Connect with us

Hi, what are you looking for?

MAKRO

GUS: STOPA BEZROBOCIA W KWIETNIU 6.3%

Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 6.3% z 6.4% w marcu.
Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 1 mln 54 tysiące bezrobotnych. Dane są zgodne z prognozami ekonomistów i resortu rozwoju, pracy i technologii.

Z danych GUS wynika, że najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie śląskim – 5 proc., a najwyższą w warmińsko-mazurskim ponad 10 procent.

Z kolei z danych Eurostatu, wynika, że stopa bezrobocia w marcu wyniosła w Polsce 3.1 proc. i była najniższa spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Dane GUS i Eurostatu znacznie od siebie odbiegają z powodu różnic w metodologii. GUS liczy stopę bezrobocia na podstawie liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotne w urzędach pracy. To oznacza, że z jednej strony nie uwzględnia wszystkich tych bezrobotnych, którzy np. przed utratą źródła utrzymania nie mieli wystarczającego stażu pracy na etacie. A z drugiej uwzględnia te osoby, które rejestrują się w pośredniaku jednocześnie pracując na czarno.

Eurostat w swojej metodologii stara się pominąć oba te zjawiska – niedoszacowania i przeszacowania – stopy bezrobocia, opierając się nie na danych rejestrowych, ale ankietowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.