Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

WOJNA W UKRAINIE

GWAŁTOWNY SPADEK EKSPORTU ROPY Z ROSJI. CIEMNA FLOTA ZATOPIONA?

Największy od początku wojny spadek eksportu surowej ropy z Rosji – donosi agencja Bloomberga na podstawie danych z ostatniego tygodnia. Bloomberg pisze, że nie jest jasne co wywołało ten gwałtowny spadek.

GWAŁTOWNY SPADEK EKSPORTU ROPY Z ROSJI. CIEMNA FLOTA ZATOPIONA?

Dziennikarze agencji twierdzą, że powodem nie są ani prace konserwacyjne w portach – bo te byłoby widać po przerwach w ładowaniu tankowców. Ani sztormy, które mogłyby przeszkodzić w kursowaniu statków.

To już drugi w ciągu miesiąca poważny spadek dostaw ropy z Rosji. Poprzedni – w 3 tygodniu czerwca – również nie miał dających się łatwo wytłumaczyć powodów. Najpoważniejszym tropem jest skuteczność sankcji Zachodu wobec tzw. ciemnej floty – czyli armatorów, którzy łamią zachodnie sankcje albo przerzucając statki między kolejnymi spółkami – kiedy poprzednia zostanie objęta brakiem ubezpieczenia – albo wywożą ropę na środek oceanu i tam przelewają ją do innego tankowca, który dociera do wybrzeża formalnie nieobciążony rosyjskim pochodzeniem ropy.

W tropieniu ciemnej floty – i sprzedawaniu danych o jej pozycji – zachodnim rządom pomagają prywatne firmy, takie jak TankerTracker.com, którego oprogramowanie analizuje zdjęcia satelitarne statków i wskazuje skąd oraz dokąd płyną śledzone jednostki.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GWAŁTOWNY SPADEK EKSPORTU ROPY Z ROSJI. CIEMNA FLOTA ZATOPIONA?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Europa chce zmiażdżyć rosyjską flotę cieni. To najmocniejszy z efektów czwartkowego szczytu w brytyjskim Blenhaim Palace.

ROSJA

Rosyjskie flagowce idą na dno. Kluczowe spółki notują straty i nie płacą dywidend a nawet proszą Kreml o wsparcie finansowe - co ujawnił rosyjski...

WOJNA W UKRAINIE

Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie o prawie 1/5 ograniczyły możliwości przerobu ropy w Rosji - pisze dziś Ukraińska Prawda powołując się na wysokiego szczebla...

BEZPIECZEŃSTWO

Kilka godzin po tym, jak Powell skończył przemawiać na Kapitolu – 2 kilometry na zachód, w Andrew W. Mellon Auditorium Joe Biden dobitnymi słowami...