Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

GUS: GOSPODARKA ROSŁA SZYBCIEJ

EUROPEJSKI PRZEMYSŁ

Polska gospodarka rozwijała się w ubiegłym roku nieco szybciej niż wcześniej szacowano. Główny Urząd Statystyczny skorygował dane o PKB Polski w 2022 r., – według najnowszego szacunku polska gospodarka urosła w ubiegłym roku o 5,3%.

W kwietniu GUS szacował, że PKB wzrósł w 2022 r. o 5,1% Szacunek za 2021 r. nie zmienił się – PKB Polski wzrósł w tym okresie o 6,9%.

GUS: GOSPODARKA ROSŁA SZYBCIEJ

Jak podał dziś Urząd prezentowane dane o PKB i jego elementach za 2022 r. zostały zrewidowane z tytułu uwzględnienia pełniejszych rocznych informacji o wynikach dla całego roku 2022 dotyczących: finansów przedsiębiorstw, handlu zagranicznego w zakresie obrotów towarowych i usług oraz rachunków sektora instytucji rządowych i samorządowych.

Z kolei Bank Światowy podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2023 r. na poziomie 0,7%, a w 2024 r. na 2,6%.

Według ekonomistów BŚ wzrost gospodarczy naszego kraju w tym roku wyraźnie spowolni, z powodu wysokiej inflacji, ujemnego wzrostu dochodów realnych, zaostrzonych warunków finansowania, niepewności związanej z rosyjską inwazją na Ukrainę oraz odwrócenia cyklu zapasów.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O najnowszych danych dotyczących polskiej gospodarki rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, gł. doradcą w PwC.

USA

Przenosimy się za ocean gdzie trwa sezon wynikowy na Wall Street. Dzisiaj raportem za drugi kwartał pochwalił się US Bancorp, które wyglądają mizernie na...

WYNIKI

Odzieżowa spółka Monnari Trade odnotowała prawie 72 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w II kw. tego roku co oznacza spadek o 1% w...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.