Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

HISTORYCZNE POROZUMIENIE PODCZAS COP28

Podczas szczytu klimatycznego COP28 podpisano historyczne porozumienie o stopniowym wycofywaniu się z paliw kopalnych. Nie obyło się też bez miniskandalu z udziałem kilku małych państw wyspiarskich.

HISTORYCZNE POROZUMIENIE PODCZAS COP28
źródło: cop28

Po dniach intensywnych negocjacji, które obejmowały całodniowe przedłużenie szczytu względem oficjalnej daty zakończenia ministrowie rządów reprezentujący prawie 200 krajów zgodzili się dzisiaj na porozumienie wzywające do odejścia od paliw kopalnych.

Prezydencja Zjednoczonych Emiratów Arabskich podczas COP28 pochwaliła porozumienie jako „zmianę paradygmatu, która może potencjalnie przedefiniować nasze gospodarki”, po raz pierwszy w historii odnosząc się do potrzeby odejścia od wszelkich paliw kopalnych.

Naukowcy biorący udział w szczycie stwierdzili, że dokument nie sięga wystarczająco daleko, aby światowi przywódcy mogli dotrzymać złożonej obietnicy, że do końca stulecia planeta nie nagrzeje się o 1,5 stopnia Celsjusza powyżej temperatur przedindustrialnych.

Biedniejsze kraje stwierdziły, że są sfrustrowane brakiem konkretnego planu przystosowania się do zmian klimatycznych i pieniędzy na ten cel.

Z kolei przedstawiciele wyspiarskich państw Pacyfiku wyrazili rozczarowanie ostatecznym wynikiem szczytu klimatycznego, twierdząc, że pominięto ich na sali plenarnej, kiedy podjęto decyzję o ostatecznym porozumieniu.

„Nie było nas na sali, kiedy zapadła ta decyzja. I to jest dla nas szokujące” – powiedziała wysłanniczka ds. klimatu z Wysp Marshalla, przemawiając poza salą plenarną.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

HISTORYCZNE POROZUMIENIE PODCZAS COP28

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rekordowych wynikach Banku Pekao S.A, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Pawłem Strączyńśkim, wiceprezesem Pekao S.A.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy w Polsce mamy już bańkę w nieruchomościach i kiedy spadną ceny, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Szymonem Pifczykiem, autorem autor...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy KPO, wzrost płac oraz likwidacja tarcz antyinflacyjnych podbiją poziom inflacji, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesor Joanną Tyrowicz, członkinią Rady...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ulgach dla przedsiębiorców oraz dla współwłaścicieli spółek z o.o. płacących ZUS, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Mirosławą Zugaj, partnerem w Chojnacka &...