Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

ILE GOTÓWKI POLACY WYJĘLI Z BANKOMATÓW W LUTYM? NBP: W PANDEMII BYŁO GORZEJ

Ile pieniędzy Polacy wyjęli z bankomatów w lutym? Prawie siedem razy więcej, niż w poprzednich miesiącach. Ale dane NBP pokazują, że panika była mniejsza, niż na początku pandemii.

wypłata gotówki z bankomatów
WYPŁATA GOTÓWKI Z BANKOMATÓW

Ile gotówki Polacy wyjęli z bankomatów

NBP podał dziś dane o podaży pieniądza w lutym, które pozwalają oszacować skalę bankomatowej paniki, którą obserwowaliśmy głównie – jak twierdzi prezes NBP Adam Glapiński – wśród młodych mieszkańców dużych miast.

Z bankomatów i banków mieszkańcy Polski podjęli 15.7 miliarda złotych. To prawie siedem razy więcej, niż średnia z poprzednich dwunastu miesięcy. Ale do rekordu wszechczasów wciąż daleko.

CZYTAJ TEŻ: NBP ODBLOKOWUJE WYMIANĘ HRYWIEN NA ZŁOTE. ALE NIE WSZYSTKICH

Lutowe 15.7 miliarda złotych to trzeci najwyższy wynik od 1996 roku, kiedy NBP zaczął publikować dane o podaży pieniądza. Więcej gotówki mieszkańcy Polski wycofali z banków w marcu i w kwietniu 2020 roku, czyli na początku pandemii koronawirusa. Wtedy było to odpowiednio 26 i 20 miliardów złotych. Ale panika covidowa rozpoczęła się około 12 marca, więc na wycofanie 26 miliardów złotych mieliśmy aż 19 dni. Tym razem od początku inwazji Rosji na Ukrainę do końca miesiąca minęły tylko 4 dni.

3.4 miliarda dziennie (szacunki BIZNES24)

Jeśli natomiast wziąć pod uwagę tylko dni od ogłoszenia lockdownu (2020 roku) i od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – to wypłaty były jednak rekordowe. BIZNES24 szacuje je – na podstawie danych NBP – na 3.4 miliarda złotych dziennie (166 tysięcy na każdy działający w Polsce bankomat) – czyli 2.5 raza więcej, niż w marcu 2020 roku.

Stopy NBP rosną, a pieniędzy w obrocie coraz więcej

Bardzo wysoki okazał się wzrost podaży pieniądza. W lutym w obiegu – elektronicznym i gotówkowym – było w Polsce 1 bilion 984 miliardy złotych – o zaledwie miliard mniej, niż w grudniu ubiegłego roku, gdy podaż pieniądza M3 ustanowiła historyczny rekord. Ale w samym lutym przybyło prawie 24 miliardy złotych – dwa razy więcej, niż średnia z poprzednich 12 miesięcy. To może stawiać pod znakiem zapytania skuteczność podwyżek stóp procentowych, które miały wyhamować napływ pieniądza na rynek.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ILE GOTÓWKI POLACY WYJĘLI Z BANKOMATÓW W LUTYM? NBP: W PANDEMII BYŁO GORZEJ
ILE GOTÓWKI POLACY WYJĘLI Z BANKOMATÓW W LUTYM? NBP: W PANDEMII BYŁO GORZEJ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Podwyżki stóp procentowych zaczynają działać. W kwietniu Polacy spłacili więcej kredytów, niż zaciągnęli nowych - wynika z opublikowanych dziś przez NBP danych o podaży...

ŚWIAT

LPP definitywnie wycofuje się z Rosji. Zarząd największej rodzimej odzieżowej spółki podjął decyzję o sprzedaży należącej do grupy zarejestrowanej w Rosji spółki RE Trading...

ŚWIAT

Zdaniem polskiego rządu Komisja Europejska nie może pomagać Rosji w omijaniu sankcji. Chodzi o wytyczne KE budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje...

ŚWIAT

Ustawa Lend-Lease ułatwiająca wysyłanie sprzętu wojskowego i uzbrojenia do Ukrainy i państw z flanki wschodniej została podpisana przez Prezydenta USA Joe Bidena. Przepisy opierają...

%d bloggers like this: