Jeszcze wczoraj za megawatogodzinę gazu na giełdzie TTF z dostawą we wrześniu płacono około 30 euro. Dziś chwilami cena przekraczała 43 euro, teraz kształtuje się poniżej 40 euro. To australijscy związkowcy branży wydobywczej pracujący w Chevronie i Woodside Energy podbili ceny głosując za strajkiem. Australia znajduje się co prawda na drugim końcu świata – ale brak wydobycia na antypodach spowoduje, że Japonia – która dziś kupuje gaz od Australli – będzie konkurować z Europą o dostawy LNG z państw Zatoki Perskiej.
Najbardziej zdrożał gaz w dostawach na wrzesień i październik. Kluczowe dla budżetów gospodarstw domowych dostawy zimowe też drożały – ale w jednocyfrowym tempie. Kontrakty na styczeń i luty przekraczają obecnie 50 euro za megawatogodzinę – prawie 6 razy mniej, niż przed rokiem.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV