Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

GUS: INFLACJA W MAJU NAJWYŻSZA OD 2011 ROKU

GUS: Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4.8% (wskaźnik cen 104.8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0.3% (wskaźnik cen 100.3).

GUS: INFLACJA W MAJU NAJWYŻSZA OD 2011 ROKU

Po raz ostatni inflacja CPI w ujęciu rocznym wynosiła w Polsce 4.8% w listopadzie 2011 roku. Główna stopa procentowa NBP wynosiła wówczas 3.5%.

Dziś poznaliśmy tzw. szybki szacunek inflacji. Nie poznaliśmy więc pełnego rozbicia na wszystkie kategorie dóbr i usług. Wiadomo, że majowe przyspieszenie inflacji było napędzane przez efekt niskiej bazy w przypadku cen paliw które rok do roku wzrosły 33 procent oraz droższe niż rok temu nośniki energii które podrożały o 4.4 procent. Według GUS wzrost cen żywności wyniósł zaledwie 1.7 procent. Pełny raport o marcowej inflacji CPI poznamy 15 czerwca.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że indeks PMI dla przemysłu w Polsce zwiastuje niewielką nadzieję rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z ekonomistą Markiem Zuberem.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zamrożeniu cen gazu na poziomie dwustu złotych za megawatogodzinę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Łukaszem Dębskim, European Desk Managerem w Ignitis Polska.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O spadku dynamiki wzrostu inflacji i czy jest się z czego cieszyć rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Aleksandrą Świątkowską, ekonomistką BOŚ Banku i...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że inflacja ledwo drgnęła i co dalej będzie ze stopami procentowymi rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Ludwikiem Koteckim, członkiem RPP.

%d bloggers like this: