Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

GORSZE NASTROJE W PRZEMYŚLE INDII

NASTROJE W PRZEMYŚLE INDII

Zgodnie z najnowszym odczytem wskaźnika PMI we wrześniu działalność fabryk w Indiach rosła w najwolniejszym tempie od pięciu miesięcy, wciąż pozostaje jednak solidna, a silny popyt wewnętrzny spowodował, że zaufanie przedsiębiorstw osiągnęło w tym roku najwyższy poziom, pomimo zwiększonej presji inflacyjnej.

Indeks menedżerów ds. zakupów w sektorze produkcyjnym, opracowany przez S&P Global, spadł w zeszłym miesiącu do 57,5 ​​z 58,6 w sierpniu, mijając się z prognozą sondażu Reutersa na poziomie 58,1. Oznaczało to, że 27. miesiąc z rzędu indeks znajduje się powyżej 50 punktów oddzielających wzrost od spadku.

„Indyjski przemysł wytwórczy wykazywał we wrześniu łagodne oznaki spowolnienia, głównie ze względu na mniejszy wzrost liczby nowych zamówień, który zahamował wzrost produkcji” – napisali w raporcie analitycy S&P Global Market Intelligence. – „Niemniej jednak zarówno popyt, jak i produkcja odnotowały znaczny wzrost, a firmy odnotowały także wzrost liczby nowych transakcji od klientów z Azji, Europy, Ameryki Północnej i Bliskiego Wschodu”.

CZYTAJ TEŻ: OWOCNE WINOBRANIE WE WŁOSZECH

Liczba nowych zamówień i produkcja gwałtownie wzrosły pomimo osłabienia subindeksów od sierpnia, napędzanego zarówno popytem krajowym, jak i zagranicznym. Popyt zewnętrzny wzrósł 18 miesiąc z rzędu. Wzmocniło to optymizm i podniosło pewność siebie przedsiębiorstw do najwyższego poziomu od dziewięciu miesięcy.

Skłoniło to także firmy do zwiększenia zatrudnienia. Wskaźnik zatrudnienia był najwyższy od listopada i przez sześć miesięcy z rzędu utrzymywał się powyżej 50, choć dynamika wzrostu pozostała umiarkowana.

Koszty produkcji wzrosły we wrześniu nieznacznie – w najsłabszym tempie od ponad trzech lat – w miarę jak uczestnicy odnotowali niższe ceny aluminium i ropy.

Silny popyt zmusił jednak przedsiębiorstwa do podniesienia cen. Wskaźnik kosztów produkcji wzrósł w wyniku wyższych kosztów pracy, a tempo wzrostu było powyżej średniej długoterminowej, co wskazuje na większe obawy o inflację.

GORSZE NASTROJE W PRZEMYŚLE INDII

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Oświadczenie ws. bezpodstawnych i nieuprawnionych oszczerstw kolportowanych na temat NEWAG S.A. – Nasze oprogramowanie jest czyste. Nie wprowadzaliśmy, nie wprowadzamy i nie będziemy wprowadzać...

GOSPODARKA

Prawie 16 procent tracił na otwarciu handlu nowosądecki Newag. Przecenę akcji wywołała informacja Onetu na temat tego, że producent celowo wywoływał usterki w swoich...

USA

Akcje Apple wzrosły wczoraj o prawie 2 proc. A to sprawiło, że amerykański gigant znowu ma 3 biliony kapitalizacji. Po raz pierwszy Apple przekroczył...

USA

Gośćmi zamknięcia nowojorskiej giełdy byli przedstawiciele spółki Shopify. Wśród komponentów indeksu Dow Jones Industrial Average najlepszy wynik zanotowała spółka Apple Inc. (NASDAQ:AAPL), która zyskała...

%d