Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

HISZPAŃSKA OLIWA Z OLIWEK DROGA NICZYM ZŁOTO

HISZPAŃSKA OLIWA Z OLIWEK

Hiszpanie mają problem. Cena oliwy z oliwek, podstawowego produktu żywnościowego w Hiszpanii, podwoiła się w ciągu roku i nadal rośnie – donosi Polska Agencja Prasowa.

W sierpniu za litr oliwy trzeba było zapłacić od 10 do 13 euro, a za 5-litrową butelkę – od 27 do 45 euro, w zależności od gatunku. To najwyższe ceny od dekady. Niektóre sklepy zaczęły nakładać na butelki z oliwą zabezpieczenia antykradzieżowe.
„Wygląda na to, że teraz wcielane jest w życie powiedzenie +złoto w płynie+ odnośnie oleju z oliwek, który stał się jednym z najcenniejszych produktów w supermarketach” – skomentował tamtejszy dziennik ABC.

CZYTAJ TEŻ: POPYT NA KREDYTY MIESZKANIOWE WYSTRZELIŁ

Wzrost cen oliwy z oliwek wiąże się z długotrwałą suszą i ekstremalnymi upałami, które spowodowały spadek produkcji w ciągu ostatnich dwóch lat o blisko 60 procent.
Najbardziej poszkodowani są producenci w Andaluzji – 200 tys. rodzin, które pozostały praktycznie bez dochodów. Straty z ub. roku sięgają 2,8 mld euro.

Hiszpania jest największym na świecie producentem oliwy z oliwek, wytwarza blisko połowę światowej produkcji. Na drugim miejscu są Włochy, odpowiedzialne za około 25% światowej produkcji, a na trzecim Grecja, która produkuje około 7% światowej produkcji.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja w strefie euro bez zmian. Z finalnych danych Eurostatu wynika, że odczyt zharmonizowany, pozwalający porównać zmianę cen w różnych krajach w strefie euro,...

INFLACJA

Inflacja bazowa czyli ta za którą odpowiada Rada Polityki Pieniężnej w kwietniu znowu spadła, ale nadal jest daleko od celu Narodowego Banku Polskiego.

USA

Po kilku miesiącach gorszych odczytów, wreszcie w USA pojawia się inflacyjna ulga. Co prawda wskaźnik inflacji nadal pozostaje relatywnie wysoki, ale inwestorzy mogli się...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym kiedy przyspieszy inflacja i dlaczego oraz jaki będzie ten przyrost, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z prof. Grażyną Ancyparowicz, doradczynią prezesa NBP...