Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

INFLACJA BAZOWA MINĘŁA SZCZYT?

INFLACJA BAZOWA MINĘŁA SZCZYT?

Wreszcie dobre informacje na temat inflacji bazowej. W kwietniu spadła pierwszy raz od czerwca 2021 roku. Spadła nieznaczenie, bo o jedną dziesiętną punktu procentowego.

Kwietniowa inflacja bazowa wyniosła 12.2% i jest to wynik zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy również obstawiali minimalny spadek w porównaniu do marca.
Wtedy inflacja bazowa wyniosła 12.3% co było historycznym rekordem.

Podawana przez Narodowy Bank Polski inflacja bazowa to średni wzrost cen produktów i towarów kupowanych przez gospodarstwa domowe – ale bez uwzględniania cen żywności i paliw. Te dwie kategorie nie są zaliczane do inflacji bazowej, bo ich ceny rosną i spadają w pierwszym rzędzie z powodu tzw. szoków podażowych.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że wskaźnik inflacji konsumenckiej spadł w kwietniu do 14.7% rok do roku z 16.1% notowanych jeszcze w marcu.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Znamy już przebieg listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niego, że rada obawia się polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu, gdyż będzie ona...

UNIA EUROPEJSKA

Jeszcze w tym miesiącu do Polski wpłynie 5 miliardów euro zaliczki z KPO- poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

FIRMA

PGNIG skierowało notę obciążeniową do konsorcjum w skład, którego wchodzi m.in Polimex Mostostal na kwotę prawie 245 milionów złotych. Chodzi o karę umowną z...

INNE

Sebastian Skuza nowym zastępcą przewodniczącego KNF - powołał go na wniosek szefa KNF premier Mateusz Morawiecki.

%d