Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

HISZPAŃSKIE MIESZKANIA KUSZĄ POLAKÓW. JAK KUPIĆ W HISZPANI? (ROZMOWA)

O kupowaniu nieruchomości w Hiszpanii rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Agnieszka Marciniak-Kostrzewą, od 2006 roku właścicielką najstarszego i największego biura nieruchomości w tej części Hiszpanii, Agnes Inversiones.

HISZPAŃSKIE MIESZKANIA KUSZĄ POLAKÓW. JAK KUPIĆ W HISZPANI? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Polacy są w dziesiątce nacji, które najchętniej kupują nieruchomości w Hiszpanii. Mamy na to najnowsze dane statystyczne, proszę Państwa, za drugi kwartał.

Z nami jest Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, od 2006 roku właścicielka najstarszego i największego biura nieruchomości w tej części Hiszpanii, Agnes Inversiones. Dzień dobry Pani, witam w BIZNES24.

AGNIESZKA MARCINIAK-KOSTRZEWA, AGNES INVERSIONES: Dzień dobry. Skoryguję tutaj tylko, że polskiego Biura.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Polskiego, tak jest. Jak najbardziej, przeznaczonego dla Polaków. W takim razie powiedzmy na podstawie tych danych statystycznych, które mamy, proszę wyjaśnić nam, kto te dane wystawia i jakie to są dane? Ile tych nieruchomości kupiono?

AM-K: Dane wystawiają Registradores de España, czyli faktycznie urząd rejestrowy w Hiszpanii, to są dane na podstawie podpisanych już aktów notarialnych.

MD: To są dane, które co mówią, jeżeli chodzi o dane statystyczne sprzedaży mieszkań?

AM-K: Jeśli chodzi o Polaków to jest niesamowity trend wzrostowy. Porównując: tutaj porównałabym semestr do semestru 2022, to było 1270 nieruchomości. W tej chwili w 2023 mamy już ponad 1500, właściwie po korekcie 1600 nieruchomości zakupionych przez Polaków na terenie Hiszpanii. I mamy największy wzrost procentowy, jeśli chodzi o drugi kwartał.

Będąc w pierwszej dziesiątce i to jest prawie 4%, dokładnie 3,92. Także widać tutaj absolutną tendencję wzrostową i to mówią dane, ale my to też widzimy w firmie, jaka jest tendencja Polaków na chęć do kupowania tutaj nieruchomości ze względu na różne powody.

MD: Czyli to jest drugi kwartał roku 2023 do drugiego kwartału roku 2022?

AM-K: Mówimy semestr do semestru, czyli pierwszy semestr 2022 to było dokładnie 1250 nieruchomości, w tym roku mamy 1600 już. A kwartał do kwartału.

MD: Ok. Podejrzewam, że to również mogło wynikać też z umocnienia złotego. Teraz euro jest dużo droższe i być może to zainteresowanie będzie niższe. Ja tego Pani nie życzę oczywiście, bo Pani zarabia, jak rozumiem też na wynajdowaniu i sprzedawaniu tych nieruchomości, ale ostrzegam, że taka sytuacja może mieć miejsce ze względu na osłabienie polskiego złotego. Wracając jednak do samego procesu zakupu: co może kusić Polaków? Jaki jest koszt takiego kredytu, który by się chciało, jeżeli oczywiście z kredytu korzystamy i chciałoby się kupić mieszkanie, nieruchomość Hiszpanii?

HISZPAŃSKIE MIESZKANIA KUSZĄ POLAKÓW. JAK KUPIĆ W HISZPANI? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AM-K: Chcąc kupić tutaj kredyt w tej chwili obcokrajowcy, czyli nierezydenci, nie mogą otrzymać kredytu na stopie stałej. Także jest oferta np. banku Santander czy Bank Sabadell, jednego z największych hiszpańskich banków, i mówimy tutaj o ofercie np. aktualnej: pierwszy rok jest to stopa tylko stała 4%, natomiast od drugiego roku zawsze jest to stopa zmienna, czyli EURIBOR plus w tej chwili 1,9. EURIBOR jest liczony na podstawie ostatnich 12 miesięcy, czyli średni roczny i w tej chwili wynosi on 3,92.

MD: Czy to jest trudne uzyskać taki kredyt? Czy i jaką trzeba wpłacić kwotę- wpłatę własną do takiego kredytu?

