Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

WIEDZA

ILE NAS KOSZTOWAŁ SPÓR O TURÓW? 3 RAZY TYLE, CO ODSZKODOWANIE OD KRZYŻAKÓW (HISTORIA Z PIENIĘDZMI W TLE)

Około pół miliarda złotych kosztowała nas afera z Turowem. Czy to dużo? Na pewno. W 1339 roku międzynarodowy Trybunał zasądził od Krzyżaków na rzecz Polski odszkodowanie wartości ok 145 mln złotych. Zakonnicy odwołali się do apelacji, a kasy i tak nie zapłacili.

KRZYŻACE, REŻ. ALEKSANDER FORD
KADR Z FILMU "KRZYŻACY" W REŻYSERII ALEKSANDRA FORDA. ŹRÓDŁO: NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE

Zjednoczone przez Łokietka po rozbiciu dzielnicowym Królestwo Polskie nie pogodziło się z zagarnięciem przez Krzyżaków Pomorza Gdańskiego i Kujaw. Nie mogąc odbić ich zbrojnie wytaczało przeciwko Zakonowi procesy, jednym z nich był rozpoczęty 1 grudnia 1338 r., a zakończony 15 września w roku kolejnym słynny Proces Warszawski.


Biznes Od Rana

BIZNES24 prezentuje cykl Historia z pieniędzmi w tle, którego autorem jest Marcin Dobrowolski, dziennikarz BIZNES24, gospodarz porannego programu Biznes od Rana w telewizji BIZNES24, od lat piszący m.in. o historii gospodarki


Cztery lata wcześniej w trakcie postępowania w Wyszehradzie sądzący władcy Czech i Węgier przyznali Krzyżakom sporne ziemie jako jałmużnę króla polskiego. Niezadowolony z wyroku Kazimierz III (nazywany później Wielkim) wszczął więc kolejny proces, tym razem wybierając na jego miejsce Warszawę – niewielkie miasteczko w księstwie mazowieckim rządzonym przez neutralnego księcia Trojdena.

MATEUSZ MORAWIECKI PETR FIALA
PREMIERZY POLSKI I CZECH – MATEUSZ MORAWIECKI I PETR FIALA – PO PODPISANIU UMOWY W SPRAWIE TUROWA

Strona polska domagała się zwrotu: Pomorza Gdańskiego, ziemi chełmińskiej i michałowskiej oraz Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Ziemia chełmińska miała powrócić do Królestwa Polskiego jako jego dawna część składowa ale również w wyniku utraty przez Zakon praw do jej posiadania w wyniku zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce jako swemu dobroczyńcy.

Sąd wysłuchał 126 świadków. 15 września zapadł wyrok, w którym nakazano Zakonowi zwrot Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, Pomorza Gdańskiego oraz ziemi chełmińskiej i michałowskiej Polsce. Jednocześnie zasądzono odszkodowanie dla Królestwa w wysokości 194 500 grzywien (ponad 35 ton srebra, dzisiejsza wartość kruszcu to ponad 145 mln złotych*).

Całość kosztów procesu miał również pokryć Zakon.Wyrok ten nie został uznany przez Malbork. Wielki Mistrz wniósł apelację do kurii awiniońskiej.

———————

* taką arytmetykę traktuję jako zabawę niż obliczanie siły nabywczej. Pamiętajcie, że ilość srebra w obiegu diametralnie zmieniła się w ciągu 700 lat.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ILE NAS KOSZTOWAŁ SPÓR O TURÓW? 3 RAZY TYLE, CO ODSZKODOWANIE OD KRZYŻAKÓW (HISTORIA Z PIENIĘDZMI W TLE)
ILE NAS KOSZTOWAŁ SPÓR O TURÓW? 3 RAZY TYLE, CO ODSZKODOWANIE OD KRZYŻAKÓW (HISTORIA Z PIENIĘDZMI W TLE)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

PGE mocno w górę po wynikach - mimo, że są niższe, niż spółka pierwotnie szacowała. Spada udział OZE w produkcji prądu przez PGE.

BIZNES I POLITYKA

45 milionów euro odszkodowania za Turów już na koncie czeskiego rządu. Polska spieszy się, żeby Czesi jak najszybciej wycofali skargę z TSUE. Co oznacza,...

BIZNES I POLITYKA

Sukces w sprawie Turowa. Po półrocznym sporze Polska zapłaci pół miliarda złotych kar i odszkodowań - których mogła w stu procentach uniknąć, gdyby na...

FIRMA

Prawie co pięćdziesiąty dom i firma w Polsce bez prądu. W weekend przez Polskę przeszedł orkan Nadia. Niestety kosztował życie co najmniej jednej osoby,...

%d bloggers like this: