Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ROSJA

GOSPODARKA ROSJI WYPRZEDZIŁA JAPONIĘ

Rosyjska gospodarka wyprzedziła Japonię i stała się czwartą co do wielkości na świecie pod względem parytetu siły nabywczej – poinformował Bank Światowy.

GOSPODARKA ROSJI WYPRZEDZIŁA JAPONIĘ
Red Square in Moscow, Russian Federation. National Landmark. Tourist Destination.

W rankingu wiodących gospodarek świata według parytetu siły nabywczej przodują Chiny z PKB wartości niemal 32 bilionów dolarów, gospodarka Stanów Zjednoczonych jest 4.5 biliona dolarów mniejsza. Trzecie miejsce zajmują Indie z czternastoma i pół bilionami dolarów, zaś na miejsce czwarte wskoczyła Rosja z PKB sześciu i pół biliona dolarów. Tuż za nią są Indie i Niemcy.

Rosja zmieniła swój model gospodarczy i po dziesięcioleciach polityki oszczędnościowej zaczęła inwestować, co nazywane już jest PUTINOMIKĄ. Wojna okazuje się dobrodziejstwem dla części Rosjan, ponieważ po raz pierwszy od upadku Związku Radzieckiego rozpoczęły się hojne transfery środków na prowincje – do uśpionych fabryk uzbrojenia, baz materiałowych i rodzin żołnierzy walczących i poległych na Ukrainie.

Ekonomiści szacują, że wzrost gospodarczy Rosji przyspieszył z 1% przed wojną do około 3.5% obecnie. W tym roku Bank Światowy niemal potroił swoją prognozę wzrostu z 1.1% do 3.2%.

Ale nawet i te dane mogą niedoważać gospodarki Rosji. Bank Światowy szacuje, że niemal 40% rosyjskiej gospodarki znajduje się w szarej strefie, podczas gdy w Japonii jest to jedynie 10%. To dołożyłoby Rosji kolejne 2.5 biliona dolarów.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.