Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

NBP

GLAPIŃSKI WYKLUCZA OBNIŻKĘ STÓP

Inflacja na koniec roku będzie wynosić 5,5 proc.– powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jak wyjaśnił, znany już plan rządu na stopniowe odrażanie cen energii, który pozwala stwierdzić, że inflacji powyżej 7 proc. raczej nie będzie. Chociaż i tak – nawet przy utrzymaniu tarcz na energię – inflacja wzrosłaby i wyniosła na koniec roku jakieś 3,6 proc.

GLAPIŃSKI WYKLUCZA OBNIŻKĘ STÓP
ŹRÓDŁO: NBP

Jako czynniki, które wpływają na to, że ceny rosną – Adam Glapiński wymienił m.in. wzrost płac: płacy minimalnej czy wyższych o kilkadziesiąt procent płac w sektorze publicznym. Rosną też ceny surowców – w tym paliw.

„No i jeszcze nie skonsumowaliśmy w pełni, przez wojnę cenową – wzrostu cen żywności, związany z powrotem stawki VAT. Nie wiemy także jak wzrost cen żywności i energii przełoży się na oczekiwania inflacyjne… a to kolejny, mocny czynnik inflacjogenny” – dodał Adam Glapiński.

Jednocześnie, jako podstawowy czynnik dezinflacyjny, Adam Glapiński wymienił wysokie stopy procentowe. Jak powiedział: „obecny poziom stóp procentowych jest realnie bardzo dodatni. Mamy jedne z najwyższych realnie dodatnich stop procentowych w Europie”.

„Wolałbym, żeby stopy były niskie, ale niestety musimy zwalczać inflacje i te nasze stopy cały czas zaciskają politykę pieniężną, bo inflacja spada, a my ich nie obniżamy. Bo inflacja znowu się wymyka do góry” – dodał.

Reasumując, prezes Glapiński podkreślił, że obecny poziom stóp procentowych jest odpowiedni i stopy procentowe muszą zostać utrzymane na takim poziomie, jakim są.

Na pytanie dziennikarzy, co by się musiało stać, żeby stopy mogły zostać obniżone, powiedział: „Dyskusja na ten temat będzie możliwa kiedy zobaczymy trwałe ustabilizowanie się inflacji w przedziale celu inflacyjnego. Powiedział jednak bardzo konkretnie że nie zdarzy się to szybkiej niż w pierwszym kwartale 2025 roku”’.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.