Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

GUS – STOPA BEZROBOCIA W KWIETNIU 6.3%

Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 6.3% z 6.4% w marcu.
Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 1 mln 54 tysiące bezrobotnych. Dane są zgodne z prognozami ekonomistów i resortu rozwoju, pracy i technologii.

STOPA BEZROBOCIA W KWIETNIU
STOPA BEZROBOCIA W KWIETNIU 2021

STOPA BEZROBOCIA W KWIETNIU

Z danych GUS wynika, że najniższą stopę bezrobocia rejestrowanego zanotowano w województwie śląskim – 5 proc., a najwyższą w warmińsko-mazurskim ponad 10 procent.

Z kolei z danych Eurostatu, wynika, że stopa bezrobocia w marcu wyniosła w Polsce 3.1 proc. i była najniższa spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Dane GUS i Eurostatu znacznie od siebie odbiegają z powodu różnic w metodologii. GUS liczy stopę bezrobocia na podstawie liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotne w urzędach pracy. To oznacza, że z jednej strony nie uwzględnia wszystkich tych bezrobotnych, którzy np. przed utratą źródła utrzymania nie mieli wystarczającego stażu pracy na etacie. A z drugiej uwzględnia te osoby, które rejestrują się w pośredniaku jednocześnie pracując na czarno.

Eurostat w swojej metodologii stara się pominąć oba te zjawiska – niedoszacowania i przeszacowania – stopy bezrobocia, opierając się nie na danych rejestrowych, ale ankietowych.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Konsumpcja - motor wzrostu gospodarczego w Polsce - hamuje. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych wzrosła w grudniu o 8 procent rok do roku. To...

OTOCZENIE MAKRO

Inflacja w Polsce na dwucyfrowym poziomie - ta, z którą muszą się mierzyć firmy. Ceny produkcji sprzedanej wzrosły w grudniu o prawie 15 procent...

OTOCZENIE MAKRO

Pensje w Polsce nie rosły w takim tempie od 2008 roku. Brak chętnych pracy i inflacja – która winduje oczekiwania płacowe – przycisnęły firmy...

POLSKA

GUS opublikował dane o inflacji CPI w grudniu 2021 roku. Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 procent.