Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

GLAPIŃSKI (NBP) DLA FT: INFLACJA NIESTRASZNA

Inflacja Glapińskiemu niestraszna. Jak mówił w w dzienniku „Financial Times” prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, „dane dotyczące inflacji w Polsce nie są niepokojące”, bo jak tłumaczył – inflacja jest częściowo napędzana przez przejściowe i zewnętrzne czynniki, takie jak efekty bazowe i ceny paliw.

Inflacja NBP
Prezes NBP Adam Glapiński / FOT.: NBP

Zdaniem prezesa NBP, w przyszłym roku należy spodziewać pięcioprocentowego wzrostu gospodarczego. „Jeśli zaobserwujemy tendencję, że w ciągu kilku kwartałów wzrost cen może być napędzany przez czynniki popytowe, wtedy będziemy działać – dodaje Glapiński i wyjaśnia, że jeśli odejmiemy od inflacji zasadniczej wpływ czynników regulacyjnych i podażowych, otrzymamy inflację zbliżoną do 2,5 procenta. Co więcej spodziewamy się spadku inflacji zasadniczej”. Szef banku centralnego uspokaja także, że NBP przygląda się sytuacji i będzie reagował, jeśli będzie taka potrzeba. Być może nastąpi to dopiero w połowie przyszłego roku.

Przypomnijmy, że inflacja w czerwcu wyniosła 4,4 procenta, miesiąc wcześniej – 4,7 procenta. Aby walczyć ze wzrostem cen, w czerwcu stopy procentowe podnieśli Czesi i Węgrzy. Lipcowe posiedzenie RPP w sprawie stóp zaplanowane jest na najbliższy czwartek.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...

BIZNES I POLITYKA

Inflacja bazowa w Polsce najwyższa od sierpnia 2011 roku. W grudniu miara inflacji bazowej, która pokazuje zmiany cen usług bez cen żywności i energii...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowie z przewodniczącym rady nadzorczej SELENA FM, Krzysztofem Domareckim.