Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

INFLACJA BAZOWA MINĘŁA SZCZYT?

INFLACJA BAZOWA MINĘŁA SZCZYT?

Wreszcie dobre informacje na temat inflacji bazowej. W kwietniu spadła pierwszy raz od czerwca 2021 roku. Spadła nieznaczenie, bo o jedną dziesiętną punktu procentowego.

Kwietniowa inflacja bazowa wyniosła 12.2% i jest to wynik zgodny z oczekiwaniami analityków, którzy również obstawiali minimalny spadek w porównaniu do marca.
Wtedy inflacja bazowa wyniosła 12.3% co było historycznym rekordem.

Podawana przez Narodowy Bank Polski inflacja bazowa to średni wzrost cen produktów i towarów kupowanych przez gospodarstwa domowe – ale bez uwzględniania cen żywności i paliw. Te dwie kategorie nie są zaliczane do inflacji bazowej, bo ich ceny rosną i spadają w pierwszym rzędzie z powodu tzw. szoków podażowych.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że wskaźnik inflacji konsumenckiej spadł w kwietniu do 14.7% rok do roku z 16.1% notowanych jeszcze w marcu.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja w Polsce w połowie unijnej stawki. W strefie euro nieznacznie spadła, ale nadal znajduje się powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego.

INFLACJA

Inflacja bazowa czyli po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,6% w czerwcu w ujęciu rocznym. W maju wyniosła ona 3.8%, a zatem mamy...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

USA

Inflacja za oceanem spadła w czerwcu bardziej niż oczekiwali tego ekonomiści. Reakcja rynków była do przewidzenia, wyprzedaż dolara i wzrost głównych indeksów akcyjnych i...