Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

GOSPODARKA CHIN – WIZJA POTĘŻNEGO SPOWOLNIENIA

Gospodarka Chin urośnie w przyszłym roku o zaledwie 5.1 procent. Tak prognozuje ponad 30 ekonomistów ankietowanych przez Nikkei Asia. To – pomijając pandemiczny 2020 rok – najniższe tempo wzrostu od 1990 roku, gdy na Chiny spadły potężne sankcje zachodu za masakrę na placu Tiananmen.

GOSPODARKA CHIN 2022

Tym razem to jednak nie sankcje będą przyczyną poważnego spowolnienia, jakie ma przed sobą gospodarka Chin – ale po pierwsze problemy wewnętrzne – przede wszystkim na rynku nieruchomości. Przykładem tego są potężne kłopoty Evergrande, jednego z największych w Chinach i najbardziej na świecie zadłużonego dewelopera. Drugi powód spowolnienia to nieustannie groźny koronawirus – Chiny nie wahają się zamykać całych prowincji, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa. A trzeci – to zwykłe, zgodne z ekonomicznymi prawidłami, obniżanie tempa wzrostu w miarę doganiania państw z którymi się konkuruje.

CZYTAJ TEŻ: EVERGRANDE NA SKRAJU UPADŁOŚCI

Gospodarka Chin – PKB

Chińska gospodarka rocznie produkuje towary i usługi warta prawie 15 bilionów dolarów. Większa jest tylko gospodarka USA z PKB o wartości 21 bln dolarów. W przeliczeniu na głowę mieszkańca chińskie PKB sięga już niemal 9 tysięcy dolarów. Dla porównania – w Polsce to prawie 16 tysięcy dolarów rocznie.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv
GOSPODARKA CHIN 2022
Gospodarka Chin

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego tempo wzrostu cen w czerwcu było jeszcze wyższe niż w poprzednich miesiącach. Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%. To...

UE

W czerwcu została odnotowana rekordowa inflacja w strefie euro.

POLSKA

Kolejni operatorzy mogą wprowadzić obniżki na kolejnych stacjach benzynowych.

POLSKA

Od sześciu miesięcy spada indeks PMI przemysłu - czy to znaczy, że nadchodzi recesja w polskim przemyśle?

%d bloggers like this: