Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

GOSPODARKA W USA SŁABNIE. ALE NIE RYNEK PRACY

Amerykańskie PKB znacznie słabiej niż oczekiwano – za to większą część wzrostu pożera inflacja. Poznaliśmy zrewidowane dane dotyczące gospodarki USA.

TYDZIEŃ DO BANKRUCTWA

Wzrost PKB od października do listopada wyniósł 2.7 procent – o 20 punktów bazowych mniej, niż widzieliśmy we wstępnych wyliczeniach. To dane zannualizowane, czyli pokazujące jaki byłby roczny wzrost PKB – gdyby wynik z 4 kwartału utrzymał się przez cały rok.

PKB USA
PKB USA, DANE ZREWIDOWANE. ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Wzrost PKB zatem słabszy, a co gorsza – większy, niż wynikało z pierwotnych wyliczeń. Swój Udział miała w tym inflacja. PKB liczone jest w cenach nominalnych – żeby ocenić udział inflacji wylicza się tzw. deflator. Wyniósł aż 3.9 procent, zamiast 3.5 procent jak wyliczano wstępnie.

Nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Słabsze dane o PKB w końcu ubiegłego roku przemawiają za wolniejszymi podwyżkami stóp w USA – ale z drugiej strony – czyli jak mówią amerykanie „on the other hand” mamy spadek liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. To klasyczna sytuacja w której Ronald Raegan mówił, że marzy o „jednorękim ekonomiście”.

Liczba nowych wniosków o zasiłek spadła w ubiegłym tygodniu do 192 tysięcy. To nieco poniżej oczekiwań, ale mamy za sobą już 6 tydzień z rzędu, gdy liczba nowych wniosków utrzymuje się poniżej 200 tysięcy. I to mimo 8 z rzędu podwyżek stóp w USA. Dla porównania – w całym 2022 roku było tylko 8 tygodni z liczbą nowych bezrobotnych poniżej 200 tysięcy – i wszystkie, poza jednym, te tygodnie przypadały na okres wczesnej wiosny, gdy ruszają prace sezonowe, więc miejsc pracy zawsze przybywa.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Nvidia znowu to zrobiła. Amerykański producent kart graficznych i półprzewodników wykorzystywanych ostatnio do rozwoju sztucznej inteligencji ponownie przebił rynkowe oczekiwania. Już teraz Nvidia określana...

USA

Nowe wnioski o zasiłek – na te dane jak co tydzień czekają inwestorzy w Stanach. Spodziewane jest 216 tysięcy wniosków. Ale dziś również kilka...

USA

Nvidia dziś po sesji w Stanach opublikuje raport za IV kwartał roku obrotowego 23/24. Od początku roku jej akcje podrożały o 47%. Wspięła się...

USA

Walmart chwali się wynikami z za czwarty kwartał. Przychody spółki napędzała sprzedaż e-commerce