AM-K: Jeśli chodzi o kredyt jest to bardzo, bardzo proste i praktycznie może się to odbyć bez odwiedzenia banku przed podpisaniem kredytu. Także my wszystkim się tutaj zajmujemy z kancelarią prawną. Dokumenty są potrzebne identyczne praktycznie jak w Polsce, czyli dwie ostatnie deklaracje podatkowe, informacje o pracy i informacje o nieruchomościach posiadanych w Polsce. Czyli chcą tak naprawdę znać profil klienta. Jeśli chodzi o procent udzielanych kredytów, to jest to około 60 procent na wartość nieruchomości. Jest to bardzo proste. Tak naprawdę cała procedura trwa 6-8 tygodni maksymalnie.

MD: Czyli 40% jednak wartości nieruchomości trzeba wpłacić w gotówce. To powiedzmy, jaka wartość jest tych nieruchomości, które są kupowane przez Polaków?

źródło: BIZNES24, You Tube

AM-K: W większości teraz średnio bym powiedziała, że to jest między 350 tysięcy a 1,5 miliona euro. To jest taki nasz średni klient, ale oczywiście jest bardzo dużo klientów, którzy kupują powyżej półtora miliona euro. Są to domy. Oczywiście, niektóre apartamenty, ponieważ u nas ceny tak naprawdę są sky is the limit, więc jeżeli ktoś chce kupić z widokiem na morze, to te ceny są o wiele wyższe. Natomiast chciałabym zaznaczyć, że to jest niesamowite, że jeśli chodzi o zakupy kredytowe, to w przypadku naszych klientów jest to około 10 procent. 90 procent naszych klientów kupuje bez pożyczki bankowej.

MD: No tak, coś chcą zrobić z tymi pieniędzmi odłożonymi w Polsce, które tracą niestety na wartości przez wysoką inflację… To powiedzmy o tej inflacji i o tym życiu w Hiszpanii. Pani mieszka w Hiszpanii od dawna…

AM-K: 30 lat.

MD: Więc może nie mieć Pani porównania z kosztem życia w Polsce, (zazdroszczę) ale zapewne słyszy Pani o tym koszcie życia. Proszę mówić, jaka jest inflacja w Hiszpanii, jak się czuje wzrost cen?

AM-K: U nas ta inflacja jest jedną z najniższych z krajów europejskich. W tej chwili jest podawane, że jest to skumulowana inflacja na poziomie 3 procent. Natomiast życie jest tutaj uważam, że porównywalnie tańsze, ponieważ ma na to wzgląd, jeśli chodzi mówimy tutaj o wybrzeże- nie potrzebujemy dużo energii elektrycznej, jest ciepło, więc problem ogrzewania praktycznie nam odchodzi.

Nie potrzebujemy zmiany opon zimowych, nie potrzebujemy kilku kurtek zimowych, nie mamy takiego zapotrzebowania energetycznego na jedzenie w okresie zimowym, bo wiadomo jest cieplej. Więc to wszystko mimo lekkiego wzrostu cen nadal tej niskiej inflacji jest to praktycznie niezauważalne. A w budżecie rodzinnym tak naprawdę jest to tylko kilkuprocentowy wzrost.

MD: No i macie te warzywa, które my zimą sprowadzamy z południa Hiszpanii, aby je zjeść. Dojrzewające w słońcu. No dobrze, to na koniec jeszcze, żeby tak może powiedziała Pani: sky is the limit. Więc proszę powiedzieć, ile taka najdroższa nieruchomość. Bez szczegółów, ale najdroższa nieruchomość, którą udało się Pani sprzedać, ile kosztowała, Polakowi?

AM-K: 10 milionów. I była to transakcja zamknięta w zeszłym roku.

MD: 10 milionów euro. Wow. Bardzo dziękuję Pani za ten komentarz. Pewnie będziemy jeszcze wracać, bo myślę, że to- że to jest temat, który będzie się utrzymywał. Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, właścicielka Agnes Inversiones, biura nieruchomości dla Polaków w Hiszpanii. Bardzo dziękuję za rozmowę.

AM-K: Bardzo dziękuję.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja w strefie euro bez zmian. Z finalnych danych Eurostatu wynika, że odczyt zharmonizowany, pozwalający porównać zmianę cen w różnych krajach w strefie euro,...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje na rynku sztuki rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Weroniką Kosmalą, analityczką rynku aukcyjnego w firmie Kunst.Capital.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym kiedy przyspieszy inflacja i dlaczego oraz jaki będzie ten przyrost, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Grażyną Ancyparowicz, doradczynią prezesa NBP...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym dlaczego nie ma co liczyć na obniżkę stóp procentowych i dlaczego w Polsce rośnie inflacja rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr...