Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

ILE KOSZTOWAŁA KORONACJA KAROLA III?

ILE KOSZTOWAŁA KORONACJA
źródło: The Royal Family Channel

Koszty ceremonii koronacyjnej króla Wielkiej Brytanii były pod szczególną kontrolą ze względu na utrzymujący się w Zjednoczonym Królestwie kryzys kosztów utrzymania. Mimo to, w sobotę odbyło się jedno z najdroższych wydarzeń w historii Korony.

Wstępne szacunki mówią o 100 milionach funtów wydanych na ceremonię, to jest ponad pół miliarda złotych. I to mimo ograniczenia liczby gości w Opactwie Westminsterskim do 2000 – zaledwie o setkę więcej, niż podczas ślubu księcia Williama i księżnej Kate.

Dla porównania, poprzednia taka uroczystość, czyli koronacja Elżbiety II w 1953 roku kosztowała, po uwzględnieniu inflacji, około 50 milionów funtów. Wzrost kosztów jest naturalny przy każdej kolejnej koronacji, ze względu na wydarzenia towarzyszące. Celebracja wstąpienia na tron prababki Elżbiety, królowej Wiktorii, zamknęła się w sumie półtora miliona dzisiejszych funtów.

CZYTAJ TEŻ: FRANCUSKI WEEKEND NA TORZE SŁUŻEWIEC

Jak zauważyli eksperci z Loopex Digital, cytowani przez gazetę The Scotsman, wydatki publiczne przeznaczone na ceremonię mogłyby pokryć roczne rachunku za prąd dla prawie 40 tysięcy gospodarstw domowych. Warto przypomnieć, że około 20% mieszkańców Wielkiej Brytanii żyje w biedzie.

Z drugiej jednak strony, organizacja turystyczna UK Hospitality zauważyła, że koronacja może przynieść sektorowi zysk w granicach 350 milionów funtów. To, w połączeniu z dwoma kolejnymi majowymi wydarzeniami w Wielkiej Brytanii, w tym Konkursem Piosenki Eurowizji w Liverpoolu 13 maja, może wygenerować łączny przychód o wartości 1 miliarda funtów.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WIELKA BRYTANIA

Stóp procentowych nie zmienił Bank Anglii, mimo że inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła cel na poziomie 2%. Zdaniem ekonomistów na cięcie stóp Bank of...

INFLACJA

Coraz mniejsze szanse na obniżkę stóp w Wielkiej Brytanii. Opublikowane dziś dane o wzroście cen okazały się niesatysfakcjonujące. Inflacja w Wielkiej Brytanii spadła w...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach i wachlarzu zamówień rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Krzysztofem Kosiorkiem-Sobolewskim, prezesem Zrembu Chojnice.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Rainbow rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Szczechurą, prezesem, Rainbow Tours.