Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

REKORDOWA SPRZEDAŻ ZARY. I MOCNY KURS NA EKOLOGIĘ

Rekordowa sprzedaż Inditexu przyjęta przez inwestorów 4 procentową przeceną. Klienci zostawili w III kwartale w sklepach należących do Inditexu o prawie 40% więcej pieniędzy, niż przed rokiem.

REKORDOWA SPRZEDAŻ ZARY
Źródło: Inditex.com

Rekordowa sprzedaż właściciela Zary

Od lutego do października (rok obrotowy przesunięty o jeden miesiąc) Grupa Inditex sprzedała tekstylia o łącznej wartości ponad 19 mld euro.

Dla porównania – LPP, największa pod względem przychodów polska spółka modowa z porfelem marek kierowanych do podobnego segmentu klientów – miała między styczniem a końcem września 12 mld złotych przychodów. To ponad siedmiokrotnie mniej, niż Inditex.

Sprzedaż on-line w ciągu roku wzrosła w Inditeksie o 28%, a w ciągu dwóch lat – o 124%. Spółka spodziewa się, że w całym obecnym roku obrotowym już 1/4 sprzedaży przypadać będzie na kanał on-line.

Właściciel m.in. sieci sklepów Zara, Bershka, Stradivarius i Massimo Dutti osiągnął w pierwszych trzech kwartałach 2.5 mld euro zysku netto. To o ponad 270% więcej, niż przed rokiem. W biznesie modowym koszty stałe (najem powierzchni handlowej i koszty wynagrodzeń) stanowią główny koszt działalności – dlatego wzrost przychodów daje dużą dźwignię na wyniku netto.

Marża zysku netto Inditeksu w ostatnich 9 miesiącach wyniosła niecałe 13%.

CZYTAJ TEŻ: AKCJE LPP NAJDROŻSZE W HISTORII

Mimo tych świetnych wyników akcje spółki straciły w środę ponad 5% swojej wartości. Inditex poinformował, że czekają go spore zmiany, które mogły wywołać obawy o przyszłoroczny poziom kosztów spółki. Inditex zapowiedział bowiem, że w 2022 roku dostosuje swoje fabryki do wymogów zerowej emisyjności, ograniczy zużycie wody do produkcji tekstyliów o 25 procent, a plastik służący do produkcji odzieży będzie w 100 procentach pochodził z recyklingu.

Inditex to firma należąca do hiszpańskiego multimiliardera Amancio Ortegi. Grupa jest właścicielem marek odzieżowych m.in. Zara, Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho, czy Uterqüe.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Mercator Medical miał w czwartym kwartale kw. 7,7 mln zł straty netto, wobec niespełna 349 mln zł zysku w poprzednim roku - szacuje spółka.

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pepco z dwucyfrowym wzrostem przychodów. W I kwartale roku obrotowego 2021/2022 do kas spółki wpłynęło 1.35 mld euro, czyli o 12.4% więcej, niż przed...