Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

ILE KOSZTOWAŁA KORONACJA KAROLA III?

ILE KOSZTOWAŁA KORONACJA
źródło: The Royal Family Channel

Koszty ceremonii koronacyjnej króla Wielkiej Brytanii były pod szczególną kontrolą ze względu na utrzymujący się w Zjednoczonym Królestwie kryzys kosztów utrzymania. Mimo to, w sobotę odbyło się jedno z najdroższych wydarzeń w historii Korony.

Wstępne szacunki mówią o 100 milionach funtów wydanych na ceremonię, to jest ponad pół miliarda złotych. I to mimo ograniczenia liczby gości w Opactwie Westminsterskim do 2000 – zaledwie o setkę więcej, niż podczas ślubu księcia Williama i księżnej Kate.

Dla porównania, poprzednia taka uroczystość, czyli koronacja Elżbiety II w 1953 roku kosztowała, po uwzględnieniu inflacji, około 50 milionów funtów. Wzrost kosztów jest naturalny przy każdej kolejnej koronacji, ze względu na wydarzenia towarzyszące. Celebracja wstąpienia na tron prababki Elżbiety, królowej Wiktorii, zamknęła się w sumie półtora miliona dzisiejszych funtów.

CZYTAJ TEŻ: FRANCUSKI WEEKEND NA TORZE SŁUŻEWIEC

Jak zauważyli eksperci z Loopex Digital, cytowani przez gazetę The Scotsman, wydatki publiczne przeznaczone na ceremonię mogłyby pokryć roczne rachunku za prąd dla prawie 40 tysięcy gospodarstw domowych. Warto przypomnieć, że około 20% mieszkańców Wielkiej Brytanii żyje w biedzie.

Z drugiej jednak strony, organizacja turystyczna UK Hospitality zauważyła, że koronacja może przynieść sektorowi zysk w granicach 350 milionów funtów. To, w połączeniu z dwoma kolejnymi majowymi wydarzeniami w Wielkiej Brytanii, w tym Konkursem Piosenki Eurowizji w Liverpoolu 13 maja, może wygenerować łączny przychód o wartości 1 miliarda funtów.

ILE KOSZTOWAŁA KORONACJA KAROLA III?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: