Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

ILE INWESTORZY STRACILI NA OBAJTKU. RYNKOWA EUFORIA PO DYMISJI PREZESA ORLENU

Ile inwestorzy stracili na Obajtku? Dymisja prezesa Orlenu wywołała euforię – bo Daniel Obajtek w ciągu 2 187 dni rządów w Orlenie ze spółek wartych w sumie ponad 80 miliardów stworzył grupę wartą nominalnie o prawie 10 miliardów złotych mniej.

2 187 DNI DANIELA OBAJTKA W ORLENIE W LICZBACH

Daniel Obajtek w czasie pożegnalnej (funkcję prezesa Orlenu straci w najbliższy poniedziałek, w 6. rocznicę powołania) konferencji prasowej chwalił się, że stworzył największy w Europie Środkowej koncern multienergetyczny. Od domknięcia jego budowy minęło dopiero półtora roku – więc być może to za mało, żeby synergie przełożyły się na wartość. Na razie jednak liczby za prezesem Obajtkiem nie przemawiają.

2 187 DNI DANIELA OBAJTKA W ORLENIE W LICZBACH

Łączna wartość Orlenu i spółek przejętych przez Orlen wynosiła na dni w których Daniel Obajtek dla każdej z tych spółek stawał się najważniejszą osobą – ponad 82 miliardy złotych. Rynkowa kapitalizacja Orlenu na wczorajszym zamknięciu – czyli ostatnim sprzed decyzji o odwołaniu Obajtka – to 72.7 miliarda złotych. Nominalnie wartość tych połączonych spółek skurczyła się o prawie 10 miliardów złotych, czyli o niemal 12 procent.

ILE INWESTORZY STRACILI NA OBAJTKU
ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Warto zwrócić uwagę, że te 9.5 miliarda złotych ubytku nie jest wcale tak odległe od 7 miliardów, na które NIK wyliczył stratę Orlenu na sprzedaży części aktywów Lotosu spółce Saudi Aramco. Strata realna – czyli z uwzględnieniem inflacji – kapitalizacji dużego Orlenu w czasie prezesury Daniela Obajtka to aż 41.5 procent.

Na rządach Obajtka nie zarobili też inwestorzy dla których istotna jest cena akcji i dywidendy, a nie wartość całej spółki.

ILE INWESTORZY STRACILI NA OBAJTKU
ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Kurs Orlenu w chwili obejmowania przez Daniela Obajtka funkcji prezesa wynosił niecałe 78 złotych. To kurs po korekcie o wypłacone od tamtej pory dywidendy. W ostatniom pełnym dniu przed decyzją o odwołaniu Daniela Obajtka – kurs wynosił niecałe 63 złote. Nominalnie daje to inwestorom ponad 20 procent straty na akcjach Orlenu od 5 lutego 2018 roku do wczorajszego zamknięcia. Ale realnie – po uwzględnieniu inflacji skumulowanej inflacji w ciągu ostatnich 6 lat – okaże się, ze straty na akcjach Orlenu sięgają niemal połowy wartości kapitału.

Kapitalizacja spółek giełdowych zależy nie tylko od zarządu, ale też od rynkowego sentymentu. Ale na tle branży Orlen – mimo swojego dynamicznego rozwoju – wypada bardzo blado.

ILE INWESTORZY STRACILI NA OBAJTKU
ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Kurs BP spadł w ciągu ostatnich 6 lat o nieco ponad 4 procent – niewiele w porównaniu do 20 procent Orlenu. Shell nominalnie zdrożał w tym samym czasie o 5 procent, a ENI – do którego prezes Obajtek porównywał Orlen w czasie dzisiejszej pożegnalnej konferencji – zdrożał o prawie 9 procent.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Gorący sezon paczkowy w Polsce. DHL zbuduje swoją sieć automatów paczkowych obok sklepów Biedronki w całej Polsce - podały dziś spółki - właściciele obu...

GOSPODARKA

Rynek chciałby, żeby Orlen porzucił inwestycje w Olefiny III spekuluje dziś Business Insider podając parametry inwestycji, które w telewizji BIZNES24 analitycy od dawna podnosili...

CENY

Nie ma Daniela Obajtka, ale na stacje Orlenu wraca wakacyjna promocja. Będzie obowiązywała w każdy wakacyjny weekend. Rabaty na stacjach Orlenu będą obowiązywały od...

INNE

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli do Orlenu i zabezpieczyli dokumentację związaną ze śledztwem w sprawie ubiegłorocznej wyborczej obniżkę cen paliw. A były prezes Orlenu...