Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

II KWARTAŁ 2025: JAKIE PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Co dzieje się na polskim rynku pracy i w którą stronę będzie on teraz zmierzał? Łączymy się z Piotrem Skierkowskim, dyrektorem sprzedaży korporacyjnej w Manpower Group. Witam bardzo serdecznie.

PIOTR SKIERKOWSKI, MANPOWER GROUP: Dzień dobry Panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Dane za luty pokazały taki delikatny (te państwowe) delikatny wzrost z 5 na 5,1. To są wstępne dane. Oczywiście GUS będzie je jeszcze weryfikował i podawał ostateczne, bezrobocia. W danych Eurostatu mamy nieustannie pozycję bardzo mocną, historycznie niski poziom z taką lekką tendencją, jeszcze w dodatku do obniżania się. To jak w Manpower Group widzicie rynek pracy w Polsce, jako firma, która bądź co bądź zajmuje się dostarczaniem pracowników?

PS: Jak Pan redaktor słusznie zauważył, od wielu już miesięcy mamy rekordowo niskie bezrobocie, patrząc głównie na wskaźnik Eurostatu, bo on pokazuje tak naprawdę realne bezrobocie, on jest na rekordowo niskim poziomie 3%. To pokazuje, że mamy do czynienia od wielu, wielu kwartałów z rynkiem pracownika. Rynek ma się dobrze, widzimy pewną stabilizację, ponieważ odsetek firm, które planują utrzymać obecny poziom zatrudnienia, jest nadal bardzo dużo. W naszym badaniu za II kwartał to jest 46%, czyli blisko połowa nie planuje zmiany. To pokazuje, że jest na rynku stabilizacja z takim lekkim, pozytywnym trendem, ponieważ widzimy wejście w ten rok z większą liczbą ogłoszeń o pracę i też rozmawiamy z naszymi klientami i słyszymy od nich, że ostrożnie, natomiast podchodzą pozytywnie do planów zatrudnieniowych.

RM: Pojawiły się informacje, że co trzecia firma chce zatrudniać nowych pracowników w drugim kwartale bieżącego roku. To jest jakiś taki sygnał znaczący, czy to jest stan na drugi kwartał taki jak co roku?

PS: Nie. Odnosząc się do perspektywy, bo myślę, że najlepiej jest omawiać te wyniki w perspektywie, to w porównaniu do pierwszego kwartału tego roku mieliśmy 35% firm deklarujących wzrost. Teraz mamy 33, więc delikatne wyhamowanie. Natomiast te okresy są też trudno porównywalne, a porównując do drugiego kwartału zeszłego roku, gdzie mieliśmy 31 firm planujących wzrosty, teraz mamy 33, więc widać, że rok do roku w tym samym kwartale porównywalnym, ten trend jest pozytywny i tak, jak powiedziałem, to też słychać od naszych klientów, że planują zatrudniać. Może to nie będą w większości przypadków bardzo masowe rekrutacje, natomiast firmy się rozwijają, pozyskują nowe projekty i dlatego potrzebują po prostu pracowników.

RM: Jasne. Branżowo, jak się rozkłada sytuacja, gdzie są największe potrzeby i największa skłonność do zatrudniania nowych ludzi?

II KWARTAŁ 2025: JAKIE PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

PS: Według naszego badania na drugi kwartał tego roku największe zapotrzebowanie będzie w branży finansów i nieruchomości oraz nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej.

Natomiast praktycznie wszystkie z badanych sektorów mają pozytywną, dwucyfrową prognozę zatrudnienia. Jedynie tutaj wyłamały się usługi komunikacyjne, które mają ujemną prognozę. Natomiast wszystkie branże od 17 do 24 procent, co świadczy o bardzo dobrej sytuacji gospodarki i wszystkich sektorów.

RM: Ale widzę, że to wyłamanie w działalności w usługach komunikacyjnych jest spore, bo tu jest minus 35 procent, ale to rozumiem, chodzi o komunikację w sensie transportowym, a nie o komunikację w sensie telekomunikacji?

PS: Właśnie tu tłumaczenia z języka angielskiego czasami sprawiają problemy. Usługi bardziej telekomunikacyjne, natomiast szeroko pojęte, nie mówimy tylko telekomach, tylko też firmach, które działają w tej branży.

Tak naprawdę też warto spojrzeć na energetykę i usługi komunalne, które mają na tą chwilę +17 na drugi kwartał, natomiast obserwujemy od kilku kwartałów, że to są dwie branże o bardzo dużych wahaniach. Potrafią mieć gigantyczne zmiany z kwartału na kwartał. Według naszych obserwacji i rozmów, wynika to z tego, że to są dwie branże, które są bardzo, bardzo mocno uzależnione od środków na inwestycje. W tych dwóch branżach inwestycje są liczone w setkach milionów złotych czy dolarów. I tu w zależności od dostępności ewentualnych barier, które się pojawiają w dostępie do tych dużych środków finansujących inwestycje, te plany rekrutacyjne potrafią się diametralnie zmienić z kwartału na kwartał, więc z dużym oczekiwaniem będziemy patrzyli na wyniki barometru na trzeci kwartał, co usługi komunikacyjne nam zaprezentują, bo może to być jednorazowy wyłom.

RM: Jasne. A proszę mi powiedzieć geograficznie w Polsce, które regiony są najbardziej chłonne, jeśli chodzi o pracowników?

PS: Najwyższa prognoza jest w regionie centralnym. To ma bezpośredni związek z branżą finansową i branżą nieruchomości, która zrzesza tą branżę w centrum Polski, plus 19 jest również na wschodzie. To może wynikać po części z tego, co też państwo mówiliście w poprzednim materiale. Obserwujemy zwiększanie się wydatków na obronność i też lotnictwo, powiązane po części z obronnością. I ten południowy wschód Polski i okolice Rzeszowa to jest zagłębie związane z tą branżą, więc tutaj przypisujemy ten największy wzrost.

Natomiast jeszcze raz: wszystkie regiony w Polsce mają prognozę pozytywną, najniższa natomiast pozytywna (+8) jest na południu. I południe, widzimy taki trend delikatnie spadkowy. Natomiast może to wynikać też trochę z przesycenia. Od wielu kwartałów mieliśmy bardzo duże wzrosty zatrudnień na południu Polski związane z przemysłem i z automotivem. Natomiast wiemy, że automotive przeżywa teraz głęboki kryzys i tu te prognozy są i plany ostrożniejsze.

RM: Piotr Skierkowski, dyrektor sprzedaży korporacyjnej w Manpower Group był naszym gościem. Bardzo serdecznie dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

II KWARTAŁ 2025: JAKIE PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA? (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV