Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

HISZPAŃSKA OLIWA Z OLIWEK DROGA NICZYM ZŁOTO

HISZPAŃSKA OLIWA Z OLIWEK

Hiszpanie mają problem. Cena oliwy z oliwek, podstawowego produktu żywnościowego w Hiszpanii, podwoiła się w ciągu roku i nadal rośnie – donosi Polska Agencja Prasowa.

W sierpniu za litr oliwy trzeba było zapłacić od 10 do 13 euro, a za 5-litrową butelkę – od 27 do 45 euro, w zależności od gatunku. To najwyższe ceny od dekady. Niektóre sklepy zaczęły nakładać na butelki z oliwą zabezpieczenia antykradzieżowe.
“Wygląda na to, że teraz wcielane jest w życie powiedzenie +złoto w płynie+ odnośnie oleju z oliwek, który stał się jednym z najcenniejszych produktów w supermarketach” – skomentował tamtejszy dziennik ABC.

CZYTAJ TEŻ: POPYT NA KREDYTY MIESZKANIOWE WYSTRZELIŁ

Wzrost cen oliwy z oliwek wiąże się z długotrwałą suszą i ekstremalnymi upałami, które spowodowały spadek produkcji w ciągu ostatnich dwóch lat o blisko 60 procent.
Najbardziej poszkodowani są producenci w Andaluzji – 200 tys. rodzin, które pozostały praktycznie bez dochodów. Straty z ub. roku sięgają 2,8 mld euro.

Hiszpania jest największym na świecie producentem oliwy z oliwek, wytwarza blisko połowę światowej produkcji. Na drugim miejscu są Włochy, odpowiedzialne za około 25% światowej produkcji, a na trzecim Grecja, która produkuje około 7% światowej produkcji.

HISZPAŃSKA OLIWA Z OLIWEK DROGA NICZYM ZŁOTO

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Zamiast spodziewanego niewielkiego zysku PKP cargo zaraportowało, że w trzecim kwartale poniosło 8 mln zł straty. Jeden z członków zarządu spółki odmówił podpisania się...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

%d bloggers like this: