Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

GRUPA MCI ZE WZROSTEM (ROZMOWA)

O wynikach Grupy MCI rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Ewą Ogryczak, wiceprezeską MCI.

GRUPA MCI ZE WZROSTEM (ROZMOWA)
Ewa Ogryczak, wiceprezes MCI

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Czas porozmawiać o wynikach MCI. Z nami Ewa Ogryczak, wiceprezes MCI. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

EWA OGRYCZAK, MCI: Dzień dobry. Bardzo dziękuję za zaproszenie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Pani prezes, na początek nie mogę się powstrzymać przed pytaniem kadrowym. Szykuje się gabinet, już jest gotowy dla Pawła Borysa?

EO: Absolutnie tak.

MD: To świetnie. A czego oczekujecie po jego obecności w firmie?

EO: Myślę, że pokładamy olbrzymie nadzieje w tej współpracy. Dołącza do nas olbrzymia osoba, takiego wielkiego kalibru, olbrzymi specjalista zarówno w kontekście inwestycyjnym, finansowym, jak i osoby, która gdzieś tam historycznie zarządzała bardzo dużymi podmiotami, organizacjami. Więc liczymy, że wspólnie z Pawłem uda nam się prowadzić tę grupę w dobrym kierunku realizując dobre, nowe inwestycje.

Uważamy, że rynek jest absolutnie dobry pod kątem inwestowania, więc taka siła senioralna jest nam potrzebna do wzmocnienia i do realizacji naszej strategii. Chcemy w najbliższych trzech latach realizować inwestycje o poziomie półtora do dwóch miliardów, więc po prostu potrzebujemy tej współpracy. Potrzebujemy tego wsparcia i liczymy, że tak jak wspólnie będziemy budować największy fundusz private equity w CEE.

MD: No dobrze. To są dane historyczne o których mówiliśmy przed chwilą, ale teraz przejdźmy do tego, co czeka nas w tym roku w 2024. Jaki to będzie rok? Powiedziała Pani o miliardach, którymi chcecie obracać. Proszę powiedzieć, co planujecie? Jakie macie KPI na 2024?

GRUPA MCI ZE WZROSTEM (ROZMOWA)
Ewa Ogryczak, wiceprezes MCI

EO: No tak, jakby tutaj pozostajemy cały czas historycznie komunikowaliśmy, że grupa planuje jakby przed wszystkim fokusuje się na nowych inwestycjach. Trochę nam zajęło. Natomiast ta końcówka roku tak, jak pan wspomniał była bardzo aktywna pod kątem nowych inwestycji, więc zrealizowaliśmy dwie duże inwestycje. Tak jak tutaj było wspomniane Webcona i w Focusa. To naprawdę są spółki bardzo ciekawe, z dużym potencjałem wzrostu.

No, ale też jakby aktywnie nadal pracujemy nad nowymi inwestycjami. Tak, że jeden projekt mocno zaawansowany, kilka takich bardzo mocno aktywnych w pipeline. Więc idziemy w tę samą strategię. Tak, realizujemy strategię Digital Beyond, ja powtarzam.

To jest strategia, w której chcemy robić inwestycje o wartości 25 do 100 milionów złotych, więc duże inwestycje, nic nie zmieniamy w tym zakresie tak, że będziemy próbować to intensyfikować. Będziemy szukać działań fundraisingowych, które wesprą nas w tym procesie, bo chcemy jak najbardziej być tacy dynamiczni, dostosowani do możliwości robienia nowych inwestycji szybko. Tak, że szykują nam się pewnie rozmowy z bankami, projekty obligacyjne po to, żeby gdzieś tam tą dynamikę fundraisingową utrzymać. Grupa ma bardzo młodą dyscyplinę…

MD: Jak Pani sądzi, kiedy inwestorzy mogą spodziewać się jakichś emisji obligacji?

EO: Myślę, że będziemy zaczynać te projekty już teraz. Natomiast są to zwykle projekty, które trwają kilka miesięcy, więc pewnie finalizacja spodziewam się w Q4. Tak bym to powiedziała na szybko.

MD: Jasne, ale jeżeli chodzi o liczby na dwudziesty czwarty rok? Powiedziała Pani o planach, opisując je, ale nasi widzowie pewnie chcieliby też usłyszeć, jakie macie założenia, takie liczbowe, konkretne?

EO: No tak. Chcemy zrealizować dwie do czterech nowych inwestycji, tak jakby to już zostało wspomniane. Te inwestycje zostają w tym scope, o którym mówiłam, czyli to jest 25 do 100 mln euro. Oczekujemy stóp zwrotu porównywalnych do tych historycznych. Tak, że na nowych inwestycjach chcemy realizować 25% stopy zwrotu i oczekujemy tak naprawdę, że ten rok to powinno być 20% stopy zwrotu zrealizowanej.

Za trzy lata chcielibyśmy, żeby nasze aktywa osiągnęły poziom 4 miliardów złotych. No i to jest jakby taki nasz duży cel. Oczywiście za tym stoi ogromna praca tak, że to jakby nie komunikuję tutaj prognoz, raczej nasze takie oczekiwania, które mam nadzieję, że się po prostu pozytywnie zmaterializują.

MD: Trzymamy kciuki za każdą firmę, która notowana jest na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. No, skoro tak jest, no właśnie Wam to szczególnie na tym powinno zależeć. I to pytanie również o to, czy macie plan wychodzenia z inwestycji – exit-ów przez giełdę, przez Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych?

Jeszcze nie tak mocno skrystalizowane. No, na pewno ta giełda w ostatnich czasach nie była najlepszym miejscem do wyjścia. Myślę, że zarówno giełda, jak i też jakby rynek pod kątem wycen tak nie sprzyjał wyjściom.

Tak, że absolutnie ten ostatni czas to był raczej fokus na nowych inwestycjach, a nie na wyjściach. Myślę, że gdzieś tam potencjalnie szykują się jakieś wyjścia przez giełdę, również polską. Natomiast to nie są jakby takie plany bardzo krótkoterminowe, tylko raczej powiedziałabym średnioterminowe. Tak i tak, potwierdzam – planujemy wyjścia, Myślę, że gdzieś tam szykują się nam w najbliższym czasie dosyć duże wyjścia z inwestycji, ale tutaj raczej mówimy nie o projektach związanych z wyjściem poprzez polską giełdę.

MD: Czyli raczej będziecie plasować te spółki za granicą?

EO: Wyjścia do innych funduszy private equity strategicznych graczy.

MD: Ok, w takim razie jeszcze powiedzmy o tym średnioterminowym okresie. To znaczy, kiedy spodziewa się Pani zwiększenia liczby transakcji na rynku private equity? To będzie czy już nastąpiło? Czy nastąpi w kolejnych kwartałach? Po wakacjach?

EO: Muszę powiedzieć tak, że ostatni rok może nie był taki intensywny, natomiast my widzimy ożywienie. Widzimy, że na rynku jest więcej ciekawych transakcji. Tak naprawdę to, czego nam może nie brakuje, ale to, co widzimy, że trzeba inwestować tak, absolutnie w takie moce przerobowe, żeby być w stanie realizować, faktycznie podchodzić do tych transakcji, finalizować je korzystnie. I tak, uważamy, że ten rok będzie dobry i on będzie dobry dlatego, że raz, że tych transakcji jest trochę więcej, bo wyceny się troszeczkę podniosły więc jakby uatrakcyjniło rynek, jest więcej podmiotów, które są skłonne do wyjścia. Więc wierzymy w ten rok, pracujemy intensywnie i uważamy, że zarówno pod kątem nowych inwestycji jak i wyjść – to może być ciekawy okres.

MD: Pani Prezes, bardzo dziękuję za rozmowę. Przypomnę naszym widzom, że MCI wczoraj na zamknięciu zamknęła handel na poziomie 24 złotych i 20 groszy za akcję. To jest wzrost o 40 procent względem tego czasu w ubiegłym roku. No, ale ambicje, jak słyszeliśmy, spółka ma jeszcze większe. Ewa Ogryczak, wiceprezes MCI była naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.

EO: Bardzo dziękuję. Wesołych Świąt przy okazji życzę wszystkim. Dziękuję bardzo.

MD: Wszystkiego dobrego. Dziękujemy pięknie.

EO: Do widzenia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GRUPA MCI ZE WZROSTEM (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...

UNIA EUROPEJSKA

Afera w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, która może spowodować utratę ogromnych środków z unijnej kasy.