii w maju inflacja wyniosła 4 procent - podał dziś Narodowy Bank Polski. Dane są...