Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

GUS: POLSKA SIĘ STARZEJE

GUS: POLSKA SIĘ STARZEJE
charset=Ascii

GUS opublikował dziś dane o naszej demografii. Nie jest dobrze. dzietność jest najniższa od drugiej wojny światowej. Jeśli nic się nie zmieni to za 40 lat co drugi mieszkaniec polski będzie mieć ponad 50 lat.

Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek wnioski z analizy dotyczącej sytuacji demograficznej Polski do 2022 roku.
W ubiegłym roku ubyło 141 tys. Polaków. Co gorsze ujemny przyrost naturalny utrzymuje się od 2013 roku i nic nie wskazuje by ten trend miał się zmienić.

Ubiegły rok zakończył się przewyższeniem liczby zgonów nad urodzeniami o 143 tys.
Oznacza to, że współczynnik przyrostu naturalnego wyniósł  -3,8 promila, w stosunku do -4,9 promila w 2021 r.. Wtedy jednak mieliśmy wyższą liczbę zgonów wywołaną epidemią COVID19

Z danych GUS wynika, że w roku 2021 roku zarejestrowano 332 tys. urodzeń żywych, natomiast w 2022 r. liczba urodzeń żywych zmniejszyła się w stosunku do poprzedniego roku o ok. 27 tys. i wyniosła 305 tys. Jest to najniższa liczba urodzeń odnotowana w całym okresie powojennym.

Niezmiennie za to rośnie grupa osób w wieku 65 lat i więcej. W 2022 r. zwiększyła się ona o 178 tys. osób do ponad 7 mln, co stanowi już prawie 20 proc. ogólnej liczby ludności.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach i wachlarzu zamówień rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Krzysztofem Kosiorkiem-Sobolewskim, prezesem Zrembu Chojnice.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Rainbow rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Szczechurą, prezesem, Rainbow Tours.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Trakcji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jerzym Pazurą, dyrektorem finansowym Trakcji.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach spółki Unibep rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dariuszem Blocherem, prezesem Unibep s.a.