W lutym inflacja bazowa wyniosła 3,6 proc. wobec 3,7 proc. odnotowanych w styczniu. To rezultat niższy od oczekiwanych przez ekonomistów 3,9 proc.
Lutowy odczyt inflacji bazowej okazał się najniższy od czerwca ubiegłego roku, ale wciąż przekraczał 2,5-procentowy cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego. Taki stan rzeczy trwa od ponad 5 lat. Po raz ostatni inflacja bazowa mieściła się w celu NBP w październiku 2019 roku.

To już drugie zaskoczenie, jeśli chodzi o inflację w Polsce. W piątek wskaźnik inflacji konsumenckiej CPI w odczycie za luty okazał się dużo niższy od prognoz. Analitycy rynkowi zakładali, że wskaźnik inflacji CPI wyniesie 5,3% a okazało się, że w lutym ceny dóbr i usług konsumenckich wzrosty o 3,9%.
W łonie Rady Polityki Pieniężnej i wokół NBP toczy się coraz bardziej intensywna dyskusja o możliwości wprowadzenia obniżek stóp procentowych, którą prezes banku centralnego, Prof. Adam Glapiński określa jako presję wywieraną na prowadzoną przez niego instytucję, presję szkodzącą jej niezależności. Znaczne odchylenia w dół od prognoz mogą być jednak sygnałem, że aktualnie analitycy NBP i sam szef instytucji oceniają sytuację zbyt konserwatywnie.
Narodowy Bank Polski definiuje inflację bazową jako „rdzeń” wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który nie ulega gwałtownym zmianom wywołanym szokami. Jest to miara inflacji, która pomaga w analizie i ocenie długoterminowych trendów zmian poziomu cen oraz w ocenie skuteczności polityki pieniężnej. NBP oblicza inflację bazową na podstawie danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).
CZYTAJ TEŻ: ZMIANY W KOSZYKU GUS A INFLACJA. (ROZMOWA)
Z perspektywy banku centralnego, inflacja bazowa jest tą częścią inflacji, która jest związana z oczekiwaniami inflacyjnymi i presją popytową, a nie jest bezpośrednio zależna od szoków podażowych. W związku z tym, wskaźniki inflacji bazowej mają za zadanie przybliżać średniookresowy i długookresowy trend wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w gospodarce oraz ilustrować tendencje zmian cen tych dóbr i usług, które w mniejszym stopniu podlegają krótkotrwałym wahaniom. Zrozumienie tych tendencji cenowych jest kluczowe dla realizacji celu inflacyjnego NBP, który od 2004 roku wynosi 2,5% z symetrycznym przedziałem odchyleń o szerokości ±1 punkt procentowy.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV