Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

GPW ZAWIESZA SPÓŁKĘ POWIĄZANĄ Z ROSNIEFTEM

GPW zawiesza spółke powiązaną z Rosnieftem. Chodzi o działającego na Litwie – ale notowanego w Warszawie – dystrybutora prądu Inter RAO Lietuva.

GPW
SIEDZIBA GPW W WARSZAWIE / FOT.: BIZNES24

Od dziś nie można już handlować akcjami Inter RAO Lietuva.
Jak podała GPW chodzi o „interes i bezpieczeństwo uczestników obrotu”. Sprawa najprawdopodobniej dotyczy powiązań z rosyjskim oligarchą Igorem Sieczinem.

Inter RAO Lietuva to firma działająca na rynku energii elektrycznej w regionie bałtyckim. Jest jednym z największych niezależnych dostawców energii na Litwie.

Głównym inwestorem Inter RAO Lietuva jest RAO Nordic OY (51 proc.), fińska spółka zależna Inter RAO UES, kontrolowana przez czołowego rosyjskiego producenta energii elektrycznej Inter RAO JES. Ta z kolei jest kontrolowana przez Rosneftegaz, czyli holding kierowany przez Igora Sieczina.

Igor Sieczin to rosyjski oligarcha, który od 2004 r. kieruje państwowym koncernem paliwowym Rosnieft. Był też wicepremierem w rządzie obecnego prezydenta Rosji Władimira Putina.
Po rosyjskiej agresji na Ukrainę UE i USA nałożyły na niego personalne sankcje. W pierwszych dniach marca francuskie władze zajęły jego 86-metrowy jacht Amore Vero o wartości ok. 120 mln dolarów.

Akcje Inter RAO Lietuva od 2013 roku notowane na GPW w Warszawie.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GPW ZAWIESZA SPÓŁKĘ POWIĄZANĄ Z ROSNIEFTEM

1 komentarz

1 komentarz

  1. Andr

    18 marca 2022 at 13:20

    Jak zwykle zapłacą za to drobni inwestorzy…

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

LPP definitywnie wycofuje się z Rosji. Zarząd największej rodzimej odzieżowej spółki podjął decyzję o sprzedaży należącej do grupy zarejestrowanej w Rosji spółki RE Trading...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Aleksandra Bluj jest gościem BIZNES24. W rozmowie z Natalią Gorzelnik opowiadała o różnicach między nowymi wskaźnikami, przedstawionymi do konsultacji w zastępstwie WIBORu.

ŚWIAT

Zdaniem polskiego rządu Komisja Europejska nie może pomagać Rosji w omijaniu sankcji. Chodzi o wytyczne KE budzącą kontrowersje interpretację tego, w jaki sposób kraje...

ŚWIAT

Ustawa Lend-Lease ułatwiająca wysyłanie sprzętu wojskowego i uzbrojenia do Ukrainy i państw z flanki wschodniej została podpisana przez Prezydenta USA Joe Bidena. Przepisy opierają...

%d bloggers like this: