Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

GUS: INFLACJA W MAJU NAJWYŻSZA OD 2011 ROKU

GUS: Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4.8% (wskaźnik cen 104.8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0.3% (wskaźnik cen 100.3).

GUS: INFLACJA W MAJU NAJWYŻSZA OD 2011 ROKU

Po raz ostatni inflacja CPI w ujęciu rocznym wynosiła w Polsce 4.8% w listopadzie 2011 roku. Główna stopa procentowa NBP wynosiła wówczas 3.5%.

Dziś poznaliśmy tzw. szybki szacunek inflacji. Nie poznaliśmy więc pełnego rozbicia na wszystkie kategorie dóbr i usług. Wiadomo, że majowe przyspieszenie inflacji było napędzane przez efekt niskiej bazy w przypadku cen paliw które rok do roku wzrosły 33 procent oraz droższe niż rok temu nośniki energii które podrożały o 4.4 procent. Według GUS wzrost cen żywności wyniósł zaledwie 1.7 procent. Pełny raport o marcowej inflacji CPI poznamy 15 czerwca.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Kolejny kraj musi się mierzyć z dwucyfrową inflacją. W czerwcu zharmonizowana inflacja w Hiszpanii przyśpieszyła do 10% rok do roku z 8,5% zanotowanych w...

KREDYTY

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych...

POLSKA

W Polsce stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1%.

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

%d bloggers like this: