JOLANTA PAWLAK, BIZNES24: Celon Pharma jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną. Specjalizuje się w rozwoju, wytwarzaniu i dystrybucji leków generycznych oraz innowacyjnych. Pracuje nad nowymi lekami w obszarach neuropsychiatrii, metabolizmu, onkologii i chorób zapalnych. Zadebiutowała na głównym rynku GPW osiem lat temu. Wchodzi w skład indeksu sWIG80. Celon Pharma rośnie dziś o 37 procent, a moim i Państwa gościem jest Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharma. Dzień dobry Panie prezesie.
MACIEJ WIECZOREK, CELON PHARMA: Dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
JP: Spółka ze stratą, Panie prezesie, za drugi kwartał tego roku na poziomie ponad 8 milionów złotych wobec 9 milionów złotych zysku rok wcześniej. Jeszcze większa, niż zakładał konsensus. Przychód ze sprzedaży sięgnął blisko 66 milionów złotych za drugi kwartał w 2024 roku – wyżej, niż zakładał konsensus, wobec prawie 69 milionów złotych rok wcześniej. Skąd wzięła się Panie prezesie ta strata?
MW: Strata w naszej spółce jest typowa ze względu na charakter naszej działalności, która składa się zarówno z tej części dochodowej – tak zwanej generycznej, czyli wytwarzamy i sprzedajemy leki na rynku. I ta część działalności przynosi nam dochody – znaczące dochody. W drugim kwartale EBITDA z tej działalności to była przeszło 17 milionów złotych.
I z tej części innowacyjnej, czyli tej części kapitałochłonnej, w którą tak naprawdę inwestujemy. I pod tym względem jesteśmy wyjątkową spółką w Polsce i w ogóle w naszej części Europy, ponieważ bardzo dużo środków inwestujemy w innowacyjne projekty i natura tych projektów jest kosztochłonna. Taka, która w krótkim okresie jak gdyby obniża nasz wynik finansowy.
Więc ta strata w tym roku wynikała tak naprawdę z mniejszej części dochodowej działalności inwestycyjnej, która w jakiejś mierze jest kofinansowana w ramach funduszy unijnych, które dofinansowują nam projekty innowacyjne. Czyli nasz biznes, ten generyczny jest bardzo zdrowy z rentownością EBITDA przeszło 30 procent.
W ciągu ostatniego kwartału – tego drugiego kwartału wprowadziliśmy nowy lek: Zarixa. To jest lek stosowany w chorobach kardiologicznych, który jest liderem na rynku, ma bardzo dobry launch. To jest produkt, który już dzisiaj stanowi drugi produkt w naszym portfolio pod względem wielkości sprzedaży tak, że tak bardzo solidną ma trajektorię wzrostu, którą widzimy i będzie utrzymana w najbliższych kwartałach.
A działalność innowacyjna, która oczywiście dzisiaj obciąża nasz wynik finansowy, ale która tak jak część z Państwa, którzy nas obserwujecie, przynosi takie znaczące owoce. Dwa miesiące temu opublikowaliśmy wyniki drugich faz klinicznych naszych dwóch takich kluczowych projektów: leku CPL 116 stosowanego w chorobach autoimmunologicznych i leku CP’36 stosowanego w schizofrenii w psychozach. Oba te wyniki badań drugiej fazy klinicznej były bardzo pozytywne.
Tak, że to był między innymi znaczący napęd – te dwa miesiące temu na kursie naszej spółki o blisko dwukrotnie.
JP: Panie prezesie. Jeszcze co do CPL’36 wrócimy, ale chcę dopytać o Zarixę, bo ona trafiła na listę leków refundowanych. Czy jest szansa, że kolejne Wasze produkty trafią też na tę listę leków refundowanych?
MW: Dzisiaj wszystkie nasze leki przepisywane na receptę są refundowane, więc jest to jak gdyby nasza podstawowa działalność. Są leki stosowane w poważnych schorzeniach, takich, jak choroba Alzheimera, schorzenia psychiatryczne, onkologia, choroby układu oddechowego typu astma, POChP. Tak, że nasza firma zajmuje się lekami na poważne schorzenia.
W związku z tym większość tych leków z uwagi na ciężkość tej choroby jest współpłacona i są umieszczane na listach refundacyjnych. To samo się stało z Zarixą, aczkolwiek przed Zarixą wciąż jest duży potencjał refundacyjny, ponieważ to główne wskazanie tego leku, czyli zmniejszenie ryzyk kardionaczyniowych u pacjentów z migotaniem przedsionków, a jest to bardzo częsta przypadłość – szacuje się, że w Polsce żyje między 600 tysięcy a milion osób, które mają migotanie przedsionków.
I te osoby istotnie mają zwiększone ryzyko przede wszystkim udaru, ale też innych takich epizodów kardionaczyniowych. Więc stosowanie Zarixy i leków z tej grupy w sposób istotny, kilkukrotny zmniejsza ryzyko udarów i innych incydentów. Tak, że to jest wskazanie jeszcze nie refundowane, a stanowi 80% przepisywania Zarixy i tej grupy leków. Tak, że przed Zarixą wciąż jest bardzo duży potencjał wzrostu wynikający właśnie z pisania w tym nowym wskazaniu leku na listę leków refundowanych.
JP: Jesteście, Panie prezesie w trzeciej fazie, jak dobrze pamiętam, klinicznej CPL’36 w leczeniu ostrej schizofrenii. Kiedy można się spodziewać wprowadzenia leku do obrotu?
MW: Typowo trzecia faza trwa między 2 a 4 lata. I w naszym przypadku też oczekujemy, że te badania trzeciej fazy by tyle trwały. Aczkolwiek CPL’36 jest lekiem, którym aktywnie prowadzimy rozmowy partneringowe z dużymi firmami farmaceutycznymi po to, żeby współfinansować albo w całości finansować sprzedaż prawa do tego produktu. Więc tą trzecią fazę będziemy kontynuować albo wspólnie z dużą firmą farmaceutyczną albo, co jest jeszcze bardziej prawdopodobnym scenariuszem, zostanie w całości projekt sprzedany dużej firmie farmaceutycznej.
JP: No, a co macie, Panie prezesie, w badaniach przedklinicznych? Czy zapowiada się jakiś sukces?
MW: W zasadzie nasza spółka w ciągu ostatnich kilku lat kompletnie przemodelowała nasze nowe leki. W tej chwili w badaniach przedklinicznych i w badaniach toksykologicznych to jest taka ostatnia część badań przedklinicznych, czyli podawanie zwierzętom po to, żeby zobaczyć, czy potwierdzić, że lek kwalifikuje się do podania ludziom – mamy kilka projektów.
To są projekty, które wykorzystują niemałe związki chemiczne, czyli taką dość nie chcę powiedzieć, starą technologię, ale taką klasyczną technologię wykorzystywaną w lekach. Ale to są leki oparte o nowoczesne narzędzia, nowoczesne mechanizmy. Takie, jak na przykład przeciwciała monoklonalne, ale też terapie oparte o mRNA i to nie tylko jako szczepionki, ale również jako takie leczenie w różnych chorobach genetycznych.
Więc ta spuścizna, którą mamy – popandemiczna, czyli wprowadzenie do nowego narzędzia mRNA w zasadzie ma miejsce w tej chwili. Uważam, że w ciągu najbliższych kilku lat będziemy świadkami istotnej zmiany – wprowadzania nowych, jeszcze bardziej efektywnych i specyficznych leków, właśnie wykorzystujących technologie mRNA, które mają gigantyczną korzyść, a tą korzyścią jest ich bardzo duża specyficzność, która przekłada się na lepszy profil działań ubocznych.
Więc, no najbliższe czasy będą bardzo, bardzo interesujące w branży. My, jako spółka jesteśmy w takim przodzie, absolutnie w peletonie z wykorzystaniem tych technologii, czyli technologii rekombinaowanych białek – przede wszystkim przeciwciał monoklonalnych, ale też technologii mRNA.
JP: Panie prezesie, ostatni raz spółka miała zysk w 2019 roku. Kiedy zamierzacie, kiedy spodziewacie się poprawy takich wyników?
MW: Proszę pamiętać, że nasz zysk w 2019 roku wynikał z tego, że korzystaliśmy z polskich standardów rachunkowości, w ramach których inwestycje w badania i rozwój nowych, innowacyjnych projektów nie wchodziły w koszta, tylko były kapitalizowane. I to z tego wynikało.
Natomiast od czterech lat spółka wprowadziła standardy międzynarodowe, w których tak naprawdę księgowo wszystkie inwestycje w badania i rozwój nad nowymi, innowacyjnymi lekami wprowadzamy bez obciążania naszych kosztów. Więc, jeżeli by używać tego samego wymiaru, który używaliśmy kilka lat temu to spółka w tej części generycznej jest bardzo dochodową spółką. Więc to jest swego rodzaju taki rachunkowy sposób.
JP: Panie prezesie, musimy postawić kropkę w tym momencie, choć chciałoby się rozmawiać dłużej, oczywiście. Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharmy był moim i Państwa gościem. Pięknie dziękuję Panie prezesie.
MW: Dziękuję bardzo.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV