Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

INFLACJA BAZOWA TEŻ REKORDOWO WYSOKO

Po najwyższej od 20 lat inflacji konsumenckiej mamy też najwyższy od dwóch dekad wskaźnik tzw. inflacji bazowej.

INFLACJA BAZOWA TEŻ REKORDOWO WYSOKO

Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w październiku 4,5 proc. wobec 4,2 proc. miesiąc wcześniej – podał Narodowy Bank Polski.
Październikowy odczyt jest zgodny z oczekiwaniami rynku.

NBP ustami swego prezesa prof. Adama Glapińskiego często przekonywał że inflacja w Polsce jest powodowana głownie czynnikami zewnętrznymi gdyż ceny energii (w tym paliw) są ustalane nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych, czasem również pod wpływem spekulacji. Natomiast ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym. Jak pokazują dzisiejsze dane o inflacji bazowej i bez wspomnianych cen energii i żywności pozostałe składniki inflacji też sa najwyższe od 20 lat.

Bank centralny opublikował dziś także dane o inflacji bazowej po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa), która w ujęciu rocznym wyniosła 6,5 proc., wobec 5,5 proc. miesiąc wcześniej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

INFLACJA BAZOWA TEŻ REKORDOWO WYSOKO

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

BIZNES I POLITYKA

Inflacja bazowa w Polsce najwyższa od sierpnia 2011 roku. W grudniu miara inflacji bazowej, która pokazuje zmiany cen usług bez cen żywności i energii...

ŚWIAT

Już 3 biliony dolarów warty jest amerykański technologiczny gigant - firma Apple. Wczoraj za jedną akcję płacono ponad 182 dolary a jeszcze rok temu...

%d bloggers like this: