Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

GORSZE DANE W PRZEMYŚLE: KIEDY WRÓCI KONIUNKTURA W EUROPIE? (ROZMOWA)

O spływających danych z przemysłu w Europie rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mateuszem Urbanem z Oxford Economics.

GORSZE DANE W PRZEMYŚLE: KIEDY WRÓCI KONIUNKTURA W EUROPIE? (ROZMOWA)

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Połączyliśmy się z Mateuszem Urbanem z Oxford Economics. Dzień dobry Mateuszu.

MATEUSZ URBAN, OXFORD ECONOMICS: Dzień dobry, witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Chyba możemy jasno powiedzieć, że to są słabe dane z przemysłu w całej Europie, chociaż wahnięcia są. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z nieco lepszym odczytem niż prognozowany przez rynek. To jednak w przeważającej większości krajów europejskich, prawie we wszystkich mamy przemysł w fazie recesji, w fazie kurczenia się. Co takiego wpływa na tenże przemysł najmocniej i powoduje, że taką sytuację właśnie mamy, że tak negatywnie oceniają przyszłość ich menedżerowie zakupowi. No i co się musi zmienić, aby nastąpiła poprawa koniunktury?

MU: Przede wszystkim winny jest spadek popytu. Powtarzamy to już troszkę jak mantrę od kilku miesięcy, ale on wciąż się pogłębia i rozszerza na coraz więcej kategorii, jeśli chodzi o produkcję przemysłową. Do tej pory najbardziej ucierpiały dobra trwałe tam, gdzie przede wszystkim gospodarstwa domowe mogą oszczędzać. A oszczędzać muszą przede wszystkim, dlatego, że inflacja jest wciąż wysoka. Stopy procentowe, a więc też raty, odsetki od kredytów są również wysokie. Sytuacja na rynku pracy, mimo, że stabilna, to w niektórych sektorach też się pogarsza. To wszystko sprawia, że konsumenci tam, gdzie mogą uciąć kolokwialnie mówiąc swoje wydatki, to to robią.

CZYTAJ TEŻ: SŁABE NASTROJE W POLSKIM PRZEMYŚLE

Przynajmniej w świecie rozwiniętym. A to wpływa na to, jak ma się przemysł tak w strefie euro, jak i w gospodarkach, które są blisko z nią powiązanych, czyli przede wszystkim gospodarki z krajów Europy środkowo-wschodniej, takich jak Polska. I generalnie konsekwencją tego, że w tym momencie popyt najbardziej ciągnie w dół przemysł jest to, że jeżeli mamy oczekiwać ożywienia w tym sektorze, no to musimy dotrwać do momentu, w którym odbija popyt przede wszystkim po stronie konsumentów.

To najprawdopodobniej stanie się na przełomie roku, ponieważ musimy poczekać, aż realne, czyli skorygowane o inflację dochody gospodarstw domowych zaczną odbijać. Ten nominalny wzrost dochodów jest podwyższony w strefie euro, jeszcze wyższy w Polsce, czy na Węgrzech. Ale czekamy wciąż, aż inflacja spadnie wystarczająco, żeby konsumenci znów ruszyli na zakupy.

MD: A czy nie widzisz zagrożeń, które mogłyby sprawić, że inflacja po tym spadku do poziomów jednocyfrowych; na zachodzie Europy już jest jednocyfrowa w krajach strefy euro, ale na ten spadek w Polsce jeszcze czekamy, czy nie grożą nam sytuacje, w której jakaś kombinacja różnych czynników może doprowadzić do ponownego wybicia poziomu inflacji konsumenckiej?

MU: Jak najbardziej. To ta pierwsza część drogi dezinflacyjnej, czyli zejście do poziomów jednocyfrowych w Polsce czy w krajach regionu jest tą łatwiejszą, ponieważ wygasł szereg szoków, które wybiły ją do tych poziomów nie dwudziestoprocentowych w Polsce. Ale w momencie, w którym myślimy o kolejnym roku, o zejściu powiedzmy z 7-8 procent do celu, to tych jest dużo. One są związane chociażby z tym, że sytuacja globalna na rynkach surowców czy ropy (i to do pewnego stopnia widzieliśmy w ostatnich tygodniach), może się odwrócić. Nikt niższych cen ropy nam nie zagwarantuje w ciągu kolejnych kilku czy kilkunastu miesięcy.

GORSZE DANE W PRZEMYŚLE: KIEDY WRÓCI KONIUNKTURA W EUROPIE? (ROZMOWA)

Ceny żywności ostatnio spadały również z bardzo wysokich, rekordowych poziomów. To już w czynniki, które do tego doprowadziły nie wchodźmy. Ale również ta deflacja w cenach żywności nie jest dana raz na zawsze. Ale tą drugą stroną popytową jest to, o czym mówiłem wcześniej. To znaczy z jednej strony to dobrze dla gospodarstw domowych, jeżeli ich dochody zaczną po korekcie o inflację odbijać, no, ale to będzie ciągnęło popyt do góry i może się okazać, że to będzie popyt na dobra czy usługi w tych sektorach, które mają również duże problemy, jeśli chodzi o stronę kosztową, przede wszystkim, jeśli chodzi o koszty pracy.

No i to się będzie nam utrzymywać, może nie tyle napędzać w jakiejś spirali, ale te koszty pracy, wynagrodzeń, inflacja bazowa będą utrzymywać się na podwyższonym poziomie. I to sprawi, że to zejście do inflacji w celu Narodowego Banku Polskiego będzie wydłużone. Taki jest w tym momencie konsensus rynkowy. Tak również uważam ja. Dużo zależy od tego, jakie te czynniki będą i jaka siła będzie relatywnie tych czynników. Czy dojdziemy do celu już w 2025, czy może nawet do 2026 roku przyjdzie nam na to poczekać…

MD: Czyli pod koniec roku będziemy mieć do czynienia z poprawą konsumpcji jak rozumiem, tak w Europie, jak i w Polsce. A w Polsce domyślać się można, że będzie ona wzmocniona przez np. 800+ od lutego z wyrównaniem za styczeń?

MU: Tak jest, takie są przewidywania. Ale też zaznaczę, że nie spodziewamy się znacznego odbicia konsumpcji, zwłaszcza w strefie euro. Ten wzrost dochodów realnych będzie dość powolny. Też pamiętajmy o tym, że banki centralne na zachodzie są wciąż albo w fazie utrzymywania stóp procentowych na podwyższonych poziomach, albo nawet jeszcze myślą o kolejnych podwyżkach. To też wpływa na nastroje, na decyzje konsumentów. Więc tutaj będziemy mieć do czynienia z powolnym odbiciem.

MD: Bardzo dziękuję. Mateusz Urban, Oxford Economics był z nami. Dziękuję za rozmowę.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

NBP

Narodowy Bank Polski pod kierownictwem Adama Glapińskiego znany jest z tego że swoje rezerwy walutowe lokuje głownie w złoto ale coraz chętniej inwestuje też...

NBP

Jak przyznała pierwsza wiceprezes NBP Marta Kightley inflacja bazowa będzie podwyższona przez dłuższy okres, natomiast inflacja konsumencka „tymczasowo odbije w drugiej połowie roku”. W...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ożywieniu w chińskiej gospodarce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Ziółkiem, ekspertem rynku chińskiego i wykładowcą studiów chińskich.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak kształtuje się inflacja CPI oraz bazowa i czy mamy jeszcze dezinflację, oraz jaka będzie inflacja pod koniec roku, rozmawiał Marcin Dobrowolski...