Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

HISZPAŃSKIE MIESZKANIA KUSZĄ POLAKÓW. JAK KUPIĆ W HISZPANI? (ROZMOWA)

O kupowaniu nieruchomości w Hiszpanii rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Agnieszka Marciniak-Kostrzewą, od 2006 roku właścicielką najstarszego i największego biura nieruchomości w tej części Hiszpanii, Agnes Inversiones.

HISZPAŃSKIE MIESZKANIA KUSZĄ POLAKÓW. JAK KUPIĆ W HISZPANI? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Polacy są w dziesiątce nacji, które najchętniej kupują nieruchomości w Hiszpanii. Mamy na to najnowsze dane statystyczne, proszę Państwa, za drugi kwartał.

Z nami jest Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, od 2006 roku właścicielka najstarszego i największego biura nieruchomości w tej części Hiszpanii, Agnes Inversiones. Dzień dobry Pani, witam w BIZNES24.

AGNIESZKA MARCINIAK-KOSTRZEWA, AGNES INVERSIONES: Dzień dobry. Skoryguję tutaj tylko, że polskiego Biura.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Polskiego, tak jest. Jak najbardziej, przeznaczonego dla Polaków. W takim razie powiedzmy na podstawie tych danych statystycznych, które mamy, proszę wyjaśnić nam, kto te dane wystawia i jakie to są dane? Ile tych nieruchomości kupiono?

AM-K: Dane wystawiają Registradores de España, czyli faktycznie urząd rejestrowy w Hiszpanii, to są dane na podstawie podpisanych już aktów notarialnych.

MD: To są dane, które co mówią, jeżeli chodzi o dane statystyczne sprzedaży mieszkań?

AM-K: Jeśli chodzi o Polaków to jest niesamowity trend wzrostowy. Porównując: tutaj porównałabym semestr do semestru 2022, to było 1270 nieruchomości. W tej chwili w 2023 mamy już ponad 1500, właściwie po korekcie 1600 nieruchomości zakupionych przez Polaków na terenie Hiszpanii. I mamy największy wzrost procentowy, jeśli chodzi o drugi kwartał.

Będąc w pierwszej dziesiątce i to jest prawie 4%, dokładnie 3,92. Także widać tutaj absolutną tendencję wzrostową i to mówią dane, ale my to też widzimy w firmie, jaka jest tendencja Polaków na chęć do kupowania tutaj nieruchomości ze względu na różne powody.

MD: Czyli to jest drugi kwartał roku 2023 do drugiego kwartału roku 2022?

AM-K: Mówimy semestr do semestru, czyli pierwszy semestr 2022 to było dokładnie 1250 nieruchomości, w tym roku mamy 1600 już. A kwartał do kwartału.

MD: Ok. Podejrzewam, że to również mogło wynikać też z umocnienia złotego. Teraz euro jest dużo droższe i być może to zainteresowanie będzie niższe. Ja tego Pani nie życzę oczywiście, bo Pani zarabia, jak rozumiem też na wynajdowaniu i sprzedawaniu tych nieruchomości, ale ostrzegam, że taka sytuacja może mieć miejsce ze względu na osłabienie polskiego złotego. Wracając jednak do samego procesu zakupu: co może kusić Polaków? Jaki jest koszt takiego kredytu, który by się chciało, jeżeli oczywiście z kredytu korzystamy i chciałoby się kupić mieszkanie, nieruchomość Hiszpanii?

HISZPAŃSKIE MIESZKANIA KUSZĄ POLAKÓW. JAK KUPIĆ W HISZPANI? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AM-K: Chcąc kupić tutaj kredyt w tej chwili obcokrajowcy, czyli nierezydenci, nie mogą otrzymać kredytu na stopie stałej. Także jest oferta np. banku Santander czy Bank Sabadell, jednego z największych hiszpańskich banków, i mówimy tutaj o ofercie np. aktualnej: pierwszy rok jest to stopa tylko stała 4%, natomiast od drugiego roku zawsze jest to stopa zmienna, czyli EURIBOR plus w tej chwili 1,9. EURIBOR jest liczony na podstawie ostatnich 12 miesięcy, czyli średni roczny i w tej chwili wynosi on 3,92.

MD: Czy to jest trudne uzyskać taki kredyt? Czy i jaką trzeba wpłacić kwotę- wpłatę własną do takiego kredytu?

AM-K: Jeśli chodzi o kredyt jest to bardzo, bardzo proste i praktycznie może się to odbyć bez odwiedzenia banku przed podpisaniem kredytu. Także my wszystkim się tutaj zajmujemy z kancelarią prawną. Dokumenty są potrzebne identyczne praktycznie jak w Polsce, czyli dwie ostatnie deklaracje podatkowe, informacje o pracy i informacje o nieruchomościach posiadanych w Polsce. Czyli chcą tak naprawdę znać profil klienta. Jeśli chodzi o procent udzielanych kredytów, to jest to około 60 procent na wartość nieruchomości. Jest to bardzo proste. Tak naprawdę cała procedura trwa 6-8 tygodni maksymalnie.

MD: Czyli 40% jednak wartości nieruchomości trzeba wpłacić w gotówce. To powiedzmy, jaka wartość jest tych nieruchomości, które są kupowane przez Polaków?

źródło: BIZNES24, You Tube

AM-K: W większości teraz średnio bym powiedziała, że to jest między 350 tysięcy a 1,5 miliona euro. To jest taki nasz średni klient, ale oczywiście jest bardzo dużo klientów, którzy kupują powyżej półtora miliona euro. Są to domy. Oczywiście, niektóre apartamenty, ponieważ u nas ceny tak naprawdę są sky is the limit, więc jeżeli ktoś chce kupić z widokiem na morze, to te ceny są o wiele wyższe. Natomiast chciałabym zaznaczyć, że to jest niesamowite, że jeśli chodzi o zakupy kredytowe, to w przypadku naszych klientów jest to około 10 procent. 90 procent naszych klientów kupuje bez pożyczki bankowej.

MD: No tak, coś chcą zrobić z tymi pieniędzmi odłożonymi w Polsce, które tracą niestety na wartości przez wysoką inflację… To powiedzmy o tej inflacji i o tym życiu w Hiszpanii. Pani mieszka w Hiszpanii od dawna…

AM-K: 30 lat.

MD: Więc może nie mieć Pani porównania z kosztem życia w Polsce, (zazdroszczę) ale zapewne słyszy Pani o tym koszcie życia. Proszę mówić, jaka jest inflacja w Hiszpanii, jak się czuje wzrost cen?

AM-K: U nas ta inflacja jest jedną z najniższych z krajów europejskich. W tej chwili jest podawane, że jest to skumulowana inflacja na poziomie 3 procent. Natomiast życie jest tutaj uważam, że porównywalnie tańsze, ponieważ ma na to wzgląd, jeśli chodzi mówimy tutaj o wybrzeże- nie potrzebujemy dużo energii elektrycznej, jest ciepło, więc problem ogrzewania praktycznie nam odchodzi.

Nie potrzebujemy zmiany opon zimowych, nie potrzebujemy kilku kurtek zimowych, nie mamy takiego zapotrzebowania energetycznego na jedzenie w okresie zimowym, bo wiadomo jest cieplej. Więc to wszystko mimo lekkiego wzrostu cen nadal tej niskiej inflacji jest to praktycznie niezauważalne. A w budżecie rodzinnym tak naprawdę jest to tylko kilkuprocentowy wzrost.

MD: No i macie te warzywa, które my zimą sprowadzamy z południa Hiszpanii, aby je zjeść. Dojrzewające w słońcu. No dobrze, to na koniec jeszcze, żeby tak może powiedziała Pani: sky is the limit. Więc proszę powiedzieć, ile taka najdroższa nieruchomość. Bez szczegółów, ale najdroższa nieruchomość, którą udało się Pani sprzedać, ile kosztowała, Polakowi?

AM-K: 10 milionów. I była to transakcja zamknięta w zeszłym roku.

MD: 10 milionów euro. Wow. Bardzo dziękuję Pani za ten komentarz. Pewnie będziemy jeszcze wracać, bo myślę, że to- że to jest temat, który będzie się utrzymywał. Agnieszka Marciniak-Kostrzewa, właścicielka Agnes Inversiones, biura nieruchomości dla Polaków w Hiszpanii. Bardzo dziękuję za rozmowę.

AM-K: Bardzo dziękuję.

HISZPAŃSKIE MIESZKANIA KUSZĄ POLAKÓW. JAK KUPIĆ W HISZPANI? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: