Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

GIGANTYCZNY ODPIS ORLENU

ODPIS ORLENU

Orlen przewiduje w ujęciu wyniku za ubiegły rok 10 mld 200 mln zł odpisu w segmencie petrochemia. Na początku miesiąca spółka informowała o odpisie wynoszącym ponad 3 mld zł w segmencie wydobycie.

W opublikowanym komunikacie spółka tłumaczy, że utrata wartości aktywów wynika głównie utrzymujących się trudnych warunków ekonomicznych na rynku produktów petrochemicznych.

Duże znaczenia dla oszacowanej utraty wartości mają wysokie koszty inwestycji w Olefiny 3, spowodowane przede wszystkim wojną w Ukrainie oraz związanymi z nią sankcjami i tym samym wysokimi kosztami materiałów, zerwanymi łańcuchami dostaw oraz ograniczoną dostępnością zasobów realizacyjnych.

CZYTAJ TEŻ: NYSE ROŚNIE CZEKAJĄC NA DANE

Inwestycja była oczkiem w głowie poprzedniego prezesa Orlenu Daniela Obajtka. „Ta inwestycja przedłuży żywotność Płocka. Jest to jedna z najnowocześniejszych inwestycji w Europie” – mówił w ubiegłym roku były już szef Orlenu.

Tyle tylko, że olefina 3 od samego początku nie była realizowana zgodnie z planem. Zmieniały się nie tylko koszty ale też terminy. Najpierw Olefina 3 miała kosztować 13 mld 500 mln zł, później urosła jednak aż do 25 mld. Obajtek zapewniał, że inwestycja zostanie oddana w pierwszym kwartale 2024 roku. Termin jednak uległ zmianie i to aż o 3 lata. Teraz mówi się, że może uda się zakończyć całą inwestycję w 2027 roku.

Na początku marca płocka spółka informowała o odpisie aktualizacyjnym w wysokości 3 mld 100 mln zł w segmencie wydobycie. Był on związany z zaniżanymi cenami paliw na stacjach Orlenu w okresie kampanii wyborczej.

Jednostkowy i skonsolidowany raport Orlenu za rok 2023 zostanie opublikowany 25 kwietnia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

GIGANTYCZNY ODPIS ORLENU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WYNIKI

Sprzedaż detektorów i modułów detekcyjnych w tym okresie wyniosła łącznie ok 14 mln zł wobec ponad 17 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż materiałów półprzewodnikowych...

INNE

Przeciętna wypłata emerytury i renty w 2023 roku była wyższa ponad 17% w ujęciu rocznym i wyniosła prawie 3 270 zł zł , podał...

USA

Ponad 4% w handlu przedsesyjnym zyskiwały akcje Goldman Sachs. To reakcja na wyjątkowo dobre wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Bank zwiększył zysk o...

USA

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo wzrosła w marcu o 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca -podał amerykańsku Departament Handlu. To najwyższy wzrost tego wskaźnika o...