Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

GRUPA PRACUJ – DEBIUT ZA 15 MLD ZŁ?

Grupa Pracuj chce na giełdę. Spółka złożyła prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego i planuje IPO. Czy Grupa Pracuj zdoła potroić swoją kapitalizację od 2017 roku, gdy fundusz TCV kupił 30% udziałów?

ZYSK GRUPY PRACUJ

“Skala naszego biznesu sprawia, że dojrzewamy do decyzji o wprowadzeniu Grupy Pracuj na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie – informuje w komunikacie prezes spółki Przemysław Gacek.

Grupa Pracuj jest platformą technologiczną z branży HR. Świadczy usługi dla firm w zakresie rekrutacji, utrzymania i rozwoju pracowników. Głównymi markami Grupy są: polski serwis rekrutacyjny Pracuj.pl, ukraiński Robota.ua oraz system eRecruiter służący do zarządzania rekrutacjami.

W ubiegłym roku z serwisów Grupy korzystało średnio 6,8 mln. użytkowników miesięcznie, w tym ponad 3 mln. w Polsce i prawie 4 miliony na Ukrainie.

W 2017 roku 30% udziałów Grupy Pracuj kupił amerykański fundusz TCV inwestujący w spółki technologiczne. Wartości tamtej transakcji nie ujawniono – rynek spekulował o kwocie 1.5 mld zł, co dawało kapitalizacje na poziomie 5 miliardów złotych.

Debiut Grupy Pracuj nastąpi – jeśli KNF zatwierdzi prospekt, a obecni właściciele nie wycofają się z wprowadzenia spółki na giełdzie – 4 lata po tej inwestycji. Dla funduszy inwestycyjnych to typowy horyzont inwestycyjny. Permira, Mid Europa i Cinven wprowadziły Allegro na giełdę również po 4 latach od przejęcia od Naspersa – i sprzedali akcje za trzykrotnie wyższą cenę, niż je kupowali. W przypadku Grupy Pracuj oznaczałoby to kapitalizację całej spółki na poziomie ok. 15 miliardów złotych i maksymalną cenę akcji w czasie debiucie – jeśli IPO nie będzie wiązać się z nową emisją – na poziomie ok. 220 złotych. Pod warunkiem, że przyszli akcjonariusze taką wycenę zaakceptują.

Grupa Pracuj miała w 2020 roku 107 mln zł zysku netto (spadek ze 128 mln rok wcześniej). Wycena na poziomie 15 mld złotych oznaczałaby, że wskaźnik ceny do zysku (C/Z) wyniósłby aż 140.5 – czyli mówiąc obrazowo Grupa Pracuj musiałaby przez 140.5 roku przynosić identyczne zyski co w 2020 roku, żeby spłacić kapitał inwestorów. Nawet Allegro sprzedawało swoje akcje na poziomie C/Z 109. Dla Pracuj taki przelicznik dawałby wycenę na poziomie 11.7 mld zł.

GRUPA PRACUJ - DEBIUT ZA 15 MLD ZŁ?

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Murapol ogłasza zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej akcji i wejścia na warszawski parkiet. Oferta skierowana będzie do inwestorów indywidualnych i wybranych inwestorów instytucjonalnych w...

EUROPA

Nie tylko warszawska Giełda Papierów Wartościowych może narzekać na brak świeżej krwi. Europejski rynek pierwotnych ofert publicznych jest wciąż słaby, ale kilka ofert powyżej...

GPW

Kwartalne przychody Grupy Pracuj rosną o ponad 30%.

RYNKI

Właściciel Żabki chce przez giełdę sprzedać inną swoją sieć detaliczną - perfumeryjnego Douglasa. Tak twierdzi agencja Bloomberg powołując się na osoby zbliżone do planowanej...

%d