Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY PRĄDU
CENY PRĄDU
FOT.: Nejc Soklic, Unsplash

TRANSKRYPCJA WYWIADU

HIPOWER EUROPE WCHODZI NA GIEŁDĘ. Z WODOREM (ROZMOWA)

O planach rozwoju wchodzącej na giełdę hiPower Energy, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Jackiem Gliniakiem, prezesem hiPower Europe.

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Wodór wchodzi na giełdę. I o tym porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest dr Jacek Gliniak, prezes hiPower Europe. Dzień dobry.

JACEK GLINIAK, HIPOWER EUROPE: Witam, dzień dobry. I z góry dziękuję za zaproszenie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Walne było wczoraj. Kiedy zaczniecie Państwo być oficjalnie notowani, jako hiPower?

JG: W wyniku tego odwrotnego przejęcia hiPower Energy, po prostu Arena stanie się hiPower Energy, więc bym powiedział, że będziemy notowani w momencie, kiedy jesteśmy notowani, ale te formalności zakończą się, kiedy wszystko zostanie zatwierdzone i zgłoszone do KRS-u i tak dalej. Więc teraz przed nami tylko kwestie formalne jeszcze.

NG: Ile to może potrwać? Tak mniej więcej?

JG: Nie jestem do końca pewny jak długo i jak działają sądy w Polsce, natomiast myślę, że to powinien być standardowy czas, bo nie spodziewamy się żadnych niespodzianek, że tak powiem, ze względów formalnych.

NG: hiPower zajmuje się rozwijaniem technologii wodorowych i ogniw paliwowych. Przypomnijmy czym dokładnie, jakie rozwiązania Państwo rozwijacie.

JG: Rozwiązania, które mamy u siebie to są ogniwa wodorowe, ale tutaj niespodzianka:, bo są to ogniwa wodorowe zasilane metanolem. Promujemy zastosowanie metanolu, jako nośnika wodoru, który w tej koncepcji energetycznej wodorowej jest nośnikiem energii. To jest nasze jedno rozwiązanie.

Zastosowania takich generatorów energii są przeróżne: od zasilania wież telekomunikacyjnych po zasilanie takie UPS/awaryjne. Jeżeli chodzi o sprzęt w kopalniach, który rzeczywiście chce być zielony, a ma problemy właśnie ze stosowaniem wodoru, który jest wybuchowy i niebezpieczny, poprzez jakieś off-gridowe, niezależne od sieci stacje ładowania pojazdów elektrycznych itd, itd.

Druga technologia to jest technologia związana z odzyskiem i recyklingiem, oczyszczaniem wodoru. Jest to koncepcja, której nie ma w Europie. Jesteśmy absolutnie pierwszymi pathfinderami, jeżeli chodzi o tą koncepcję w ogóle recyklingu wodoru. Polega ona na tym, że z gazów wylotowych, odpadowych jesteśmy w stanie odzyskać wodór, oczyścić go i zawrócić ponownie do produkcji. A to oznacza niższe koszty zakupu lub produkcji wodoru dla jakiegoś przedsiębiorstwa.

NG: Państwo przetestowaliście i wdrożyliście te rozwiązania już między innymi w Tajwanie, Filipinach i Malezji. Polska ma być oknem na Europę?

HIPOWER EUROPE WCHODZI NA GIEŁDĘ. Z WODOREM (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

JG: Tak. Z jednego względu. Dlatego, że ja jestem Polakiem. Dlatego marzyłem o tym, żeby wrócić kiedyś tutaj, do naszej ojczyzny i odpłacić za wspaniałości, które uzyskałem tutaj, wychowując się. Natomiast to jest też decyzja strategiczna dla firmy, ponieważ Wrocław- tutaj akurat się ulokowaliśmy jest niedaleko Drezna w Saksonii, które stanie się wkrótce taką doliną półprzewodników w Europie.

Widzimy ogromne inwestycje, które tam idą. We Wrocławiu również powstanie testing house dla półprzewodników Intela. I ta nasza technologia odzysku wodoru, jego oczyszczania była dedykowana dla przemysłu półprzewodników. Dlatego również strategicznie rzeczywiście ulokowaliśmy się tutaj w okolicach Wrocławia po to, żeby zaadresować naszymi produktami problemy, które mają producenci półprzewodników.

NG: Półprzewodniki brzmią, jako coś niezmiernie potrzebnego, jako technologia przyszłości, ale też jak ogromne pieniądze. Ile myślicie Państwo, że możecie Wy zarobić na swoich rozwiązaniach w Europie?

JG: Rzeczywiście, jeżeli chodzi o przemysł półprzewodników, to są ogromne, ogromne pieniądze i ogromne przepływy wodoru. Na dzień dzisiejszy głównie ten wodór, który jest wykorzystywany, on stanowi funkcję atmosfery do przeprowadzania reakcji produkcji półprzewodników. Więc ten wodór jest po prostu spalany i w formie pary wodnej wypuszczany do atmosfery. Nasze rozwiązanie pozwala ten wodór odzyskać i zawrócić do produkcji, więc biorąc pod uwagę przepływy i potrzebę wodoru, jaka występuje w przemyśle półprzewodników, mówimy o dość dużych skalach. Natomiast ciężko mi teraz tak rzucić jakąś cyfrę, ale to są ogromne liczby.

NG: To przyjrzyjmy się Waszym planom. Jakie kroki zakłada wasza strategia w Polsce? Teraz odwrotne przejęcie. No a co dalej?

JG: Nasza strategia polega na tym, że chcemy tworzyć grupę. Jako hiPower Energy, tworzyć grupę, która podchodzi do zagadnienia energetyki wodorowej w sposób holistyczny. To znaczy na dzień dzisiejszy mamy urządzenia, które produkują prąd z metanolu czy z wodoru. Teraz rozmawiamy, właśnie robimy due diligence dla firmy, która projektuje i buduje swoje elektrolizery i stacje tankowania wodorem. Więc staramy się tworzyć i planujemy tworzyć grupę, która będzie miała cały wachlarz rozwiązań dla energii zielonej i transformacji zielonej. Bardzo ważnym elementem jest w tym wszystkim metanol w naszej układance, więc w następnych krokach również planujemy stać się nie tylko dystrybutorem, ale również producentem zielonego metanolu.

NG: Jak doczytałam, macie jeszcze w planach uruchomienie linii produkcyjnej dla ogniw paliwowych w Polsce. No, więc akwizycje, to brzmi jak całkiem sporo inwestycji na start. To, kiedy inwestorzy mogą spodziewać się tych solidnych zysków, jakie to wszystko może przynieść? W jakiej perspektywie?

JG: Rzeczywiście potrzeba i ilość zapytań związana z naszymi produktami narasta eksponencjonalnie. Europa rzeczywiście potrzebuje takich rozwiązań. Widzimy szczególnie, że zapotrzebowanie jest na nasze generatory prądu na metanol, ponieważ wodór dzisiaj jest trudno wciąż dostępny.

Ciężko kupić zielony wodór. Za to nasze rozwiązanie- stosując metanol wciąż jest bardziej zielone niż np. generatory diesla. Widzimy ogromną falę zapotrzebowania na takie urządzenia, dlatego postanowiliśmy w naszej strategii przyspieszyć przeniesienie czy rozbudowę linii produkcyjnej tutaj w Polsce, bo to było w planie.

Natomiast myślimy o tym, żeby przesunąć to, przyspieszyć w czasie, po to, żeby sprostać tym przyszłym wymaganiom czy potrzebom rynku. Kiedy możemy się spodziewać jakichś ogromnych przychodów? Myślę, że pierwsze jakieś bardzo dobre, pozytywne wyniki powinniśmy mieć na początku przyszłego roku. Natomiast nie wykluczam też, że może się pojawić bardzo dobry wynik teraz, wkrótce, bo wciąż prowadzimy rozmowy dotyczące różnych projektów, m.in. właśnie produkcji metanolu zielonego, z zielonego dwutlenku węgla.

NG: Temu będziemy się oczywiście przyglądać. Na razie dziękuję pięknie za spotkanie i za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dr Jacek Gliniak, prezes hiPower Europe. Dziękuję bardzo.

JG: Dziękuję serdecznie. Pozdrawiam.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O cenach energii dla firm i gospodarstw domowych w związku z ostatnim odczytem danych o inflacji za wrzesień (flesz) rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O problemach polskiej energetyki i jej unormowaniu rozmawiał Radosław Wróblewski z BIZNES24 z Rafałem Gawinem, prezesem Urzędu Regulacji Energetyki.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy jest szansa na spadek cen prądu oraz czy mamy wystarczającą ilość OZE rozmawiała Jolanta Pawlak z BIZNES24 z Grzegorzem Onichimowskim, prezesem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co oznacza, że obowiązek OZE w przyszłym roku będzie wynosił 8% i jak to może wpłynąć na ceny prądu, rozmawiał Roman Młodkowski...