Connect with us

Hi, what are you looking for?

CENY

GUS: INFLACJA W MAJU NAJWYŻSZA OD 2011 ROKU

GUS: Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4.8% (wskaźnik cen 104.8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0.3% (wskaźnik cen 100.3).

Po raz ostatni inflacja CPI w ujęciu rocznym wynosiła w Polsce 4.8% w listopadzie 2011 roku. Główna stopa procentowa NBP wynosiła wówczas 3.5%.

Dziś poznaliśmy tzw. szybki szacunek inflacji. Nie poznaliśmy więc pełnego rozbicia na wszystkie kategorie dóbr i usług. Wiadomo, że majowe przyspieszenie inflacji było napędzane przez efekt niskiej bazy w przypadku cen paliw które rok do roku wzrosły 33 procent oraz droższe niż rok temu nośniki energii które podrożały o 4.4 procent. Według GUS wzrost cen żywności wyniósł zaledwie 1.7 procent. Pełny raport o marcowej inflacji CPI poznamy 15 czerwca.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.