Daniel Obajtek w czasie pożegnalnej (funkcję prezesa Orlenu straci w najbliższy poniedziałek, w 6. rocznicę powołania) konferencji prasowej chwalił się, że stworzył największy w Europie Środkowej koncern multienergetyczny. Od domknięcia jego budowy minęło dopiero półtora roku – więc być może to za mało, żeby synergie przełożyły się na wartość. Na razie jednak liczby za prezesem Obajtkiem nie przemawiają.
2 187 DNI DANIELA OBAJTKA W ORLENIE W LICZBACH
Łączna wartość Orlenu i spółek przejętych przez Orlen wynosiła na dni w których Daniel Obajtek dla każdej z tych spółek stawał się najważniejszą osobą – ponad 82 miliardy złotych. Rynkowa kapitalizacja Orlenu na wczorajszym zamknięciu – czyli ostatnim sprzed decyzji o odwołaniu Obajtka – to 72.7 miliarda złotych. Nominalnie wartość tych połączonych spółek skurczyła się o prawie 10 miliardów złotych, czyli o niemal 12 procent.
Warto zwrócić uwagę, że te 9.5 miliarda złotych ubytku nie jest wcale tak odległe od 7 miliardów, na które NIK wyliczył stratę Orlenu na sprzedaży części aktywów Lotosu spółce Saudi Aramco. Strata realna – czyli z uwzględnieniem inflacji – kapitalizacji dużego Orlenu w czasie prezesury Daniela Obajtka to aż 41.5 procent.
Na rządach Obajtka nie zarobili też inwestorzy dla których istotna jest cena akcji i dywidendy, a nie wartość całej spółki.
Kurs Orlenu w chwili obejmowania przez Daniela Obajtka funkcji prezesa wynosił niecałe 78 złotych. To kurs po korekcie o wypłacone od tamtej pory dywidendy. W ostatniom pełnym dniu przed decyzją o odwołaniu Daniela Obajtka – kurs wynosił niecałe 63 złote. Nominalnie daje to inwestorom ponad 20 procent straty na akcjach Orlenu od 5 lutego 2018 roku do wczorajszego zamknięcia. Ale realnie – po uwzględnieniu inflacji skumulowanej inflacji w ciągu ostatnich 6 lat – okaże się, ze straty na akcjach Orlenu sięgają niemal połowy wartości kapitału.
Kapitalizacja spółek giełdowych zależy nie tylko od zarządu, ale też od rynkowego sentymentu. Ale na tle branży Orlen – mimo swojego dynamicznego rozwoju – wypada bardzo blado.
Kurs BP spadł w ciągu ostatnich 6 lat o nieco ponad 4 procent – niewiele w porównaniu do 20 procent Orlenu. Shell nominalnie zdrożał w tym samym czasie o 5 procent, a ENI – do którego prezes Obajtek porównywał Orlen w czasie dzisiejszej pożegnalnej konferencji – zdrożał o prawie 9 procent.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV