MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Nas też to niepokoi, proszę Państwa – jest silny wzrost akcji Elektrociepłowni Będzin, ale to naprawdę może załamać w każdym momencie. Proszę więc uważać, jeżeli się Państwo na to zdecydują i zastanowić się kilkakrotnie, czy chcą stracić swoje zaoszczędzone pieniądze.
A teraz zmieniamy temat, choć chyba nie do końca w sumie. Bowiem badanie przeprowadzone przez Kincentric wśród pracowników wiodących banków i towarzystw ubezpieczeniowych wskazuje na to co wyróżnia polski sektor finansowy. Z nami jest Magdalena Warzybok, dyrektor zarządzająca Kincentric Polska. Dzień dobry.
MAGDALENA WARZYBOK, KINCENTRIC POLSKA: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Wśród ciekawych liczb, które wyciągnąłem z Waszego badania, zaskakuje m.in. (mnie najbardziej zastanowiła) liczba pracowników niezaangażowanych. Nawet jedna czwarta finansistów to są pracownicy niezaangażowani. Kto to jest taki pracownik niezaangażowany? Taki, który symuluje pracę? Który przychodzi do pracy, ale jej nie wykonuje? O co chodzi?
MW: To nie musi być aż tak skrajnie. Dlatego, że większość osób jednak realizuje swoje obowiązki, natomiast bardzo często realizuje je w sposób podstawowy bądź minimalny. My bardzo dużo mówiliśmy ostatnimi miesiącami o tak zwanym zjawisku quiet qitting. To znaczy, że robię takie wystarczające minimum.
W sektorze finansowym jest takich osób stosunkowo dużo. Ten sektor jest o tyle ciekawy, że w wielu bankach struktura wiekowa jednak jest dosyć specyficzna. Jest też dużo osób, które w sektorze są bardzo, bardzo długie lata. Niekoniecznie widzą przyszłość rozwoju kariery w danej organizacji, ale też w sektorze bankowym nie mają do końca na siebie pomysłu. Są w swoich organizacjach, ale niekoniecznie dokładają tego dodatkowego starania i też niekoniecznie zależy im na tym, żeby swoimi pomysłami, innowacjami zasilać rozwijanie się całego sektora.
My też widzimy i dane nasze pokazują, że w ciągu ostatniego roku w sektorze finansowym dosyć mocno spadło takie poczucie pracowników, że organizacje sięgają do ich pomysłów, że szybko reagują na zmieniające się potrzeby rynku i klienta. Widać pewną stagnację w sektorze finansowym i pracownicy to odczuwają.
To bardzo przykre słowa z tego względu chociażby, że sektor finansowy przez ponad 20 lat polskiej transformacji był tym, który się najszybciej rozwijał, najszybciej wprowadzał innowacje, budował banki internetowe, robili wszystko to, co niesamowicie napędzało również taki… (staram się nie używać takich słów), ale pozytywny vibe wokół tego sektora.
Teraz okazuje się z naszego badania, że są bardzo niepokojące wyniki. A jeżeli do tego jeszcze dodamy sobie ocenę taką, iż pracownicy sektora niżej niż rok wcześniej oceniają zarząd i liderów… 45 procent pracowników (ja się śmieję trochę z tego, bo to są naprawdę bardzo złe dane) uważa, że top management wskazuje jasny rozwój organizacji na przyszłość. To jest spadek o 6 punktów. 43% badanych jest zdania, że ich zarząd i liderzy są wystarczająco widoczni. Spadek o 10 punktów. Jest coraz gorsza ocena zarządów. Czym to zagraża firmie?
CZYTAJ TEŻ: WYNAGRODZENIA W POLSCE ROSNĄ. ZATRUDNIENIE BEZ ZMIAN
MW: Ta ocena nas, o tyle zastanawia, że na rynku w innych sektorach widzimy raczej odwrotne tendencje. W zasadzie od wielu, wielu lat, odkąd prowadzimy badania pierwszy raz widać aż tak ogromny wzrost zadowolenia Polaków z zarządów i z ich widoczności, dostępności i z takiego mądrego myślenia o rozwoju firm.
W bankowości jest dokładnie odwrotnie i inaczej. Nam się też wydaje, że po takim czasie covidowym, gdzie zarządy w bankach jednak przez jakiś czas były bardzo zmobilizowane żeby być bardzo blisko pracowników, bardzo dużo się zmieniało, było tworzonych bardzo dużo rozwiązań, które były potrzebne tu i teraz, są na takim oddechu.
Sytuacja w bankowości, wysoka inflacja, wyzwania wielu bankach z frankami jednak powodują, że ta wizja przyszłości nie jest taka jasna. Wspominał też Pan o tym sektorze bankowym jako takim źródle innowacji. My w tej chwili jesteśmy przed ogromną rewolucją, która przyjdzie wraz z wprowadzeniem sztucznej inteligencji. Ja myślę, że cały sektor jest też w pewnym wyczekiwaniu jak głęboko zmieni to pracę. Które role w bankowości pozostaną takie, jakie są, które zostaną zastąpione sztuczną inteligencją. Wydaje mi się, że to jest taka sytuacja, która może być przejściowa, a czeka nas bardzo duża i bardzo głęboka fala. Fala zmian. Również w sektorze bankowym.
MD: fala zmian, która nadchodzi. To są bardzo niepokojące dane. Przypomnę Państwu: jedna czwarta pracowników sektora finansowego, to są pracownicy niezaangażowani. Jak do tego dołożymy jeszcze to, że uważają, iż nie są dostrzegani w swoich organizacjach plus jeszcze jak bardzo źle oceniają swoje zarządy no to trzeba bić na alarm, bo może to się bardzo źle skończyć w firmach – chociażby nieprzestrzeganie procedur. Bardzo dziękuję Pani za rozmowę. Magdalena Warzywbok, dyrektor zarządzająca Kincentrik Polska była z nami. Dziękuję pięknie.
MW: Dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV