Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

GUS – STOPA BEZROBOCIA W KWIETNIU 6.3%

Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 6.3% z 6.4% w marcu.
Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 1 mln 54 tysiące bezrobotnych. Dane są zgodne z prognozami ekonomistów i resortu rozwoju, pracy i technologii.

STOPA BEZROBOCIA W KWIETNIU
STOPA BEZROBOCIA W KWIETNIU 2021

STOPA BEZROBOCIA W KWIETNIU

Z danych GUS wynika, że najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie śląskim – 5 proc., a najwyższą w warmińsko-mazurskim ponad 10 procent.

Z kolei z danych Eurostatu, wynika, że stopa bezrobocia w marcu wyniosła w Polsce 3.1 proc. i była najniższa spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Dane GUS i Eurostatu znacznie od siebie odbiegają z powodu różnic w metodologii. GUS liczy stopę bezrobocia na podstawie liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotne w urzędach pracy. To oznacza, że z jednej strony nie uwzględnia wszystkich tych bezrobotnych, którzy np. przed utratą źródła utrzymania nie mieli wystarczającego stażu pracy na etacie. A z drugiej uwzględnia te osoby, które rejestrują się w pośredniaku jednocześnie pracując na czarno.

Eurostat w swojej metodologii stara się pominąć oba te zjawiska – niedoszacowania i przeszacowania – stopy bezrobocia, opierając się nie na danych rejestrowych, ale ankietowych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GUS - STOPA BEZROBOCIA W KWIETNIU 6.3%

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Według własnie opublikowanego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia kolejny miesiąc utrzymuje się na niezmiennym poziomie 5.1 proc. To już trzeci miesiąc z kolei,...

POLSKA

Premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zarządzili spotkanie w Biura Bezpieczeństwa Narodowego i spraw obrony.

POLSKA

Główny Urząd Statystyczny poinformował , że w trzecim kwartale było więcej rejestracji i mniej upadłości firm w porównaniu z 2021 rokiem.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O intensyfikacji sygnałów o możliwości nadejścia recesji w europejskiej gospodarce rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesor Moniką Köppl-Turyną z Instytutu Badań Ekonomicznych EcoAustria.

%d bloggers like this: