Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

INFLACJA BAZOWA W X’23 SPADŁA

Inflacja bazowa, czyli wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych bez cen żywności, paliw i energii, w październiku obniżyła się do 8,0 proc. – poinformował Narodowy Bank Polski.

POLSKA SPRZEDAŻ DETALICZNA
foto: pexels.com

Był to siódmy z rzędu miesiąc spadku tego wskaźnika. We wrześniu odnotowano wynik na poziomie 8,4 proc.

Przypominamy tylko, że cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego wynosi 2,5 proc., a w przeciwieństwie do inflacji CPI, która wymknęła się RPP z rąk w kwietniu 2021 roku, inflacja bazowa wyszła poza cel NBP już w 2019 roku, zatem od ponad czterech lata Rada nie potrafi opanować tego zjawiska nadmiernego wzrostu cen.

INFLACJA BAZOWA W X'23 SPADŁA

W teorii wskaźnik ten ma mierzyć skalę inflacji „krajowej”, wynikającej z siły popytu krajowego pośrednio kontrolowanego przez politykę pieniężną banku centralnego.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Oczekiwania inflacyjne w USA są najniższe od dwóch lat - wynika z danych opublikowanych przez FED w Nowym Jorku.

PRAWO

Ustawa o Sądzie Najwyższym niekonstytucyjna. To jest ta ustawa, która miała uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

USA

Dziś amerykanie próbowali sprzedać obligacje o wartości 50 mld dolarów. Tom di Galoma współkierujący nowojorską spółką BTIG powiedział MarketWatch, że aukcja poszła źle.

BANKI

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na wypłatę przez PKO BP maksymalnie 1,6 mld zł dywidendy z zysku za rok 2022 r.

%d