Miliard złotych przyniósł eksport grzybów z Polski w pierwszej połowie tego roku. Jest szansa na poprawienie wyniku z zeszłego roku, w którym eksport polskich grzybów był wart 2.5 miliarda złotych.
Polska jest bardzo silnym graczem na grzybowym rynku, ale naszą pozycję zbudowały uprawne pieczarki. Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i światowym eksporterem tych grzybów – co trzecia eksportowana pieczarka na świecie pochodzi z naszego kraju. Co ważne, z roku na rok rośnie eksport polskiech grzybów. W 2022 roku wzrósł o 15%, a samych pieczarek o 18%.
W porównaniu z pieczarkami, grzyby leśne niestety zostały nieco w tyle. „Rynkowi grzybów leśnych szkodzi zarówno bogacenie się społeczeństwa, jak i rosnące od roku ceny. Dlatego ten rok jest dla przetwórców leśnych grzybów podwójnie trudny. Przetwory grzybowe są produktami delikatesowymi, a nie pierwszej potrzeby” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
CZYTAJ TEŻ: NOWY WŁOSKI PODATEK OD BANKÓW
Najpopularniejsze grzyby w Polsce to kurki, borowiki, podgrzybki, maślaki, rydze czy opieńki. Oprócz nich, są też grzyby niszowe, które są skupowane na eksport. To między innymi lejkowiec dęty, pieprznik trąbkowy czy kolczak obłączasty.
Dziennik podkreśla, że w naszym kraju nie ma limitów zbiorów grzybów. W Niemczech i Wielkiej Brytanii można zebrać do 2 kilogramów, we Francji trzeba zapłacić za grzybobranie w lasach państwowych, a w Belgii i Holandii wiele obszarów leśnych jest wyłączonych z możliwości zbierania grzybów. W Austrii za zbieranie runa leśnego w zorganizowanych grupach można otrzymać mandat do 750 euro – podaje gazeta.
Polska produkuje rocznie 330 tysięcy ton rocznie, gdy będąca na drugim miejscu Holandia już 230 tysięcy ton. Trzecim europejskim producentem są Włochy.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV