Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

GIGANTYCZNY ZYSK BANKÓW PRZY GIGANTYCZNYCH PRZYCHODACH. ZAPŁACILIŚMY IM 49.5 MLD ZŁ ODSETEK

Gigantyczny zysk banków. Chyba żadna branża nie dostała w ciągu ostatniego roku takiej podwyżki jak banki. Zysk banków wzrósł w pierwszej połowie roku prawie dwukrotnie w porównaniu z pierwszą połową 2021 roku.

WIBOR TO USTAWKA
foto: pixabay.com

Dane opublikowane przez NBP pokazują, że Polacy – gospodarstwa domowe i firmy – zapłacili bankom między styczniem a czerwcem 49.5 miliarda złotych odsetek. W tym samym czasie wypłaciły 12 miliardów złotych odsetek z lokat. To oznacza, że na każdą wypłaconą klientowi złotówkę – przypadają aż 4 złote ściągniętych odsetek. A przecież banki zarabiają też na opłatach i prowizjach – których zebrały w pierwszym półroczu 12 miliardów złotych – co oznacza, że usługi bankowe zdrożały w ciągu roku o 20% – czyli więcej, niż wynosi inflacja konsumencka.

CZYTAJ TEŻ: WĘGIEL I PALIWA TANIEJĄ

Mimo dobrych zdawałoby się danych, są też sygnały problemów. W samym czerwcu 2022 r. strata netto wyniosła 1, 318 mld zł.

Całkowite przychody operacyjne netto w okresie pierwszych sześciu miesięcy tego roku wyniosły 47 mld 37 mln zł, co oznacza wzrost o 38.9% rok do roku. >>
Koszty administracyjne były natomiast na poziomie 23 mld 760 mln zł – zatem o 1/3 wyższe niż przed rokiem.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GIGANTYCZNY ZYSK BANKÓW PRZY GIGANTYCZNYCH PRZYCHODACH. ZAPŁACILIŚMY IM 49.5 MLD ZŁ ODSETEK

1 komentarz

1 komentarz

  1. Ekonomiczni analfabeci

    5 sierpnia 2022 at 06:57

    Nie zysk, tylko przychód.

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O spadku dynamiki wzrostu inflacji i czy jest się z czego cieszyć rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Aleksandrą Świątkowską, ekonomistką BOŚ Banku i...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że inflacja ledwo drgnęła i co dalej będzie ze stopami procentowymi rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Ludwikiem Koteckim, członkiem RPP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak długo będziemy musieli uciekać przed wysoką inflacją rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Jarosławem Klepackim z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O VeloBanku rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Adamem Marciniakiem, główny twórcą i pełniącym obowiązki prezesa zarządu VeloBanku.

%d bloggers like this: