Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

GWAŁTOWNE OSŁABIENIE ZŁOTEGO. RPP OBNIŻY STOPY W TRZECIM KWARTALE? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BZINES24: Czyżby kosztowne słowa prezesa Adama Glapińskiego, zapowiadającego obniżkę stóp procentowych jeszcze w tym roku doprowadziły do takiej przeceny złotego? Z nami jest Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy walutomat.pl. Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MACIEJ PRZYGÓRZEWSKI, WALUTOMAT.PL: Jeżeli chodzi właśnie tutaj o powód tego osłabienia, to zdecydowanie jako główny element wskazałbym możliwość obniżek stóp procentowych w czwartym kwartale. Przyłączyłbym to bezpośrednio z wypowiedziami pana Adama Glapińskiego. Oczywiście tak, ale proszę pamiętać, że nie jest to jedyna osoba, która tego typu sugestie w tej chwili prezentuje i biorąc pod uwagę pewien taki całokształt z rynku, którego oczywiście głos Adama Glapińskiego jest bardzo ważną częścią, (ale nie jedyną) no to to jest oczywisty powód. Natomiast rynki reagują naturalnie.

CZYTAJ TEŻ: GLAPIŃSKI PRZEWIDUJE OBNIŻKĘ STÓP

Czyli w momencie, kiedy będzie można dostać mniejsze odsetki za trzymanie depozytów w złotych i generalnie zyski z inwestycji bezpiecznych, no to w tym momencie inwestorzy patrzą mniej przychylnie na walutę. I to dzisiaj mieliśmy od rana. Zaczęliśmy dzień przecież w okolicach 4,50, bo to tak mniej więcej w tych okolicach się zaczynało. Jak tylko pojawiły się tego typu informacje na rynku, od razu rozpoczął się ten ruch w górę. No i tak mniej więcej te trzy grosze nas ta zmiana nastawienia kosztowała, bo tak mniej więcej w tej chwili inwestorzy wyceniają.

To natomiast jestem, przyznam odrobinę zdziwiony, ponieważ moim zdaniem biorąc pod uwagę rok wyborczy te obniżki tegoroczne powinny już znacznie wcześniej być w cenach. Natomiast inwestorzy z jakiegoś powodu uwierzyli wcześniej, że tych obniżek nie będzie. W związku z czym w tej chwili jest taka dość radykalna reakcja.

MD: To przecież kontrakty na przyszłą stopę procentową, czyli FRA, one od dwóch miesięcy już wyceniają tę obniżkę o 25 punktów pod koniec roku. Za pół roku w zasadzie.

MP: Trochę tak. Natomiast ja mam wrażenie, że analizując stopy procentowe w Polsce my cały czas rozdzielamy analizę na część polityczną i na część taką makroekonomiczną. Nie chciałbym też używać określeń na racjonalną i nieracjonalną. Natomiast generalnie, racjonalnie rzecz biorąc w takiej ściśle merytorycznej, makroekonomicznej analizie w oderwaniu od sytuacji geopolitycznej trochę i wyborów, to nie ma powodów, żeby obniżać stopy procentowe skoro inflacja tak mocno je przekracza. Tym bardziej inflacja bazowa.

MD: Jest racjonalna, tylko że ma inne cele po prostu. Każda z tych polityk jest racjonalna.

MP: Absolutnie tak, tak.

MD: Czyli jeżeli chodzi o obniżkę, to ona może być w czwartym kwartale 2023?

MP: Zaryzykowałbym jedną rzecz. Ona obecnie na czwarty kwartał. Natomiast moim zdaniem ona będzie pod koniec trzeciego, żeby ona była już uwzględniona przed ważnym głosowaniem.

MD: Czyli wrzesień, początek września, bo w sierpniu jest posiedzenie niedecyzyjne, a lipiec za wcześnie. No to w zasadzie jest już to prawie określone. Głębokość takiej obniżki? 25? Czy bardziej kosmetycznie 10?

GWAŁTOWNE OSŁABIENIE ZŁOTEGO. RPP OBNIŻY STOPY W TRZECIM KWARTALE? (ROZMOWA)

MP: Moim zdaniem 25, bo to będzie trochę takie zagranie wizerunkowe. Z jednej strony, żeby decyzja nie zamieszała dużo na rynkach, ale z drugiej strony, żeby pokazać, że idziemy w stronę normalizacji stóp procentowych, może użyłbym takiego określenia. No bo jednak patrząc na ostatnie lata obecny poziom stóp procentowych jest mocno niestandardowy dla Polski. W związku z czym ten ruch w dół raczej należałoby nazywać normalizacją. Natomiast boję się, że to będzie trochę za wcześnie i to spowoduje wydłużenie tego cyklu powrotu inflacji do celu inflacyjnego.

MD: Bardzo dziękuję Ci za komentarz. Na koniec chciałem zapytać o obligacje amerykańskie. Jak wygląda teraz sytuacja rentowności amerykańskich obligacji?

MP: Ja mam trochę wrażenie, że teraz pytanie o rentowność amerykańskich obligacji, która oczywiście wzrasta w ostatnich dniach, biorąc pod uwagę kryzys potencjalny zadłużeniowy to jest takie trochę analizowanie zjawiska, które wkrótce musi się wyjaśnić, biorąc pod uwagę do kiedy będą trwały negocjacje Demokratów z Republikanami. Natomiast faktycznie rynki zaczynają tracić cierpliwość, trochę mniej wierzą, że ta sytuacja przejdzie…

CZYTAJ TEŻ: TYDZIEŃ DO BANKRUCTWA SUPERMOCARSTWA

MD: Ile mamy punktów?

MP: W tej chwili dziesięcioletnie obligacje, bo moim zdaniem to jest taki najważniejszy punkt odniesienia przekroczyły wczoraj 3,8 procenta, a dzisiaj od rana wróciły poniżej 3,8. Ale patrząc na trend, nie chce mi się wierzyć, że na otwarciu w Stanach Zjednoczonych znowu nie będziemy testowali poziomu 3,8 procenta.

MD: Bo poniedziałek – dzień wolny, proszę Państwa. Poniedziałek dzień wolny. Decyzja powinna zapaść dziś. Maciej Przygórzewski, główny analityk walutomat.pl był z nami. Bardzo dziękuję za rozmowę.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

GWAŁTOWNE OSŁABIENIE ZŁOTEGO. RPP OBNIŻY STOPY W TRZECIM KWARTALE? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV